TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Зайва/Зайвий

Ця вправа допомагає учасникам/учасницям краще зрозуміти, що кожна людина є особливою й неповторною, має власну індивідуальність, переконання. Учасники/учасниці, базуючись на фактах, досвіді, моделюють труднощі, з якими стикаються примусово депортовані громадяни/-ки.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Чернівецька ЗОШ I-III ступенів №5
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Україна в перші повоєнні роки. Масові депортації (1944–1946 рр.). Операції “Вісла” і “Захід”
Клас: 11
Мета вправи/заняття: Розвинути уміння знаходити порозуміння з іншими людьми та заохотити емпатію до їх життєвого досвіду.
Ключова складова громадянської компетентності: Емпатія
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • може пояснити зміст поняття депортація. 
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Вправа проводиться на початку уроку, перед оголошенням теми.

Підготовка: До початку вправи приготує кольорові паперові наліпки (стікери). Наприклад, якщо в класі 25 учнів/учениць, потрібно підготувати 6 синіх, 6 червоних, 6 жовтих, 6 зелених та 1 білу наліпки.

Крок 1. Для вправи звільніть простір класної кімнати або передбачте можливість вийти у коридор чи на шкільне подвір'я.

Крок 2. Почепіть наліпку на чоло кожного/кожної учня/учениці. Діті не повинні бачити і знати, який колір їм дістався.

Крок 3. Скажіть дітям, що вони повинні утворити групу з іншими, у кого такий самий колір наліпки.

Крок 4. Наголосіть, що ніхто не може говорити, можна використовувати лише невербальне спілкування.

Крок 5. Дайте час на виконання завдання. Спостерігайте, не втручаючись у процес.

Крок 6. Проведіть обговорення: 

  • Що ви відчуваєте після завершення вправи? (важливо запитати і в того/тієї, хто був/-ла у ролі "зайвого/зайвої" і в інших учасників/учасниць)
  • Як ви почувалися, коли вперше знайшли когось із наліпками такого ж кольору, як у вас?
  • Чи звернули ви увагу, як почувалася “зайва” людина? Чому?
  • Як, на вашу думку, почувалася зайва людина?
  • Чи намагалися ви допомогти одне одному утворити групи? Чому?
  • Які засоби невербальної комунікації ви використовували, щоб утворити групи? (міміка, жести, візуальний контакт)
  • До яких різних груп ви належете в сучасному житті? (приклади відповіді учасників/учасниць: “однокласники/-ці”, “футбольна команда”, “ходимо в одну церкву”, “учасники/-ці хору” тощо)
  • Чи може будь-хто доєднатися до цих груп? Чому?
  • Які групи людей можуть бути “зайвими” у сучасному суспільстві?
  • Як почуваються люди, коли вони виключені із суспільної організації? До яких наслідків це може привести?

Підсумуйте обговорення реченнями на кшталт: Зайві люди не завжди виключені, часом вони стоять окремо від інших через власний вибір. Але сьогодні на уроці ми будемо розглядати такі приклади, де вибору у людей не було. Злочином проти українців у перші повоєнні роки стали депортації - військово-політичні акції комуністичної влади проти власного народу. Тема уроку: "Масові депортації (1944–1946 рр.). Операції “Вісла” і “Захід”.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Таке обговорення дає змогу більше дізнатися один про одного, стимулює вільний обмін думками, збільшує ймовірність того, що учні/учениці краще зрозуміють почуття і погляди інших, більше зважатимуть на них. Реальні життєві історії, що сталися у житті конкретної людини, групи людей, родини, школи чи громади дають можливість дітям аналізувати їхню поведінку, передбачати та оцінювати наслідки різних варіантів поведінки. Завдяки вправі учні/учениці зможуть надалі аналізувати історії депортованих українців у 1944-1946 рр., які будуть  викликати співпереживання, а також на прикладах проявів емпатії у героїв/героїнь історій навчаться самостійно виражати такі емоції.

Використані джерела:

Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016. -  стор.138.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Для вправи потрібно звільнити простір класної кімнати або вийти у коридор чи на шкільне подвір'я. Різнокольорові стікери можуть стати наліпками на чоло учнів/учениць.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда