TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Вітаємо! Ми вас упізнали!

Під час виконання вправи учні/учениці отримують певну «секретну» роль, яку мають визначити однокласники/однокланиці до кінця виконання вправи, використовуючи різні види інформації, у тому числі, і невербальну.

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина має критично оцінювати будь-яку інформацію, спираючись на свій досвід, знання та найбільш достовірні джерела інформації.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Канівська гімназія імені Івана Франка Канівської міської ради Черкаської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Київська держава (Русь-Україна) наприкінці X – у першій половині XI ст.
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Поглибити розуміння того, що в процесі прийняття будь-якого рішення, яке базується на аналізі інформації з різних джерел, потрібно зважати на ступінь її достовірності, а в процесі оцінки інформації треба зважати на різні джерела та власний досвід і критично їх оцінювати.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:

Учень/ учениця:

 - знає роки правління князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого, дати впровадження християнства як державної релігії, розгрому печенігів під Києвом;

- розуміє суспільну роль різних верств населення Київської держави (Русі-України); 

- може охарактеризувати внутрішню та зовнішню політику Володимира Великого та Ярослава Мудрого.

Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Крок 1. Оголосіть учням/ученицям мету вправи, сказавши, що на час проведення вправи вони мають увійти в певну роль і стати на 10 хвилин якоюсь історичною особою або представником/-цею якоїсь суспільної верстви населення. До завершення вправи вони повинні тримати цю роль в таємниці, водночас вони матимуть угадати роль інших.

Крок 2. Роздайте учням/ученицям картки, на яких написана їхня роль: Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Анна Ярославівна, Митрополит Іларіон, смерд, закуп, рядович, боярин/-я. Попросіть пригадати, які права, обов’язки, привілеї, обмеження мали ці особи в суспільстві (якщо отримали роль представника/-ці якоїсь верстви населення в Київській Русі) та які відомості про «свої» діяння ви знаєте (якщо отримали роль конкретної історичної особи).

Крок 3. Повідомте правила гри, оголосивши учням/ученицям, що ви будете зачитували уривки літописів або твердження про осіб, яких вони будуть представляти. Якщо вони себе «впізнають», то їм потрібно встати, якщо ні – поплескати в долоні. Таким чином, «привітання» отримають усі. Наголосіть, що до кінця вправи кожен/-а має бути впізнаний/-а. 

Крок 3. Роздайте учням/ученицям схему розташування дітей у класі, на якій вони можуть робити помітки про свої спостереження для виконання завдання вправи (Додаток 1). Поясніть, що наприкінці вправи на цій схемі мають з’явитися підписи, хто є хто.

Крок 4. Запитайте учнів/учениць про готовність та розпочніть зачитувати привітання-характеристики: 

- Вітаємо князя, який у 1036 році остаточно переміг печенігів.

- Вітаємо князя, якого історики називають «тесть Європи».

- Вітаємо представників/-ць найчисельнішого стану в Київській Русі.

- Вітаємо князя, який започаткував «шлюбну дипломатію».

- Вітаємо представників/-ць суспільного стану, які отримали свою назву через те, що потрапляли у часткову залежність, укладаючи договір «ряд», і до виконання цього договору       залежали від свого господаря, не маючи права розірвати договір до повного його виконання.

- Вітаємо представників/-ць суспільного стану, які потрапили в залежність, узявши в борг гроші «купу».

- Вітаємо князя, про якого літопис писав: «…. він підкорив Києву велетенські території, встановивши кордони своєї держави вздовж Дністра, Західного Бугу, Німану, Західної Двіни на заході, межиріччя Оки та Волги на сході, Чудського, Ладозького та Онезького озер і Фінської затоки на півночі, Причорномор’я та Приазов’я на півдні».

- Вітаємо князя, який завершив боротьбу за Червенські міста.

- Вітаємо князя, який встановив порядок успадкування влади від найстаршого сина до молодшого.

- Вітаємо представників правлячого стану у Київській Русі, які займали друге, після князів, панівне становище в управлінні державою

- Вітаємо князя, який у 988 році провів реформу, що сприяла формуванню єдиного світогляду та єдиної ідеології для різноплемінного населення держави і його згуртуванню в єдину давньоруську народність.

- Вітаємо представників/-ць суспільного стану вільних селян-землеробів, які мали власну землю та платили податок до державної скарбниці.

- Вітаємо вчителя Ярослава Мудрого, який став першим руським митрополитом у 1051 році.

- Вітаємо автора книги «Слово про закон і благодать».

- Вітаємо князя, про якого літопис писав: "Бо як ото хто-небудь землю зоре, а другий засіє, а інші пожинають і їдять пожину вдосталь, — так і сей князь…. Отець бо його  землю зорав і розм’якшив, себто хрещенням просвітив, а сей великий князь… …засіяв книжними словами серця віруючих людей, а ми пожинаєм, учення приймаючи книжнеє".

- Вітаємо королеву Франції, представницю династії Рюриковичів, дочку великого князя київського та шведської принцеси Інгігерди, онуку київського князя Володимира Святославича, матір французького короля Філіппа І.

- Вітаємо привілейовану верству населення в Київській Русі.

- Вітаємо жінку з династії Рюриковичів, яку історики/-ні називають «першим дипломатом на Русі».

Крок 4. Попросіть учнів/учениць заповнити таблички, підписавши героїв/героїнь, ролі яких виконували однокласники/однокласниці.

Крок 5. Попросіть усіх учнів/учениць «розсекретити» свої ролі, піднявши догори папірці, де написана їхня роль, та дайте дітям хвилинку для перевірки своїх результатів.

Крок 6. Проведіть дебрифінг:

  • Чи сподобалась вам вправа? Чому? Як себе почуваєте?
  • Які факти були вам невідомими?  На що ви спиралися, роблячи свої висновки в цьому випадку? 
  • Що допомагало виконувати завдання?
  • Чи робили ви особисто помилки, коли вставали або плескали в долоні? Чому?
  • Яка інформація здалася вам суперечливою? Чого вам особисто не вистачало, щоб остаточно визначити роль однокласника/однокланиці?
  • Якби ця вправа була на встановлення відповідностей, до яких джерел ви б звернулися, щоб перевірити правильність свого судження?
  • Яким чином помилкова подача інформації впливає на висновки того, хто її отримує?
  • Що, на вашу думку, означає критично оцінювати інформацію?
  • Чому варто критично оцінювати будь-яку інформацію? 
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці на основі пережитого досвіду розуміють, що при прийнятті будь-якого рішення чи оцінці будь-якого явища, яке базується на аналізі інформації та подається з різних джерел, слід зважати на те, що інформація може бути неточною або недостовірною. Діти поглиблюють розуміння того, що потрібно робити висновки, базуючись на критичному  аналізі інформації.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Ідея вправи взята з базового тренінгу програми «Демократична школа» (вправа «Оплески»).

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда