Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками.
Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.
Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.
Фільтр
“Зрозуміти мову ненависті”
Вправу спрямовано на попередження нетолерантності, упровадження принципів рівної поваги до гідності й прав усіх людей, недискримінації, рівності перед законом, свободи думки, самовираження тощо.
Учасники/учасниці, базуючись на фактах, досвіді, цінностях, аналізуючи приклади мови ненависті в сучасному світі та в ХІХ ст., обговорюють наслідки для жертв й наслідки для суспільства та пропонують методи й інструменти для нейтралізації мови ненависті.
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Канівська гімназія імені Івана Франка Канівської міської ради Черкаської області
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: Тарас Шевченко. «Вічна» тема матері й сина. Різні типи втілення теми жіночої долі: романтичний («Катерина»), реалістично-побутовий («Наймичка»).
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Проаналізувати приклади мови ненависті у ХІХ столітті та в сучасному світі. Зрозуміти різні форми мови ненависті і їх вплив на жертв і суспільство.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
висловлює судження про материнство та вічну проблему жіночого щастя.
Тривалість вправи: 40 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
Крок 1. Інформаційне повідомлення вчителя про мову ненависті (Додаток 1.).
Крок 2. Робота в групах:
об’єднання в 4 групи по п’ятеро або шестеро осіб;
виконання завдання групами:
проаналізувати отриманий приклад мови ненависті в сучасному світі (Додаток 2.), занотовуючи висновки на 2 окремих листках фліпчарту: «Наслідки для жертв» і «Наслідки для суспільства» у І колонці таблиці (10 хв.)
проаналізувати приклад мови ненависті у поемі «Катерина» на прикладі життєвої долі дівчини-покритки у ХІХ столітті ( Додаток 3.), занотовуючи висновки на листках фліпчарту: «Наслідки для жертв» і «Наслідки для суспільства» у ІІ колонці таблиці (10 хв.)
Крок 3. Презентація роботи груп. Учні представляють результати обговорення, визначаючи спільні ознаки мови ненависті в обох ситуаціях.
Питання для обговорення
- Хто є жертвою мови ненависті в обох випадках?
- Якими можуть бути наслідки мови ненависті для жінки/суспільства?
- Яке ваше ставлення до народних морально-етичних принципів суспільства до поведінки дівчат та жінок у ХІХ столітті? Чи змінилась ситуація сьогодні? Аргументуйте прикладом ситуації своєї групи.
- Хто повинен брати відповідальність за майбутнє батьківство чи материнство?
- Які найбільш поширені «наслідки» мови ненависті були згадані групами?
- Які інструменти і методи ви можете запропонувати для нейтралізації мови ненависті в сучасному суспільстві?
Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні усвідомлять, що кожен має бути захищений від проявів мови ненависті. Ніхто не повинен зазнавати знущань і тортур, підлягати жорстокому чи принизливому ставленню до себе.
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
Посібник з протидії мові ненависті онлайн через освіту з прав людини «Закладинки» ( ст.125-130).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter