TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Життя з протиріччями

Вправа про повагу один до одного, про терпимість до інакомислячих. Вона навчає учнів з різними точками зору працювати разом і знаходити спільну точку зору.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Кущівська гімназія Міської ради міста Кропивницького" (Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Кіровоградської міської ради Кіровоградської області)
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: Ю.Винничук. «Місце для дракона». Парадокс: дракон Грицько – поет і християнин
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Через обговорення твору Ю.Винничука виховувати повагу до людської гідності та прав людини; удосконалювати уміння працювати в групах, поважати думку іншого; розвивати вміння слухати й спостерігати
Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття, Прийняття невизначеності та неоднозначності, Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • вдумливо читає, переказує сюжет твору, коментує його;
  • пояснює підтекст твору, алегоричність образів дракона Грицька, Пустельника та князя.
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Об'єднайте учнів та учениць у 6 груп та розсадіть кожну групу за окремий, бажано круглий стіл. 
  2. Дайте кожній групі по листку з фліпчарту, маркер, скріпку і картку з однією з позицій (додаток 1). 
  3. Попросіть групи обміркувати позицію, що викладена у їхній картці, обговорити переваги та недоліки сприйняття цього твердження. Вони повинні зафіксувати власні висновки на листку паперу для фліпчарту, розділивши його вертикально – одна половина для переваг, інша – для недоліків. Поясніть, що вони не повинні використовувати усю площу листка на цьому етапі, а можуть залишити частину знизу листка порожньою. 
  4. Після того, як мине 3-4 хвилини, попросіть групи прикріпити скріпкою їхні картки з позицією до верхньої частини їхнього листка та пересісти за інший стіл. 
  5. Поясніть, що, сидячи за цим столом, вони мають прочитати коментарі попередньої групи, ставлячи галочку навпроти тез, з якими вони згодні, і додаючи власні коментарі у разі, коли вони з чимось не погоджуються або вважають, що чогось бракує. 
  6. Після декількох хвилин (трохи менше, ніж попереднього разу) попросіть їх перейти за наступний стіл і повторити процедуру.
  7. Повторюйте її, доки кожна з команд не опиниться за кожним зі столів. Далі прикріпіть листи паперу для фліпчарту на стіну та запросіть учасників/-ць підійти й почитати їх. 
  8. Поставте стільці колом. Видайте роздатковий матеріал (додаток № 1, додаток № 2) із заповненими листами фліпчату і попросіть учасників/-ць тихо його прочитати, звертаючи увагу та помічаючи додаткову інформацію, різні позиції.
  9. Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:

- Як ви себе почували під час роботи в групах?

- Які труднощі у вас виникали під час висловлення власної позиції?

 - Які почуття у вас виникали, коли з вами хтось не згоджувався?

- Чому важливе різноманіття думок?

- Кого зобразив автор в образі дракона, на вашу думку?

- У чому полягає актуальність твору сьогодні?

- Де ж знаходиться місце для дракона?

 - Чию помилку ви не будете повторювати в майбутньому?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці усвідомили важливість поваги одне до одного, до думки іншого; удосконалили навички аналітичного та критичного мислення, роботи в групі, вивчаючи тему «Ю.Винничук. «Місце для дракона». Парадокс: дракон Грицько – поет і християнин»; розвинули вміння слухати й спостерігати; зрозуміли, що різноманіття збагачує.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Навчання суперечливих питань. Навчальний курс для вчителів, ст. 47-48; Рамка компетентностей для культури демократії, т. 2.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Папір для фліпчарту і маркери, картки для обговорення, скріпки, наліпки, роздатковий матеріал
Коментарі:

Інструкція для проведення вправи "Життя з протиріччями" онлайн.

Запропонуйте учням/-еницям працювати на дошці Падлет.

  1. Створіть 9 колонок:

1 - для детальної інструкції;

2-7 - для карток (додаток № 1);

8 - для розміщення матеріалу з додатка № 2;

9 - для обговорення.

  1. Попросіть учнів/-ениць обміркувати позицію, що викладена у кожній картці. Вони повинні після обмірковування зафіксувати власні висновки стосовно кожної позиції, викладеної в картках (додаток 1).
  2. Укажіть час для виконання роботи (2 хвилини на кожну картку) 
  3. Після цього нехай учні/-ениці прочитають думки своїх однокласників (колонки на дошці 2-7), матеріали додатка № 2 (колонка на дошці № 8).
  4. Попросіть дітей прочитати питання для обговорення (колонка № 9) і відповісти на них
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда