TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Усі рівні – всі різні

Вправа складається з роботи з текстами цитат, аналізу та обговоення, звернення до власного досвіду та вироблення пропозицій як протидіяти впливу упередженості. Вправа сприяє підведенню до розуміння рівності усіх людей незалежно від їх особливостей.

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: НПУ імені М. П. Драгоманова
Предмет: Географія
Тема уроку/години спілкування: Африка (населення)
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Пояснити, що всі люди є рівними, а упередженість – це негативне явище, яке заважає відкритій взаємодії та спілкуванню між людьми.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага
Додаткова/і складова/і компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей, Аналітичне та критичне мислення, Знання та критичне розуміння світу
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- поважає представників інших расових, національних та етнічних груп;

- усвідомлює негативний вплив упереджень.

Тривалість вправи: 15 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Зачитайте учням та ученицям дві цитати (паралельно продемонструйте їх на слайді або запишіть на дошці чи фліпчарті): «Усі люди на землі – від сходу до заходу, від півночі до півдня – складають єдину групу; (вони) відрізняються за трьома основними ознаками: поведінка, зовнішність і мова», «Ті люди, які живуть на крайній півночі (Європи), страждають від того, що вони знаходяться занадто далеко від сонця. Їх повітря холодне і небо хмарне. Тому їхній темперамент холодний, а їхня поведінка є грубою. В результаті їхні тіла стали незвичайними, шкіра стала білою, а волосся звисає донизу. Вони втратили гостроту розуму і гостроту сприйняття. Їх здолали неосвіченість і лінощі, вони вражені безсиллям і тупістю».
Прокоментуйте, що автор Саїд Аль Андалусі – відомий науковець із міста Кордова (зараз це Іспанія), який жив у 1029–1070 роках; уславився своєю мудрістю і знаннями. Слід пам’ятати, що для автора центром «цивілізації» того часу був басейн Середземного моря, а особливо Арабські королівства навколо нього. Наука не була настільки розвинута на Півночі, як Саїд називає Північну Європу, у порівнянні з арабським світом, Персією, Китаєм та Індією).

2. Об’єднайте дітей у трійки і попросіть їх дати відповідь на такі питання:

• Що каже текст про автора?

• Чому автор описує людей з Північної Європи таким чином?

• Чому автори пишуть такі тексти?

3. Запросіть по одному/-ій представнику/-ці  трійки представити результат.

4. Проведіть обговорення:

• Чи можете ви навести приклади людей, які засуджували інших?

• Які бувають наслідки з того, що людей не цінують за те, якими вони є, а звертають увагу на їхнє походження чи місце проживання та зневажливо ставляться через цей фактор?

• Що ми маємо зробити, щоб протистояти впливу упередженості?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Діти усвідомлюють, що до людей не можна упереджено ставитися у залежності від ареалу їх проживання, кольору шкіри, волосся, розрізу очей, рівня освіченості чи інших якостей. Відкритість і толерантне ставлення без упереджень – це речі, які є цінними для спілкування та взаємодії між людьми.

Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас», с. 112–114.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда