Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.
Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.
Мета вправи/заняття: Вчити учнів та учениць вільно використовувати розумові стратегії та операції високого рівня для формулювання обґрунтованих висновків і оцінок, прийняття рішень, співпрацювати у команді.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
- розуміє поняття подібності фігур на прикладі трикутників як досить зручної геометричної фігури для дослідження властивостей подібності.
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
Об’єднайте учнівство у 4 групи по 5 осіб, щоб у групі були діти з різним рівнем володіння матеріалом (можна завчасно скласти списки груп або обрати 4-х "сильних" учнів/-ениць та попросити їх по черзі набирати по одному/-ій однокласнику/-ці у свою групу). Забезпечте кожну групу локацією для роботи з можливістю спілкуватися між собою.
Роздайте учням та ученицям аркуші з умовою задачі для ознайомлення з її змістом. Задача має принаймні 5 способів вирішення, про які діти не знають.
Запропонуйте учням та ученицям у групах протягом 4-5 хвилини обговорити спосіб розв’язуванням задачі і при його знаходженні лаконічно записати на аркуші або в одному із зошитів саме розв’язання або план його реалізації.
Запропонуйте провести процес розв’язування задачі в різних групах різними способами, тому під час пошуку плану розв’язання задачі дітям у кожній групі запропонуйте систему наставлянь і навідних запитань, які повинні навести учнів та учениць на розв’язування задачі одним із можливих 4-х способів. Запитання заздалегідь запишіть на листі, складеному у «гармошку». Поясніть, що наступне питання розкривається, якщо попередні не привели до повного розв’язування задачі. Слідкуйте за роботою в групах і при необхідності доповнюйте або деталізуйте список питань.
За 10 хвилин організуйте презентацію результатів. Запросіть представників/-ць груп поділитися результатами роботи: своїм варіантом, якщо він виник, розв’язання задачі до надання допомоги вчителем/-ькою, і варіантом, який сформувався у результаті роботи з додатковими питаннями вчителя/-ьки.
Проведіть обговорення способів розв’язування задачі з усім класом. Запитання для дебрифінгу:
Який емоційний настрій після роботи над задачею?
Яка атмосфера була в групі під час роботи? Що допомагало або заважало спільній роботі?
З якими складнощами ви зіткнулися під час розв’язання задачі і як їх вирішили?
Чи була у вас своя версія розв’язання задачі?
На якому кроці в системі запитань і наведень ви зрозуміли, що задача вирішена?
Хто в групі був основним генератором ідей?
Оцініть свій вклад у процес розв’язування задачі (відповідь не обов’язкова для оголошення, можна її записати на аркуші і віддати педагогу/-ині).
Порівняйте всі наведені способи розв’язання задачі (при потребі можете запропонувати5-й спосіб). Який спосіб для вас є найпростішим / найскладнішим / найбільш раціональним?
Текст задачі:
Прямокутний трикутник АВС поділений висотою CD, що проведена на гіпотенузу АВ на два трикутника ACD і BCD. Радіуси кіл вписаних в ці трикутники дорівнюють 3 см і 4 см відповідно. Знайдіть радіус кола вписаного в трикутник ABC.
Запитання для наведення учнів на розв’язуванням задач певним способом
Підказки вчителя/-ьки для дітей (на аркушах-”гармошках”)
1 спосіб (для 1-ї групи)
Знайдіть подібні трикутники.
Як відносяться відповідні лінійні розміри в подібних трикутниках?
Запишіть пропорції, які містять сторони трикутника і їх радіуси, в парах ∆BDC і ∆ABC; ∆ADC і ∆ABC.
Маючи ці пропорції, використайте теорему Піфагора.
Возведіть у квадрат і додайте.
2 спосіб (для 2-ї групи)
Знайдіть подібні трикутники.
Розгляньте ∆BDC і ∆ADC, запишіть відношення між його лінійними розмірами, включаючи радіуси вписаних кіл цих трикутників.
Виразіть сторону CD через AD.
Запишіть теорему Піфагора.
Виразіть AC через AD.
Розгляньте пару трикутників ∆ADC і ∆ABC, знайдіть радіус кола, вписаного в ∆ABC.
3 спосіб (для 3-ї групи)
Знайдіть подібні трикутники.
Як відносяться відповідні лінійні розміри в подібних трикутниках?
Розгляньте ∆ACD і ∆ABC, запишіть відношення між його лінійними розмірами, включаючи радіуси вписаних кіл цих трикутників.
Виразіть cosA в кожному з них. Виразіть радіус вписаного кола одного з них через інший.
Аналогічним чином розгляньте пару трикутників ∆BDC і ∆ABC, виразіть sinA. Виразіть радіус вписаного кола одного з них через інший.
Використайте основну тригонометричну тотожність.
4 спосіб (для 4-ї групи)
Знайдіть подібні трикутники.
Як відносяться площі подібних трикутників?
Порівняйте площі менших трикутників з ∆ABC, використовуючи їх радіуси.
Складіть квадрати отриманих відношень.
Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці відпрацьовують навички співпраці та формують повагу до інших, до їх думок; вчаться визначати причинно-наслідкові зв’язки, обґрунтовувати свою думку.
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Картки з текстом задачі, аркуші на групу (складені у “гармошку”) з питаннями та наставляннями для дітей.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter