TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

У що вірять герої/героїні?

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина є особливою й неповторною, має власну індивідуальність, переконання та світогляд. Учасники/учасниці, базуючись на фактах, досвіді, цінностях, фантазії, власних висловлюваннях, усвідомлюють важливу роль кожного/-ї громадянина/-ки незалежно від переконань, світогляду чи віри. Дана вправа включає мозковий штурм, обговорення в групах, презентацію результатів «паспорт героя/героїні».

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ліцей №15 м. Чернігова
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Суспільне і церковне життя на теренах України в XIV - XV ст.
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Скласти паспорти відомих історичних осіб; формувати особистість, яка визнає загальнолюдські та національні цінності, займає активну життєву позицію.
Ключова складова громадянської компетентності: Гнучкість та вміння адаптуватися
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • може порівняти правовий статус і повсякденне життя на теренах України в XIV - XV ст. представників різних стаhнів, верств і етносів;
  • може укласти історичний портрет Костянтина Івановича Острозького.
Тривалість вправи: до 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

  1. Роздайте дітям кольорові папірці (загальна кількість папірців і кольори мають бути такими, щоб далі у групах було 6-8 осіб).
  2. Запропонуйте індивідуально подумати та записати на аркушах імена героїв/героїнь історії світу (України) з пройденого матеріалу у 6-7 класах, дії яких визнані та шануються учасниками/учасницями. Дайте на це 2 хвилини.
  3. Об'єднайте учасників/учасниць у групи залежно від кольору аркуша, на якому записаний герой/героїня (2-3 хвилини). 
  4. Поставте завдання у групах обговорити своїх героїв/героїнь та довести важливість кожного/кожної обраного/-ї. Наголосіть, що після обговорення потрібно обрати одного/-у головного/-у героя/-їню та створити його/її «паспорт» на фліпчарті. Роздайте додаток до вправи “Паспорт героя/героїні” для зразка. Поясніть, що під час створення паспорту необхідно зазначати національність, віросповідання, освіту, соціальну групу, сферу діяльності, особисті риси, цінність внеску героя/героїні у життя держави і суспільства (план характеристик має бути підготовлений заздалегідь і бути на видноті). Час виконання - 10 хвилин.
  5. Організуйте презентацію паспортів (6 хвилин).
  6. Проведіть обговорення «паспортів» -  перелік характеристик і використання обраних героїнь і героїв усіма групами. Під час обговорення запропонуйте назвати спільні та відмінні характеристики з «паспортів» головних героїв/героїнь. Варто звернути увагу, що поняття «героїчності» вміщує в собі вміння протистояти певним труднощам, діяти на благо суспільства тощо (10 хвилин). Для дебрифінгу використовуйте такі запитання:
  • Яким чином учасники/учасниці зробили свій перший вибір? Вибір заснований на власних переконаннях чи на реальних знаннях?
  • Як змінили учасники/учасниці свою думку з приводу свого  вибору в ході обговорення в малих групах? Що змусило їх змінити свою думку? Тиск з боку однолітків? Сильні аргументи?
  • Чим цінності, які обстоювали герої/-ні, актуальні для сучасників/-ць?
  • Які принципові відмінності були між характеристиками героїв/героїнь? Чи є вони непримиренними?
  • Коли людей не цінують за те, якими вони є, які наслідки часто відбуваються? 
  • Як вчиняли наші головні герої тоді, коли їх життєва позиція засуджувалася?
  • Як протистояли упередженому ставленню до походження, способу життя, світогляду, яких зусиль доклали заради досягнення взаєморозуміння та змістовного діалогу між людьми?

Запропонуйте учасникам/учасницям розглянути обговорені питання на прикладі діяльності історичної особистості Костянтина Острозького:

  • Які зі спільних рис героїв/героїнь притаманні Костянтину Острозькому?
  • Чим актуальні його цінності та переконання в реальному часі?
  • Чи вважаєте ви причину зневаги до Костянтина Острозького вагомою? Чому?
  • Що ми повинні зробити, щоб протистояти впливу упередженості? 

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учасники/учасниці усвідомлюють, що їх герої/героїні могли мати переконання відмінні від інших людей. На прикладі історичних осіб учні/учениці мають зорієнтуватися, що активна життєва позиція, соціальна відповідальність і вміння налагоджувати партнерські відносини є важливими чинниками існування демократичного ладу. Важливу роль для досягнення цієї мети несе усвідомлення цінності культурного різноманіття.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

  Компас: Посібник в області прав людини за участі молоді; онлайн версія (вправи «Вузли", «Героїні та герої»).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Різнокольорові папірці для кожної дитини з розрахунку 6-8 шт. одного кольору для розподілу на групи, ручки, фліпчарт.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда