Діти аналізують ситуацію з погляду прав людини, усвідомлюють права та обов’язки кожного, висловлюють власні судження щодо вчинків персонажів, користуючись Декларацією прав людини. За допомогою малюнків учні детально розглядають деякі права людини, «примірюючи» їх на кожного з героїв твору, роблять висновки про те, чи порушувались зображені ними права у творі, ким і чому.
Намалюй право
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ірпінська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням економіки та права №2 Ірпінської міської ради Київської області
- Предмет: Українська література
- Тема уроку/години спілкування: Іван Франко «Фарбований Лис». Образ лиса, риси його характеру
- Клас: 5
- Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
- Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Відповідальність
- Очікувані результати:
Учень/учениця дає власну оцінку вчинкам і поведінці персонажів; прогнозує можливі наслідки діяльності; толерантно відстоює власну позицію в дискусії
- Тривалість вправи: 30 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Вправа проводиться на етапі обговорення та складання характеристики персонажа казки Лиса Микити.
1. Підготуйте 5 роздруківок з назвами статей Загальної декларації прав людини:
- «Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах»
- «Ніхто не повинен бути у рабстві чи у підневільному стані; рабство і работоргівля забороняються в усіх їх видах»
- «Ніхто не повинен зазнавати тортур, або жорстокого, нелюдського, або такого, що принижує його гідність, поводження і покарання.
- Всі люди рівні перед законом і мають право, без будь-якої різниці, на рівний їх захист законом. Усі люди мають право на рівний захист від якої б то не було дискримінації, що порушує цю Декларацію, і від якого б то не було підбурювання до такої дискримінації.
- «Кожна людина має право брати участь в управлінні своєю країною безпосередньо або через вільно обраних представників».
2. Обговоріть з дітьми кожну статтю, їх ключові поняття.
3. Об’єднайте учнів у 5 груп (5-6 учасників). Для об’єднання у групи можна використати цукерки різних кольорів. Кожна дитина обирає цукерку. Ті учні, у яких цукерки однакового кольору, і складатимуть одну групу.
4. На дошці закріпіть роздруківки прав.
5. Запропонуйте групам обрати 1 з прав, зміст якого вони повинні зобразити на аркуші паперу і пояснити з точки зору вчинків і дій персонажів твору.
6. Презентація малюнків кожної групи та обговорення прав, які вони зобразили, з точки зору персонажів казки.
Питання для обговорення:
1. Чи важко було зобразити права людини з огляду на ситуацію у казці? Чому?
2. У чому полягала “справедливість” законів “царя” Лиса Микити?
3. Які з проілюстрованих прав найбільше порушуються у творі?
4. Наскільки справедливим був суд над Лисом Микитою?
5. Чи допустимим був самосуд, який вчинили звірі з точки зору прав людини? Чому?
6. Який розвиток сюжету міг би змінити дану картину, аби права кожного з героїв не порушувались?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні усвідомлять, що будь-яка життєва ситуація має свої причини і мотиви, що кожна людина має рівні права у житті; навчаться співпереживати один одному, поважати думку інших; на прикладі Лиса Микити ніколи не обманювати, бо все таємне і приховане завжди з'ясовується; не бути надміру гордим, бо через це легко можна втрапити в халепу; багато не вихвалятися і не обіцяти зробити те, чого не можеш.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас» («Намалюй слово» с. 209-210), Загальна декларація прав людини
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці мають бути розміщені острівцями для 5 груп та стояти навколо 5 столів Матеріали: роздруковані назви статей прав людини, 5 магнітів (щоб закріпити роздруківки на дошці), цукерки 5 кольорів (для поділу на групи), кольорові олівці (одні на групу), папір А4 (2 аркуші на групу)