TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

У чужій шкірі: розмірковуємо про вічний образ Дон Кіхота

Виконуючи вправу, учні та учениці добирають аргументи, формують власну думку щодо суперечливого питання, відстоюють думки  своїх однокласників/-ць, порівнюють різні позиції щодо дій Дон Кіхота, усвідомлюють багатовимірність суперечливих питань.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Ліцей №1 імені Лесі Українки м.Новограда-Волинського Житомирської області, Ліцей №15 м. Чернігова
Предмет: Зарубіжна література
Тема уроку/години спілкування: Мігель де Сервантес Сааведра “Дон Кіхот”. Конфлікт високих прагнень Дон Кіхота і буденної дійсності.
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Формувати вміння розмірковувати над суперечливими питаннями, навчити учнів не боятися брати на себе відповідальність захисту інших думок; розглядаючи образ Дон Кіхота, побачити суперечливість питання дій і поглядів.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Гнучкість та вміння адаптуватися
Очікувані результати:

Учень / учениця:

- аналізує твір, виявляє в ньому морально-філософські проблеми, наводить відповідні приклади, цитати;

- розкриває загальнолюдський зміст вічного образу Дон Кіхота.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

  1. Наріжте декілька пустих карток у формі справжнього відбитку ноги. Вам знадобиться по одній копії для кожного/-ої учасника/-ці і ще декілька про запас.
  2. Розставте стільці у формі великого кола в кімнаті та розмістіть «відбиток ноги» біля кожного стільця.
  3. Запропонуйте суперечливе питання, наприклад, “Дон Кіхот - божевільний гідальго?”(напишіть на дошці або фліпчарті), й попросіть учасників/-ць мовчки написати відповідь (власні міркування щодо запитання) на картці-відбитку (не більше 2 речень).
  4. На додаткових копіях «відбитку ноги» напишіть різні відповіді на запитання, бажано ті, які, на вашу думку, не будуть висловлені учнями та ученицями – не більше ніж 1-2 речення. Наприклад: “Дон Кіхот - людина, яка втратила реальність часу”, “Дон Кіхот - герой, який бореться зі злом“, “Дон Кіхот наражає на небезпеку інших”, “Ти, Дон Кіхоте, може, біснуватий...”.
  5. Зберіть усі картки, перемішайте їх та покладіть перевернутими на підлогу в центрі кімнати, додавши при цьому картки, які ви підготували раніше.
  6. Попросіть кожну дитину самостійно вибрати  випадкову картку і прочитати її про себе.
  7. Попросіть добровольця/-ицю встати, знайти у кімнаті вільне місце та прочитати думку з його/її картки.
  8. Попросіть інших учасників та учасниць перевірити думки у своїх картках і в разі, якщо вони співзвучні з озвученим, стати поряд із добровольцем/-ицею.
  9. Попросіть другого/-у добровольця/-ицю прочитати свою картку і обрати місце, де йому/їй стати. Решта учасників та учасниць зі співзвучними картками приєднуються до нього/неї.
  10. Запропонуйте учням та ученицям узяти стільці та об'єднатися в 2 групи за спільністю тверджень біля добровольців/-иць. 
  11. Запропонуйте учасникам та учасницям дібрати приклади (уривки, цитати, речення тощо) за текстом твору, які аргументують позицію групи.
  12. Запропонуйте дітям обрати спікера/-ку, який/-а озвучить відповідь: в одній групі - доведе, в іншій - спростує суперечливе питання, використовуючи напрацювання групи.
  13. Проведіть коротке обговорення стосовно того, що нового учасники та учасниці дізналися під час вправи.
  • Що ви відчували, коли вам дісталася картка з відповіддю ваших товаришів/-ок щодо дій Дон Кіхота, і написана думка була протилежна вашій?
  • Якщо в процесі роботи над доведенням вашої картки ви змінили власні міркування, то що допомогло вам прийняти іншу позицію? 
  • Чи вдалося нам знайти однозначну відповідь на запитання? Чому?
  • Яку людину можна назвати сучасним Дон Кіхотом?
  • З якими труднощами стикаються сучасні “Дон Кіхоти”?
  • У яких життєвих ситуаціях наше бажання допомогти може зашкодити?
  • Як можуть змінити життя суспільства “Дон Кіхоти”?

 

Підсумок за результатами проведення вправи:

Висновком після виконання вправи може бути те, що образ Дон Кіхота - складний, суперечливий і неоднозначний. Хтось ним захоплюється, хтось - засуджує, хтось - співчуває. Досліджуючи такі ситуації, образи, приклади, розмірковуючи над суперечливими питаннями, яких у нашому житті багато, учні та учениці практикуються у порівнянні різних ідей, всебічному аналізі і прийнятті альтернативних поглядів. 

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник “Навчання суперечливих питань”, ст. 56.

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: «Відбиток ноги» за кількістю учасників та учасниць
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда