TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Я теж

Вправа допоможе  зрозуміти особливості біологічної природи людини та її соціальної сутності. Пропонуємо запланувати її проведення на першому уроці біології у 8 класі (біологія людини). Основний меседж: "Усі люди є, перш за все, біологічними істотами. Водночас людина є соціальною істотою. Ми усі – унікальні та незамінні, часами ми пишаємося нашою унікальністю, часами соромимося її чи приховуємо. Тим не менше, ми всі – люди, і це нас зближує та об’єднує."  

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ніжинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 Ніжинської міської ради Чернігівської області
Предмет: Біологія
Тема уроку/години спілкування: Біосоціальна природа людини
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Показати, що усі люди різні і рівні.
Ключова складова громадянської компетентності: Знання самого себе та критична самооцінка
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- усвідомлює особливості біологічної природи людини та її соціальної сутності.

Тривалість вправи: 45 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Сформуйте коло, у якому всі сидітимуть на стільцях.
  2. Попросіть кожну дитину подумати про особистий факт, характеристику чи властивість, яка, на їх думку, унікальна, і ніхто більше у групі цього немає.
  3. Розпочніть із однієї людини. Вона має назвати свою унікальну властивість, наприклад, «Я маю зелені очі» або ж «Я завжди намагаюсь допомогти тим, хто цього потребує», або «Я дуже імпульсивний/-а»
  4. Якщо ніхто більше не має цієї ж риси, то наступний/-а учень/-иця називає свою особливість.
  5. Якщо хтось ще має таку ж рису, то цей/-я учень/-иця має підскочити, вигукнути «Я теж» та сісти на коліна учню/-ениці, який/-а першим/-ою назвав/-ла цю рису. Якщо кілька людей має таку ж рису, то вони всі сідають на коліна один одному. Після цього усі повертаються на свої місця, а гравець/-чиня має ще раз спробувати згадати унікальну для неї/нього рису, властивість. Якщо йому/їй це вдасться, то черга називати унікальну рису, властивість переходить до наступної людини у колі.
  6. Перший раунд завершується, коли кожен/-а назвав/-ла щось, що відрізняє його/її від інших.
  7. Тепер почніть другий раунд. Поясніть, що у цьому раунді потрібно шукати риси, властивості, які є спільними для всіх у групі.
  8. Заберіть одне крісло та попросіть гравця/-чиню стати в середині кола. Вони мають подумати про щось, що у них спільне із рештою групи. Попросіть їх назвати це, наприклад: «Я можу дихати», «Я маю серце».
  9. Усі, хто мають цю рису, повинні встати і пересісти на інше крісло, вигукуючи «Я теж». Людина, яка стояла в центрі кола, також намагається зайняти крісло. Тепер у центрі кола опиниться інша людина, яка і назве наступну рису.
  10. Попросіть учнів та учениць записати на аркуші окремо спільні та відмінні характеристики, властивості, риси
  11. На наступному етапі намагаємось з’ясувати, які із цих властивостей, характеристик, рис є пов’язані із життям в соціумі.
  12. Проведіть дебрифінг. Поговоріть про гру та про те, як почувалися гравці, а тоді запитайте:
  • Що було простіше: знаходити те, що нас відрізняє одне від одного, чи те, що у нас спільне?
  • Коли у реальному житті нам подобається чи цінується почуватись унікальним та інакшим, а коли нам подобається почуватися схожими на інших?
  • Подумайте про риси, які ви вибирали: що вирізняло вас у цій групі і що вас об’єднувало з іншими людьми в інших групах?
  • Що об’єднувало усіх у цій групі і що може бути спільним для усіх у світі?
  • Назвіть спільні властивості? Як, на вашу думку, вони характеризують кожну людину? Яке значення того, що ми усі маємо очі, серце чи шлунок?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Людина — біосоціальна істота, невід'ємна частина природи, живий організм, що має всі властивості живої природи підкоряється біологічним законам. Це нас об’єднує. У той же час кожна людина має принципові відмінності від усіх інших, має свою унікальність. Усвідомлюючи свою незамінність, індивідуальність, людина усвідомлює і свою повну ідентичність з іншими людьми: адже зрозуміти свою унікальність можна лише порівняно із іншими людьми та лише за умови переконаності в тому, що всі люди однакові, але в чомусь — не такі. 

Використані джерела:

Освітня збірка «Усі різні – усі рівні». - Авторки та автори: Пет Брендер, Кармен Карденас, Хуан де Вісенте Абад, Руї Ґомез, Марк Тейлор. Третє видання.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Потрібно стільки стільців, скільки є учнів в класі плюс один для вас.
Коментарі:

Людина – це біосоціальна істота, яка органічно поєднує у своїй життєдіяльності фізичний, практичний і духовний способи існування і яка спроможна цілеспрямовано удосконалювати світ і саму себе, керуючись при цьому засадами істини, добра і зла. Людина є соціальною істотою, а тому суть людини не є абстрактна, приналежна окремому індивіду. У своїй дійсності вона є сукупністю усіх суспільних відносин. Тільки суспільні відносини роблять людину людиною. Людська природа залежить від соціальних обставин, у яких житиме людина.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда