TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Відповідальність. Я + Ти = Ми

Учні та учениці мають усвідомити, що кожна людина бере відповідальність за свої вчинки перед собою, перед суспільством, перед навколишнім світом, перед природою; що зобов'язана відповідально ставитися до тих, кого приручила.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Одеська загальноосвітня школа №11 I-III ступенів Одеської міської ради Одеської області
Предмет: Математика
Тема уроку/години спілкування: Відсотки. Знаходження відсотків від числа
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Навчити учнів та учениць розмірковувати про відповідальність через уміння розв’язувати прикладні задачі у стандартних та змінених ситуаціях.
Ключова складова громадянської компетентності: Відповідальність
Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Вміння слухати та спостерігати, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- практикує уміння знаходити відсотки від числа;

- розуміє практичну необхідність вміння проводити  відсоткові розрахунки для представників/-ць різних професій;

- розв’язує сюжетні задачі з реальними даними;

- усвідомлює, що обчислювання відсотків має велике практичне значення для багатьох професій;

- уміє співпрацювати в команді, аргументувати та відстоювати свою позицію.

Тривалість вправи: 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1-й етап  (7 хвилин)

1. Попросіть учнів та учениць стати у коло. Продемонструйте на дошці схему з заголовком «Взяти відповідальність за…». Навколо схеми розмістіть різні фото:

собака, кішка, рибка, одна особа, група людей, дитина, озеро, річка, їжа, меблі, серце, сміття.

2. Після цього покладіть на підлогу картки з написаними назвами того, що зображено на фото (див. Додаток 1).

3. Запросіть учнів та учениць розглянути фото та запропонуйте обрати картки зі словами (доберіть до фото назву з картки).

4. По завершенні цієї роботи вчитель запропонуйте учням та ученицям об'єднатись упари та обговорити такі питаня:

– Що означає "взяти відповідальність"?

– Подумайте, що є складним у цьому?

-  Що вам у цьому подобається?

Заохочуйте дітей обмінятися думками в парах, а згодом з усім класом (прийом «Мікрофон» (див. Додаток 2). Дайте визначення  відповідальності (це ставлення до власних дій. Вона передбачає рефлексію над своїми діями, формування намірів щодо того, як діяти в морально адекватний спосіб, свідомо виконувати ці дії, усвідомлюючи власну відповідальність за їхні наслідки).

2-й  етап. (8 хвилин)

1. Об'єднайте учнів та учениць у 5 груп по 6 осіб (шляхом вибору частинок пазлів) - кожен/-а учасник/-ця повинен/-на знайти свою команду, підбираючи пазл (див. Додаток 3).

2. Обговоріть спільні правила роботи в групі, наприклад:

  • Думай, слухай, висловлюйся.
  • Поважай думку інших.
  • Памятай, кожен і кожна має право на помилку.
  • Записуй ідеї.
  • Питай у групи, а не у вчителя/-ьки.

3. Скажіть: "Кожен з вас сподівається, що невдовзі по закінченні школи у нього буде хороша робота, а може навіть власна справа. Я пропоную уявити собі, що пройшло вже 6 років і настав час обирати професії. Сьогодні на уроці ми не тільки будемо розв’язувати задачі, але й ознайомимося з професіями, представникам/-цям яких необхідні знання відсоткових розрахунків. Усі знають, що недостатньо лише отримувати знання, треба знати, як їх застосовувати.

А зараз ми спробуємо розв’язати прикладні задачі. Прикладними задачі називаються тому, що дають змогу використати знання математики у побуті. Мета нашого уроку - виробити вміння знаходити відсотки від числа, дізнатись про практичну необхідність відсоткових розрахунків для представників різних професій".

 3 –й етап (10 хвилин)

1. Розташуйте учнів та учениць за столами, розставленими острівцями (по 6 осіб в групі), та запропонуйте виконати завдання (див. Додаток 4). Поясніть, що кожен/-а учень/-иця самостійно має розв’язати задачу на окремому аркуші, визначити професію (мова про яку йдеться в задачі) і обрати один з критеріїв - здатність брати відповідальність у виконанні роботи представника/-ці даної професії:

  • Здатність брати відповідальність за іншого/-у.
  • Здатність брати відповідальність за інших.
  • Здатність брати відповідальність за речі.

2. Організуйте обговорення ходу розв’язання задачі в групах. Попросіть дітей на стікерах записати коротко відповіді на такі запитання:

  • Яку роботу здійснює людина цієї професії?
  • За кого або за що ця людина відповідальна?
  • Які наслідки для держави, сім’ї, школи, громади будуть, якщо цій людині бракує відповідальності?
  • У чому може виявитися складність для цієї людини?

По закінченню часу попросіть групи сигналізувати «Світлофором» (довга смужка картону, з одного боку червона «Потребую допомоги», а з іншого – зелена «Знаю») про готовність презентувати роботу групи біля дошки. Учні та учениці обирають представника від групи для презентації.

4-й етап (10 хвилин)

1. Запросіть групи презентувати їх роботу.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці розуміють, що таке відповідальність; усвідомлюють, що вибір професії - складний і відповідальний крок у житті людини; вчаться співпрацювати в команді, аргументувати та відстоювати свою позицію.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник Ради Європи із серії ОДГ/ОПЛ «Зростаємо у демократії», Том ІІ, Розділ 7, Урок 1 с.79-80, 137

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Фліпчарт, магніти, фотографії, по 6 кольорових стікерів (жовтий, зелений, блакитний, помаранчевий, рожевий), 5 наборів кольорових пазлів «Об’єднуємося в групу», 12 карток «Хто яку відповідальність несе?», 5 аркушів формату А-3 з задачами «Відсоткові розрахунки у різних професіях» та 5 «Світлофорів» на кожну групу по одному, 30 чистих аркушів в клітинку для кожного учня/учениці.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда