TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Узи співпраці

Учні/учениці беруть участь у перемовинах щодо прав та обов’язків громадян/-ок, уряду, недержавних організацій та ЗМІ у демократичному суспільстві України; вправа сприяє розумінню зв’язків між правами та відповідальністю, розвиває навички ведення дискусії, заохочує до громадянської відповідальності, стимулює почуття відповідальності, солідарності, справедливості і рівності.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №30 Кіровоградської міської ради міста Кропивницького
Предмет: Іноземна мова
Тема уроку/години спілкування: Україна – демократична держава
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Розвивати навички ведення дискусії та співробітництва; заохочувати до громадянської відповідальності; стимулювати почуття відповідальності, солідарності, справедливості і рівності; сприяти розумінню зв’язків між правами та відповідальністю.
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності демократії
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Громадянська свідомість, Знання та критичне розуміння світу
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • надає інформацію та ставить запитання з метою уточнення інформації;
  • висловлює своє ставлення до вчинків, думок, позицій інших людей;
  • порівнює події, факти, явища;
  • висловлює свої почуття та емоції;
  • приймає або відхиляє пропозицію;
  • аргументує свій вибір, точку зору, власну думку;
  • бере участь у дискусії, привертаючи увагу співрозмовника/-ці;
  • висловлює свої переконання, думки, згоду або незгоду, вживаючи Passive Voice, Conditional, Modal verbs та лексику з тем «Засоби масової інформації», «Робота і професія», «Молодіжна культура», «Наука і технічний прогрес», «Україна».
Тривалість вправи: 40 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Поясніть, що мета цієї вправи — скласти «карту» взаємовідносин між чотирма «акторами» в (ідеальному) демократичному суспільстві.
  2. Об’єднайте учасників/учасниць у чотири рівні групи за кольоровими папірцями (запропонуйте взяти їх з коробки), які представляють чотирьох «акторів» у демократичному суспільстві: школа, НУО (неурядова організація), ЗМІ (засоби масової інформації) і молодь.
  3. Видайте кожній групі олівець та аркуш паперу А4 для записів і попросіть їх, щоб протягом 10 хвилин вони разом визначили роль, яку відіграє у демократичному суспільстві їхній «актор», його природу, головні функції, які він виконує. Під кінець обговорення їм слід визначитися з 5 найважливішими функціями.
  4. Поясніть, що учасники/учасниці мають підготувати свої «листки для записів». Видайте кожній групі великий аркуш паперу (А3 або папір для фліпчарту) і червоний маркер, і попросіть їх написати вгорі аркуша «актора», якого вони представляють, а нижче його п’ять найважливіших функцій ( 5 хвилин).
  5. Роздайте копії «Правил гри» (Додаток 1), попросіть продивитися їх та з’ясувати, що повинен/-на робити кожен/-а учасник/-ця. Потім зберіть «листки для записів» та розкладіть їх посередині кімнати у формі квадрата на відстані біля одного метра. Попросіть членів/членкинь кожної групи зайняти місце біля свого «куточка».
  6. Роздайте кожній групі 6 ниток з клубка або пряжі, скотч та синій маркер.
  7. Дайте сигнал почати переговори. Нагадайте  учасникам/учасницям, що їхня мета — створити «мапу» відносин між різними «акторами», і при досягненні згоди вони мають  з’єднати однією ниткою (за допомогою скотча) два аркуші, що означає прийняття на себе відповідальності (15 хвилин).
  8. Після того, як учасники/учасниці створять “мапу”, запропонуйте всім сісти навколо неї.
  9. Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:
    • Чи важко було визначитися з найголовнішими функціями вашої групи? Чи були між вами суперечності? / Was it difficult to determine the most important functions of your group? Were there any contradictions between you?
    • Чи одразу ви погоджувались на висунуту вам вимогу? Чому? / Did you immediately agree to the request? Why?
    • Яка з вимог виявилася найсуперечливішою? Чому? / Which of the requirements turned out to be the most contradictory? Why?
    • Що змусило вас прийняти умови? / What made you accept the requirements?
    • Що є необхідним для успішних перемовин? / What is necessary for successful negotiations?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці розуміють, що у демократичній державі дії влади спрямовані на захист прав і законних інтересів людини і громадянина/-ки, ґрунтуються на засадах справедливості, рівності, законності, поділу влади, широкої участі громадян/-ок у житті держави.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
  • КОМПАС: Посібник з освіти з прав людини за участю молоді (вправа «Узи співпраці», с. 299-302).
  • Рамка компетентностей для культури демократії. Том 2.
Коментарі:

Вправа проводиться після вивчення теми.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда