TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Я і хлопчик Помагай

Вправа сприяє розвитку навичок аналітичного й критичного мислення, уважності до поведінки інших людей, громадянських цінностей, емпатії.

Використовуючи уривок поезії Платона Воронька «Помагай», дописуючи його, діти осмислюють власну участь у житті суспільства, моделюють власні громадські активності, розмірковують над поняттями "громадянська активність", "громадянський обов’язок"

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Слов'янський педагогічний ліцей Слов'янської міської ради Донецької області
Предмет: Українська мова
Тема уроку/години спілкування: «Лексика. Пароніми». Урок мовленнєвого розвитку
Клас: 8
Мета вправи/заняття: сформувати розуміння понять «громадський», «громадянський»; виробити уявлення про громадську, громадянську активність, їх види.
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Відповідальність, Аналітичне та критичне мислення, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • доцільно використовує в мовленні пароніми;
  • здійснює адекватний добір слів для складання висловлення певного змісту та стилю;
  • користу­ється лінгвістичними словниками різних видів.
Тривалість вправи: 25 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Запропонуйте учням та ученицям дописати, осучаснити відомий вірш Платона Воронька «Помагай». Виразно прочитайте початок поезії, розмістіть його на дошці (проекторі):

Через поле, через гай

Ходить хлопчик Помагай.

Бачить хлопчик: садять сад,

Він поміг скінчити ряд.

Вмить приніс відро води

І полив аж два ряди…

За селом копали став –

Помагай візок дістав.

Цілий день возив пісок,

Аж вищав його візок…

(7 хвилин).

  1. Проведіть вернісаж: по закінченню творчої роботи учні та учениці розміщують власні поетичні варіанти на дошці (3 хвилини).
  2. Ознайомте учнів з паронімами «громадянський» - «громадський». У процесі обговорення дітьми підведіть їх до визначення, яке з понять є ширшим і чому. Попросіть утворити із паронімами словосполучення («громадське доручення», «громадянський обов’язок» тощо) - 5 хвилин.

  3. Організуйте аналіз написаних учнями та ученицями поетичних уривків (10 хвилин).

  4. Проведіть дебрифінг: 

    • Які активності ви обрали в процесі написання власних уривків? Чому? Наскільки свідомо ви це робили?
    • Як іще можна бути корисним суспільству?
    • Чому сьогодні напрями громадянства й участі набагато ширші й різноманітніші? 
    • Чому потрібно бути свідомим громадянином своєї країни?

 

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці усвідомлюють важливі критерії громадянської свідомості; розуміють, що брати на себе відповідальність означає бути активним членом/-кинею громади, розв’язувати дилеми сучасного суспільства: збирати інформацію, аналізувати наслідки, визначати пріоритети, ухвалювати рішення, змінювати суспільство на краще.

Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини за участю молоді «Компас» («Намалюй слово», с.209)

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Уривок поезії П.Воронька «Помагай». Облаштування класної кімнати: столи одномісні, кімната обладнана мультимедійним проектором (інтерактивною мультимедійною дошкою тощо)
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда