Вправа дозволяє усвідомити, як почуття та емоції можуть кардинально змінювати героя та його ставлення до оточуючих. Діти, працюючи в групах, визначають емоційний стан героїв, проявляючи емпатію.
Усі ми трохи "Скруджи"
- Так: Апробована в рамках Програми
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Шкарівський опорний ліцей-гімназія Білоцерківської міської ради
- Освітня галузь: Мовно-літературна
- Предмет: Зарубіжна література
- Тема уроку/години спілкування: Чарльз Діккенс “Різдвяна пісня в прозі”: утвердження цінності любові, співчуття та доброти у творі
- Клас: 6
- Ключова складова громадянської компетентності: Емпатія
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- пояснює емоційний стан (свій та інших осіб) з увагою до його відтінків [6 МОВ 1.8.1];
- намагається зрозуміти краще своїх друзів/подруг, уявляючи, як та чи інша ситуація виглядає з їхнього погляду;
- висловлює співчуття щодо неприємних речей, які зауважив/-ла в житті інших людей.
- Критерії успіху для учнів / учениць: Я можу визначити внутрішній стан моїх друзів/подруг (літературних героїв/героїнь) за їх проявами: вчинками, діями, висловленнями в тій чи іншій ситуації. Я проявляю співчуття, емпатію по відношенню до друзів/подруг (літературних героїв/героїнь), коли розумію, що вони потрапили в непросту ситуацію й потребують емоційної підтримки та допомоги.
- Тривалість вправи: 35 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Крок 1. Об’єднайте учнів/учениць у дві групи (будь яким зручним для вас способом). Перша група (назвемо її “Експерти/ки”) має складатися з ⅓ чи ¼ від загальної кількості присутніх учнів/учениць у класі. До складу другої групи (назвемо її “Спостерігачі/ки”) входять усі інші учні/учениці.
Поясніть, що перша група - “Експерти/Експертки” - має працювати в центрі класу. Стільці та парти для експертів/експерток для зручності можна встановити колом у центрі класу. Зазначте, що учні/учениці мають працювати вголос, занотовуючи (запамятовуючи) свої думки.
Оголосіть завдання для групи:
- Знайдіть чинники, які допомогли Скруджу переосмислити власне життя та змінити своє ставлення до оточуючих. Поясність, яким чином емоційний стан Скруджа впливав на прийняття їм рішень” - до 10 хвилин
- По завершенню обговорення в групі презентуйте для інших учнів/учениць власні напрацювання - до 3 хвилин
Крок 2. Об'єднайте учнів/учениць, які залишилися - “Спостерігачі/кт” - у три рівнозначні додаткові підгрупи - 1, 2 та 3 (у будь-який спосіб).
Поясніть підгрупам завдання:
- перша має спостерігати за роботою “Експертів/ок” і сконцентруватися на зовнішніх та потойбічних чинниках впливу на Скруджа;
- друга підгрупа має спостерігати за роботою “Експертів/ок” і сконцентрувати увагу на героях твору, які спонукали своїми діями, вчинками або ж словами змінитися Скруджа;
- третя підгрупа має спостерігати за роботою “Експертів/ок” і сконцентрувати увагу на тому, як почуття та емоції головного героя поступово змінюються у творі.
Крок 3. По завершенні часу (10 хвилин) запросіть представників/ць групи “Експерти/ки” презентувати на загал свої напрацювання (6 хвилини). Після презентації матеріалу групи “Експерти/ки” дайте можливість представникам/цям 1,2 та 3 підгруп доповнити інформацію (6 хвилин).
Важливо! Завершувати обговорення за участю представників/ць 3 підгрупи, з метою акцентувати увагу всього класу на емоційному переродженні Скруджа, викликаючи емпатію до нього.
Крок 4. Проведіть обговорення (10 хвилин). Питання для дебрифінгу:
- Які почуття викликає у вас Скрудж на початку твору?
- Які почуття викликає у вас Скрудж у кінці твору?
- Чи спостерігали ви у реальному житті людей, які схожі на Скруджа своєю поведінкою та відношенням до оточуючих?
- Що б ви порадили людині, яка схожа на Скруджа своїм ставленням до людей?
- Над чим людина має працювати, щоб ніколи не бути таким, як Скрудж (на початку твору)?
- Без чого головний герой не зміг би змінитися?
- Яким чином такий прояв, як каяття, допоміг Скруджу змінитися?
- Що саме ви цінуєте найбільше в головному герої твору?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці краще розуміють емоційний стан своїх товаришів/ок. Проявляють емпатію до своїх друзів/подруг (літературних героїв/героїнь).
- Використані джерела:
Чарльз Діккенс “Різдвяна пісня в прозі”
В даній вправі використовуємо метод роботи “Акваріум”
Доповідь. Інтерактивні форми та методи роботи на уроках зарубіжної літератури
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: шкільні меблі, дошка
- Опис вправи для проведення в онлайн форматі:
Вправа адаптована для проведення в онлайн форматі.