TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

У чужій шкурі

Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина має власну думку на певні питання або проблеми. Учасники/учасниці, прийнявши позицію іншої людини, вчаться сприймати різноманіття поглядів.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Великоновосілківська ЗОШ № 2 Великоновосілківської районної ради Донецької області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Національно-визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького ( урок узагальнення)
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Сприяти формуванню толерантного ставлення до протилежної позиції, думок інших людей.
Ключова складова громадянської компетентності: Прийняття невизначеності та неоднозначності
Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • уміє визначати причини та наслідки: Національно-визвольної війни українського народу, укладення українсько-московського договору 1654 р., утворення українсько-шведсько-трансильванського союзу;
  • аналізує відносини Війська Запорозького з державами-сусідами;
  • обґрунтовує власні судження про державотворчу та військово-політичну діяльність Богдана Хмельницького, його сподвижників.
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Вправу краще проводити під час уроку узагальнення з теми “ Національно-визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького”.

  1. Аналізуючи наслідки Національно-визвольної війни, перемоги та поразки, озвучте твердження (бажано розмістити на екрані прєктора або на ватмані, щоб учні/учениці мали можливість бачити його протягом роботи над ним): “Богдан Хмельницький правильно обрав собі союзника Московську державу у 1654 р.”.
  2. Попросіть учнів/учениць упродовж однієї хвилини прийняти рішення, після чого попросіть дітей зайняти позицію відповідно до своїх переконань: праворуч від вчителя/-ьки - "Згоден/згодена", лівопуч - "Не згоден/не згодна".
  3. Після того, як учні/учениці зайняли місця, запропонуйте дітям помінятися позиціями, тобто відчути себе в іншій шкурі: якщо група учнів/учениць займала позицію “Згоден/згодна” - тепер приймає позицію “Не згоден/не згодна” і навпаки. Поясніть, що групам потрібно навести аргументи за ту позицію, в якій вони тепер опинились (5 хвилин). Можна надати учням/ученицям аркуші (ватман) для роботи, де вони позначатимуть свої аргументи.
  4. Запросіть спікерів/-ок представити роботу групи.
  5. Після виступу спікерів надайте учням/ученицям 1-2 хвилини для коментарів або зауважень.
  6. Коли всі бажаючі учні/учениці висловили позицію, проведіть обговорення:
  • Про що свідчить те, що ви знаходитись по різні сторони?
  • Коли ви змушені були зайняти позицію, яка не відповідає особисто вашій, що ви відчули?
  • Наведіть приклади з життя, коли вам потрібно було прийняти позицію іншої людини або іншу думку? Як ви себе почували?
  • Вам хотілося змінити власну позицію, коли ви почули аргументи протилежної точки зору? Якщо так, то учні/учениці можуть перейти на інший бік.
  • Чи можливо на це історичне питання відповісти однозначно?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють, що люди живуть у різноманітті думок, важливо мати власну точку зору, але необхідно поважати думку інших.

Використані джерела:

Життя з протиріччями: Навчання суперечливих питань шляхом освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ). Навчальний курс для вчителів (ст. 56).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Аркуші А5, проєктор або ватман.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда