Працюючи в групах, учні та учениці ознайомлюються з різнми версіями щодо природи світла, вчаться знаходити необхідну інформацію та виокремлювати головне. Аргументуючи на “гарячих стільцях” свою точку зору, розвивають вміння чути одне одного, доводити різні варіанти інформації. |
Я - філософ/філософиня: шукаю істину про природу світла!
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ніжинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 Ніжинської міської ради Чернігівської області; Загальноосвітній навчально-виховний комплекс "школа-садок" №6 Козятинської міської ради Вінницької області
- Предмет: Фізика
- Тема уроку/години спілкування: Розвиток уявлень про природу світла
- Клас: 11
- Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
- Додаткова/і складова/і компетентності: Прийняття невизначеності та неоднозначності, Вміння слухати та спостерігати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- знає історію розвитку поглядів на природу світла.
- Тривалість вправи: 30 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Об'єднайте дітей у 2 групи. Для цього роздайте стікери зеленого та червоного кольору. На червоних вказано різні довжини хвиль, а на зелених написано кольори, що відповідають довжинам хвиль.Таким чином утворіть групи “Довжина” та “Хвиля”.
- Роздайте кожній групі картку з суперечливим питанням (Додаток 1):
Картка 1. Світло - це хвиля, а не потік частинок.
Картка 2. Світло - це потік частинок, а не хвиля.
- За допомогою підручника та мережі Інтернет запропонуйте дітям знайти та підібрати тези, які б доводили дане твердження. Запропонуйте записати на ватмані факти, що підтверджують істинність даного питання та обговорити отриманий результат. Наголосіть, що для наступного етапу завдання у кожного/ої члена/-кині групи повинні бути обговорені висновки щодо досліджуваного питання. Учні та учениці для копіювання тез, записаних на ватмані, можуть використовувати телефони (10-15 хвилин).
- Попросіть дітей сформувати пари з різних груп за допомогою довжини хвилі та відповідного до неї кольору, що знаходяться на іншій стороні стікерів (1 хвилина) (Додаток 2).
- Організуйте обмін думками за методом “Гарячі стільці” (4 хвилини).
Поясніть, що за вашим сигналом упродовж двох хвилини один/-а учень/-иця із пари, користуючись напрацьованими тезами своєї гіпотези, має переконати свого/-ю опонента/-ку, а інший/-а при цьому уважно слухає і не вступає в діалог. Потім діти міняються своїми ролями, тобто у кожної людини є 1 хаилина.
6. Створивши коло, підбийте підсумки (7-10 хвилин). Запитання для обговорення (ви можете обрати кілька з переліку):
- Як ви себе відчували, коли працювали в групах?
- Які були відчуття, коли ви доводили свою версію?
- Що ви відчували, коли слухали аргументи протилежної версії?
- Який момент був найбільш емоційним під час вашої роботи?
- Що було складніше - слухати чи доводити свої переконання? Чому?
- Чи вдалось нам однозначно встановити природу світла? Чому?
- Чого ви навчилися, виконуючи дану вправ?
- Де можна застосувати набутий вами досвід у повсякденному житті?
- Як ви ставитеся до неперевіреної інформації?
- Як можна встановити достовірність фактів і подій у суспільстві?
- Запропонуйте власний алгоритм перевірки інформації для сайту школи (цей пункт можна використати за умови наявності часу або як місточок до наступної діяльності). Наступним кроком може стати розробка правил перевірки достовірності інформації.
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці приходять до висновку про неоднозначну природу світла: відповідно до сучасних уявлень, світло має двоїсту корпускулярно-хвильову природу. В одних явищах світло виявляє властивості хвиль, а в інших - властивості частинок; хвильові та квантові властивості доповнюють одне одного. Діти вчаться збирати інформацію з даної теми, добирати докази, удосконалюють навички активного слухання, сприймають різні думки та визнають неоднозначність ситуацій.
Правила перевірки правдивості інформації для шкільного сайту стануть додатковим бонусом-результатом.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Життя з протиріччями: Навчання суперечливих питань шляхом освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ). Навчальний курс для вчителів для професійного вдосконалення з питань навчання суперечливих питань, с. 47.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Кольорові стікери, ватман, підручник з фізики, мобільні телефони з доступом до мережі Інтернет, таблиця довжин світлових хвиль.