TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Усі ми трохи "Скруджи"

Вправа дозволяє усвідомити, як почуття та емоції  можуть кардинально змінювати героя та його ставлення до оточуючих. Діти, працюючи в групах, визначають емоційний стан героїв, проявляючи емпатію.

Так: Апробована в рамках Програми
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Шкарівський опорний ліцей-гімназія Білоцерківської міської ради
Освітня галузь: Мовно-літературна
Предмет: Зарубіжна література
Тема уроку/години спілкування: Чарльз Діккенс “Різдвяна пісня в прозі”: утвердження цінності любові, співчуття та доброти у творі
Клас: 6
Мета вправи/заняття: Розвивати прояви співчуття та емпатії по відношенню до друзів/подруг. Уміти визначати внутрішній стан друзів/подруг (літературних героїв/героїнь) за їх проявами
Ключова складова громадянської компетентності: Емпатія
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • пояснює емоційний стан (свій та інших осіб) з увагою до його відтінків [6 МОВ 1.8.1];
  • намагається зрозуміти краще своїх друзів/подруг, уявляючи, як та чи інша ситуація виглядає з їхнього погляду;
  • висловлює співчуття щодо неприємних речей, які зауважив/-ла в житті інших людей.
Критерії успіху для учнів / учениць: Я можу визначити внутрішній стан моїх друзів/подруг (літературних героїв/героїнь) за їх проявами: вчинками, діями, висловленнями в тій чи іншій ситуації. Я проявляю співчуття, емпатію по відношенню до друзів/подруг (літературних героїв/героїнь), коли розумію, що вони потрапили в непросту ситуацію й потребують емоційної підтримки та допомоги.
Тривалість вправи: 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Крок 1. Об’єднайте учнів/учениць у дві групи (будь яким зручним для вас способом). Перша група (назвемо її “Експерти/ки”) має складатися з ⅓ чи ¼ від загальної кількості присутніх учнів/учениць у класі. До складу другої групи (назвемо її “Спостерігачі/ки”) входять усі інші учні/учениці.

Поясніть, що перша група - “Експерти/Експертки” - має працювати в центрі класу. Стільці та парти для експертів/експерток для зручності можна встановити колом у центрі класу.  Зазначте, що учні/учениці мають працювати вголос, занотовуючи (запамятовуючи) свої думки. 

Оголосіть завдання для групи:

  1.  Знайдіть чинники, які допомогли Скруджу переосмислити власне життя та змінити своє ставлення до оточуючих. Поясність, яким чином емоційний стан Скруджа впливав на прийняття їм рішень” - до 10 хвилин
  2. По завершенню обговорення в групі презентуйте для інших учнів/учениць власні напрацювання - до 3 хвилин

Крок 2. Об'єднайте учнів/учениць, які залишилися - “Спостерігачі/кт” -  у три рівнозначні додаткові підгрупи - 1, 2 та 3 (у будь-який спосіб).

Поясніть підгрупам завдання:

  • перша має спостерігати за роботою “Експертів/ок” і сконцентруватися на зовнішніх та потойбічних чинниках впливу на Скруджа;
  • друга підгрупа має спостерігати за роботою “Експертів/ок” і сконцентрувати увагу на героях твору, які спонукали своїми діями, вчинками або ж словами змінитися Скруджа;
  • третя підгрупа має спостерігати за роботою “Експертів/ок” і сконцентрувати увагу на тому, як почуття та емоції головного героя поступово змінюються у творі. 

Крок 3. По завершенні часу (10 хвилин) запросіть представників/ць групи “Експерти/ки” презентувати на загал свої напрацювання (6 хвилини). Після презентації матеріалу групи “Експерти/ки” дайте можливість представникам/цям 1,2 та 3 підгруп доповнити інформацію (6 хвилин). 

Важливо! Завершувати обговорення за участю представників/ць 3 підгрупи, з метою акцентувати увагу всього класу на емоційному переродженні Скруджа, викликаючи емпатію до нього. 

Крок 4. Проведіть обговорення (10 хвилин). Питання для дебрифінгу: 

  • Які почуття викликає у вас Скрудж на початку твору?
  • Які почуття викликає у вас Скрудж у кінці твору?
  • Чи спостерігали ви у реальному житті людей, які схожі на Скруджа своєю поведінкою та відношенням до оточуючих?
  • Що б ви порадили людині, яка схожа на Скруджа своїм ставленням до людей?
  • Над чим людина має працювати, щоб ніколи не бути таким, як Скрудж (на початку твору)?
  • Без чого головний герой не зміг би змінитися?
  • Яким чином такий прояв, як каяття, допоміг Скруджу змінитися?
  • Що саме ви цінуєте найбільше в головному герої твору?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці краще розуміють емоційний стан своїх товаришів/ок. Проявляють емпатію до своїх друзів/подруг (літературних героїв/героїнь).

Використані джерела:

Чарльз Діккенс “Різдвяна пісня в прозі”

В даній вправі використовуємо метод роботи “Акваріум”

https://naurok.com.ua 

Доповідь. Інтерактивні форми та методи роботи на уроках зарубіжної літератури 

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: шкільні меблі, дошка
Опис вправи для проведення в онлайн форматі:

Вправа адаптована для проведення в онлайн форматі.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда