TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Зроби це!

Ваші учні та учениці переживали дискримінацію за певними ознаками? Відчували меншовартість у колі однолітків? Зазнавали психологічного та емоційного пригнічення? Тоді ця вправа для вас, адже вона допоможе покращити розуміння того, що ніхто не має зазнавати, або підлягати нелюдському чи принизливому ставленню до себе.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Чернівецька ЗОШ I-III ступенів №5
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Конституція УРСР 1937 р. Зміни в соціальній структурі населення
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Підвищити рівень обізнаності учнів/учениць про зміни в соціальній структурі населення УРСР у 30-рр., уболівати за долю свого народу і приниження, яке він пережив. Поглибити розуміння поваги та захисту прав людини, а в разі порушення їх, що саме держава повинна захищати права людини та сприяти їх реалізації. Виробити спільні дії для запобігання приниженню та дискримінації.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності демократії, Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- знає зміст таких понять: комуністичний режим, сталінізм, Великий терор, культ особи;

- може пояснити природу комуністичного тоталітарного режиму;

- розуміє протиріччя між дійсним та визначеним конституцією 1937 р. державно-політичним статусом УРСР, пропагандистським ідеалом і реальним образом радянської людини; 

- розуміє взаємозалежність між встановленням єдиновладдя Сталіна, закріпленням однопартійності;

- уміє визначити причини та масштаби соціально-економічних перетворень радянського тоталітарного режиму;

- уміє визначити спроможність застосування норм конституції “соціалізму, що переміг” у повсякденному житті радянської людини в УРСР.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Пропонується вправу провести як частину уроку.

  1. Об’єднайте учнів/учениць у чотири групи та попросіть кожну групу сісти у кутку кімнати, де вони зможуть зручно працювати.
  2. Попросіть кожну групу вибрати одну людину спостерігачкою/спостерігачем і записувати усе, що кажуть чи роблять інші учасники/учасниці групи.
  3. Повідомте, що ви підійдете до кожної групи, щоби видати їм матеріали та інструкції.
  4. Підійдіть до першої групи, дайте їм набір матеріалів і чітко скажіть: "У вас аркуш паперу, ножиці та клей, набір карток (фотографії). Вам потрібно створити колаж на тему "Соціальний портрет робітника/-ці". У вас на це 15 хвилин". 
  5. Тепер підійдіть до другої групи, дайте їм набір матеріалів та скажіть чітко: "У вас аркуш паперу, ножиці та клей, набір карток (фотографії). Вам потрібно створити колаж на тему «Соціальний портрет селянина/-ки». У вас на це 15 хвилин".
  6. Підійдіть до третьої групи, дайте їм набір матеріалів і чітко скажіть: "У вас аркуш паперу, ножиці та клей, набір карток (фотографії). Вам потрібно створити колаж на тему «Соціальний портрет партійно-радянського функціонера». У вас на це 15 хвилин".
  7. Тепер підійдіть до останньої групи, дайте їм набір матеріалів та чітко скажіть: "Мсо, флосамд лоерабц лоснісе баукда повекс, неслдвиач щажук даоагп мвике (незрозумілі перекручені фрази). У вас на це 15 хвилин". 
  8. Доки групи працюють, підходьте до них, підтримуйте та заохочуйте першу, другу та третю групи, але звинувачуйте четверту групу в тому, що вони не роблять того, що ви їм сказали.
  9. Після відведеного часу попросіть групи закріпити свої колажі на дошці.
  10. Проведіть обговорення. Почніть із кола вражень тих, хто грали. Спитайте про їхні враження від вправи, як їм працювалося разом у групах, чи усі брали участь? 

Далі черга спостерігачів. Попросіть їх розповісти, що відбувалося у кожній групі. 

Потім проведіть з усіма обговорення про зв’язок вправи з реальним життям радянської людини 30-х років:

  • Як ви вважаєте, чому у цей час в офіційній політиці надавалося велике значення "соціальному походженню"?
  • На вашу думку, ці зміни наслідки звичайної еволюції суспільства чи цілеспрямованої державної політики? 
  • Хто міг стати соціальним аутсайдером у СРСР у 30-х рр.?

Зверніться до 4 групи:

  • Що ви відчували, коли брали участь у вправі? (Майте на увазі, що скоріш за все ця вправа викличе дуже сильну реакцію четвертої групи. Вони відчуватимуть фрустрацію (психічний або емоційний стан людини, що виражається в характерних переживаннях і поведінці; те, що викликається об'єктивно непереборними (або суб'єктивно сприйманими як непереборні) труднощами на шляху до досягнення мети і розбіжності реальності з очікуваннями суб'єкта), адже не зрозуміють інструкції, і їх ще й будуть звинувачувати, учасники/учасниці групи на зможуть виконати колаж).
  • Чи бачите ви зв’язок із реальним життям?
  • Хто у нашому суспільстві може опинитися у четвертій групі?
  • Як реагують люди, які почувають себе жертвами соціальної несправедливості?
  • Чи вони реагують так само, як люди з IV групи?
  • Поділіться враженнями щодо деталей повсякденного життя даних соціальних груп радянських людей. Наведіть 3–5 фактів, що вразили найбільше.
  • У чому, на вашу думку, полягало порушення прав людини в СРСР у 1930-х рр.? 
  • Чи справедлива, на вашу думку, характеристика українського суспільства як посттоталітарного? Що, на ваш погляд, сприятиме оздоровленню суспільної свідомості?

Наступну частину уроку присвятіть вивченню норм нової Конституції УРСР та поглибленню моральної деградації суспільства.

Для складання колажу соціальних груп населення пропонується використати радянські пропагандистські плакати 20-30-х рр. XX ст. Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/node/1903 https://chtyvo.org.ua/authors/Komarov_Yurii/Istoriia_epokhy_ochyma_liudyny_Ukraina_ta_Yevropa_u_1900_1939_rokakh/

Підсумок за результатами проведення вправи:

Базуючись на фактах й досвіді, учні/учениці усвідомлюють те, що права людини необхідні кожній людині для гідного життя; формують ставлення до людей, яких можна назвати соціальними невдахами, та до тих, кого називають соціальним/-ою переможцем/-ницею. Діти відстоюють думку про те, що всі закони мають відповідати нормам та стандартам у галузі прав людини; навчаються обстоювати демократичні цінності: рівноправність, справедливість, повагу.

Використані джерела:

Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016 (с.107-109).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці мають бути розміщені острівцями для 4 груп або стояти навколо 4 столів. Матеріали: аркуш фліпчартного паперу, ножиці та клей, набір карток (фотографії) на кожну групу.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда