TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Зайва/Зайвий

Ця вправа допомагає учасникам/учасницям краще зрозуміти, що кожна людина є особливою й неповторною, має власну індивідуальність, переконання. Учасники/учасниці, базуючись на фактах, досвіді, моделюють труднощі, з якими стикаються примусово депортовані громадяни/-ки.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Чернівецька ЗОШ I-III ступенів №5
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Україна в перші повоєнні роки. Масові депортації (1944–1946 рр.). Операції “Вісла” і “Захід”
Клас: 11
Мета вправи/заняття: Розвинути уміння знаходити порозуміння з іншими людьми та заохотити емпатію до їх життєвого досвіду.
Ключова складова громадянської компетентності: Емпатія
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • може пояснити зміст поняття депортація. 
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Вправа проводиться на початку уроку, перед оголошенням теми.

Підготовка: До початку вправи приготує кольорові паперові наліпки (стікери). Наприклад, якщо в класі 25 учнів/учениць, потрібно підготувати 6 синіх, 6 червоних, 6 жовтих, 6 зелених та 1 білу наліпки.

Крок 1. Для вправи звільніть простір класної кімнати або передбачте можливість вийти у коридор чи на шкільне подвір'я.

Крок 2. Почепіть наліпку на чоло кожного/кожної учня/учениці. Діті не повинні бачити і знати, який колір їм дістався.

Крок 3. Скажіть дітям, що вони повинні утворити групу з іншими, у кого такий самий колір наліпки.

Крок 4. Наголосіть, що ніхто не може говорити, можна використовувати лише невербальне спілкування.

Крок 5. Дайте час на виконання завдання. Спостерігайте, не втручаючись у процес.

Крок 6. Проведіть обговорення: 

  • Що ви відчуваєте після завершення вправи? (важливо запитати і в того/тієї, хто був/-ла у ролі "зайвого/зайвої" і в інших учасників/учасниць)
  • Як ви почувалися, коли вперше знайшли когось із наліпками такого ж кольору, як у вас?
  • Чи звернули ви увагу, як почувалася “зайва” людина? Чому?
  • Як, на вашу думку, почувалася зайва людина?
  • Чи намагалися ви допомогти одне одному утворити групи? Чому?
  • Які засоби невербальної комунікації ви використовували, щоб утворити групи? (міміка, жести, візуальний контакт)
  • До яких різних груп ви належете в сучасному житті? (приклади відповіді учасників/учасниць: “однокласники/-ці”, “футбольна команда”, “ходимо в одну церкву”, “учасники/-ці хору” тощо)
  • Чи може будь-хто доєднатися до цих груп? Чому?
  • Які групи людей можуть бути “зайвими” у сучасному суспільстві?
  • Як почуваються люди, коли вони виключені із суспільної організації? До яких наслідків це може привести?

Підсумуйте обговорення реченнями на кшталт: Зайві люди не завжди виключені, часом вони стоять окремо від інших через власний вибір. Але сьогодні на уроці ми будемо розглядати такі приклади, де вибору у людей не було. Злочином проти українців у перші повоєнні роки стали депортації - військово-політичні акції комуністичної влади проти власного народу. Тема уроку: "Масові депортації (1944–1946 рр.). Операції “Вісла” і “Захід”.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Таке обговорення дає змогу більше дізнатися один про одного, стимулює вільний обмін думками, збільшує ймовірність того, що учні/учениці краще зрозуміють почуття і погляди інших, більше зважатимуть на них. Реальні життєві історії, що сталися у житті конкретної людини, групи людей, родини, школи чи громади дають можливість дітям аналізувати їхню поведінку, передбачати та оцінювати наслідки різних варіантів поведінки. Завдяки вправі учні/учениці зможуть надалі аналізувати історії депортованих українців у 1944-1946 рр., які будуть  викликати співпереживання, а також на прикладах проявів емпатії у героїв/героїнь історій навчаться самостійно виражати такі емоції.

Використані джерела:

Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016. -  стор.138.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Для вправи потрібно звільнити простір класної кімнати або вийти у коридор чи на шкільне подвір'я. Різнокольорові стікери можуть стати наліпками на чоло учнів/учениць.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда