TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Участь у політиці

У вправі учні та учениці розігрують розмову, в якій йдеться про різний досвід участі громадян/громадянок у житті громади. Вправа спрямована на розуміння переваг участі людей у роботі уряду, ухвалення рішень суспільно-політичного значення.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний навчальний заклад “Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів”
Предмет: Українська мова
Тема уроку/години спілкування: Пряма й непряма мова
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Імітація ситуації для розуміння важливості участі у подіях суспільно-політичного життя
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності демократії
Очікувані результати:

Учень\учениця:

- пояснює поняття «пряма й непряма мова» як способи передавання чужого мовлення;

- усвідомлює виражальні можливості речень із прямою й непрямою мовою.

Тривалість вправи: 15 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Запросіть за бажанням 4 дітей, які будуть розігрувати рольову гру.

2. Поясніть, що вони мають розіграти розмову між чотирма новоприбулими громадянами/-ками, які приїхали до новоствореної країни і прагнуть побудувати нове суспільство. Є всі можливості для створення хорошого уряду, але у кожного/-ї є свій досвід життя.

Розмова чотирьох новоприбулих громадян/-ок (Додаток "Ролі")

Громадянин/-ка 1: «Там, звідки я приїхав/-ла, ніхто дуже не турбувався про політику та уряд. Ми завжди були зайняті нашим щоденним життям. Отже, тут я, напевне, також не захочу турбуватися про політику».

Громадянин/-ка 2: «Так само це відбувається у нашій країні… Та я ніколи, справді, не розумів/-ла, що відбувається між політиками. Вони зробили так, що це виглядає дуже складно і дуже заплутано, щоб ми навіть не намагалися зрозуміти».

Громадянин/-ка 3: «У нашій країні все було по-іншому. Ми намагалися, але люди, які мали владу, не дозволили б нам брати в цьому участь, нас би залякали, якби ми спробували. Отже, зрештою ми залишили спроби участі у політиці та управлінні».

Громадянин/-ка 4: «У моїй країні були вибори, та наші політики/-ні обіцяли нам хороший уряд. Але це не стало реальністю. Політики/-ні використовували уряд для того, щоб збагатитися. Усі політики/-ні корумповані».

3. Проведіть обговорення за такими питаннями:

  • Використовуючи непряму мову проговоріть, які основні чотири точки зору висловлено громадянами/-ками щодо участі у суспільно-політичному житті? Чи ви погоджуєтеся? Чому так або чому ні?
  • Що втратять четверо громадян/-ок, якщо не будуть брати участі у суспільно-політичному житті?
  • Які переваги, на вашу думку, особи отримують від участі у суспільно-політичному житті країни, громади?
  • Які переваги, на вашу думку, отримає нова країна від участі людей у суспільно-політичному житті?
  • Які можливі ризики або втрати пов’язані з тим, що будь-хто ухвалює рішення щодо участі у суспільно-політичному житті?
  • Зважуючи переваги та ризики, як ви вважаєте, наскільки доцільно брати участь у суспільно-політичному житті країни, регіону, міста, громади?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Діти розуміють, що уряд впливає на життя людей багатьма способами. Шляхом участі в роботі уряду люди можуть мати голос під час ухвалення рішень. Якщо люди ухвалюють рішення не брати участі у суспільно-політичному житті, вони не матимуть права голосу в ухваленні цих рішень.

Використані джерела:

Навчання демократії: збірник практичних занять з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини / Р. Голлоб, П. Крапф. – Пер. з англ. та адаптація Н. Г. Протасової. Том VІ («Чи повинні ми брати участь у політиці?», с. 70).

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда