TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Знайомство

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина є особливою й неповторною, має власну індивідуальність, переконання та світогляд. Учасники/учасниці, базуючись на фактах, власній фантазії та творчості, створюють портрет учителя/-ьки, що висвітлює саме його/її індивідуальність, шляхом створення інфографіки за отриманою різними способами інформацією.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Кременчуцький ліцей №10 "Лінгвіст" Кременчуцької міської ради Полтавської області
Предмет: Інформатика
Тема уроку/години спілкування: Поняття інформації. Інформаційні процеси: зберігання, опрацювання, передавання та пошук повідомлень (дану тему вивчають за новою програмою у 5 класі)
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Вправа допоможе учням/ученицям краще зрозуміти себе, вчителя/-ьку і своїх однокласників/-ць, навчить протистояти інформаційному тиску, тобто не брати все на віру, а перевіряти, аналізувати й приймати зважені рішення; виявляти та протидіяти маніпуляціям; розвивати аналітичне та критичне мислення, приймати невизначеність та неоднозначність.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Прийняття невизначеності та неоднозначності, Гнучкість та вміння адаптуватися, Знання самого себе та критична самооцінка
Очікувані результати:

Учень/учениця :

- описує взаємозв’язки між поняттями інформація, повідомлення, дані; способи подання повідомлень: текстовий, графічний, звуковий, відео, умовні жести та сигнали, комбінований;

- розрізняє способи подання повідомлення; наводить власні приклади;

- розуміє інформаційні процеси, що відбуваються під час навчальної діяльності, у повсякденному житті при роботі з різними людьми та пристроями.

Тривалість вправи: 45 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

 Перший етап. Постановка проблеми.

Об’єднайте дітей у дві групи приблизно по 8-10 осіб (якщо клас – 30 учнів/учениць і на уроці в кабінеті внформатики працює 16 осіб). Напередодні даного уроку дайте учням/ученицям завдання: подати свій портрет різноманітними способами. Причому частина дітей має підготувати текстове, графічне або звукове повідомлення (на вибір) і об’єднатися в першу групу; інші мають підготувати комбіновані повідомлення й утворюють другу групу.

  • Завдання для 1 групи:

Переглянути матеріали Портфоліо вчителя/-ьки (папка з матеріалами, фотоальбоми, відео/аудіо файли) та підготувати повідомлення про людину, яка зараз перед ними (після ознайомлення з Портфоліо вчителя/-ьки  запросіть дітей сісти за ПК і виконати індивідуальну роботу щодо створення інфографіки «Мій/Моя учитель/-ка інформатики. Хто він/вона?»).

  • Завдання для 2 групи:

Переглянути слайди підготовленої вчителем/-ькою презентації, що повністю характеризують учителя, як людину. Обговорення заборонено. Виконати завдання - передати інформацію, яку учні/учениці отримали під час перегляду слайдів будь-яким із зазначених способів (кожний/-а учасник/-ця групи обирає індивідуально):

  • листом (текстове повідомлення);
  • малюнком, фото (графічне повідомлення);
  • розповіддю, переказом того, що побачили (звукове повідомлення):
  • з використанням Азбуки Морзе (спеціальне позначення) /Додаток 1/;
  • жестами (умовними сигналами) /Додаток 2/;
  • малюнками з підписами /Додаток 3/;
  • переказом з жестами (комбіновані повідомлення).

Другий етап. Виступи учнів з очікуванням ІСТИНИ.

Запросіть усіх бажаючих висловитися щодо власних висновків і в підсумку «створеного» ними портрету вчителя/-ьки.

 

Третій етап. Продовження пошуку ІСТИНИ.

1. Зверніться до учнів/учениць класу з пропозицією визначити, які види повідомлень за способом подання тільки що були представлені.

2. Спитайте, чи виникало у дітей бажання поставити вам запитання під час вашої роботи в групах? Які саме? (Можете дати відповіді, надаючи й недостовірну інформацію про себе, таким чином ще більше заплутуючи учнів/учениць).

3. Потім дайте завдання: "Дійсно, інформація повинна відповідати таким характеристикам: однозначність, зрозумілість, актуальність, повнота, достовірність. Давайте перевіримо, чи є представлена мною інформація достовірною, з цією метою продовжимо з вами пошук ІСТИНИ".

4. Організуйте роботу груп, сказавши "Якщо хтось вважає що ІСТИНИ в моїй розповіді мало, нехай перевірить…"

  • Завдання для 1 групи: знайти в інфографіці /Додаток 3/ 5-10 цікавих фактів.

Заохочуйте учнів/учениць розмірковувати, ставити одне одному і вам запитання, самим на них і відповідати, таким чином розвиваючи своє наочно-логічне мислення.

  • Завдання для 2 групи (індивідуальна робота за ПК): перевірити відповіді вчителя/-ьки на істинність, спробувавши знайти їх підтвердження в інших джерелах. Наголосіть, що у них є можливість перевірити інформацію або доповнити свої міркування, здійснивши пошук з використанням мережі інтернет, соціальних мереж.

(Коментар! До того ж на уроці в 9-11 класах учні/учениці за бажанням можуть утворити третю групу (за кількістю бажаючих) й описати, як «життєвий шлях» учителя/-ьки, так і створити на ПК власне резюме. Для виконання завдання учні/учениці третьої групи мають можливість переходити з групи в групу, користуючись інформацією і першої, і другої груп).

  • Завдання для 3 групи: написати невелике «резюме» (за зразком) за отриманою інформацією.

Четвертий етап. Інфографіка – відмінний оповідач.

Організуйте індивідуальну роботу дітей за ПК. Дайте завдання: використовуючи ПК та відповідні сервіси, створіть інфографіку, в якій виділіть сім найбільш значущих аспектів вашої особистості.

Після виконання даного завдання попросіть учнів/учениць пересісти за інші комп’ютери і скласти стислу усну презентацію, використовуючи інфографіку попереднього/-ї учня/-ениці.

П'ятий етап. Обговорення.

Проведіть дебрифінг за такими питаннями:

  • Що ви дізналися про особистість учителя/-ьки, про однокласників/-ць, себе?
  • Наскільки  важко було виділити сім найбільш значущих аспектів вашої особистості?
  • Наскільки були здивовані результатами порівняння своїх аспектів особистості з іншими?
  • Що спільного ви знайшли? 
  • Які повідомлення було сприймати легше за все? Подані у який спосіб?
  • Які інформаційні процеси відбувалися під час виконання даної вправи під час роботи з різними людьми?
  • Які інформаційні процеси відбувалися під час виконання даної вправи, коли ви працювали за ПК та з різним програмним забезпеченням?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці самостійно шукають, добирають, аналізують, зберігають і відтворюють інформацію, відрізняють факти від домислів; застосовують у конкретному різновиді спілкування різні види повідомлень; сприймають суперечливу інформацію, адаптуються до нових ситуацій, здійснюють критичну самооцінку.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

 

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: ПК, проєктор з проєкційним екраном, презентація "Портфоліо вчителя/-ьки"; різноформатний папір, олівці або відповідне ПЗ: дошка Padlet (може бути використана для взаємодії, як інструмент збору інформації від усіх учасників/-ць процесу в одному місці), інтернет-сервіси для створення інфографіки. Також можна скористатися сервісами для створення ментальних карт (обравши awwapp, можна писати, малювати та ділитися інформацією, а також працювати групою на одній дошці. Дошка miro.com має готові шаблони для аналізу певної проблеми, роботи різних команд над однією темою або mind maps); Азбука Морзе (українська і англійська абетки); ручна Азбука глухих; українські жести з картинками; відео/аудіофайли, фотоальбоми, інші речі, що визначають захоплення і підкреслюють індивідуальність учителя/-ьки і учнів/-ениць; онлайн-конструктор резюме https://www.cvmaker.com.ua /, шаблони резюме.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда