Учні/учениці під час підготовки до усного опису картини працюють у парах і групах, обмінюючись емоціями й ідеями, шукають творчі інсайти та презентують власні напрацювання однокласникам/однокласницям. Творчі інсайти допомагають учнівству розвивати свою особистість, поглиблювати знання, покращити критичне мислення, розкрити потенціал у висловлюванні власних ідей і думок перед іншими та стати впевненими. Коли учні/учениці переживають творчий інсайт, вони отримують нові ідеї, глибше розуміння або несподівані зв'язки, що сприяє розширенню знань і поглядів на світ.
Творчий інсайт
- Так: Апробована в рамках Програми
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Ліцей №1 Долинської міської ради"
- Освітня галузь: Мовно-літературна
- Предмет: Українська мова
- Тема уроку/години спілкування: Розвиток мовлення: усний опис картини
- Клас: 6
- Ключова складова громадянської компетентності: Мовні, комунікативні вміння та багатомовність
- Очікувані результати:
Використовує твори мистецтва як засіб комунікації з іншими особами [6 МОВ 4.2.3]
Може висловити власну думку.
- Критерії успіху для учнів / учениць: Взаємодію з іншими учнями/ученицями, використовуючи твір мистецтва для створення власного тексту, зокрема художнього; використовую вільний запис асоціацій; створюю усний опис картини; використовую ідеї інших учнів/учениць на засадах академічної доброчесності
- Тривалість вправи: 25 хв
- Інструкція для проведення вправи:
Запропонуйте учням/ученицям попрацювати за такими кроками:
Крок 1. Розгляньте картину (Додаток 1).
- Що ви відчували, коли переглядали картину?
Сформулюйте та запишіть маркерами на стрічці паперу одну асоціацію на основі вражень від картини у формі якісного прикметника. Прикріпіть на асоціації на дошку, щоб утворилася хмара слів. Слова, що повторюються, розмістіть вертикально (одне під одним). Зверніть увагу на те, які прикметники найбільше і які найменше повторювалися. Назвіть асоціації, що були для вас відкриттям.
Крок 2. Об’єднайтеся в пари із сусідом/сусідкою по парті, ознайомтеся зі змістом понять у “Словничку до вправи” (Додаток 2) й обміняйтеся думками, як ця інформація допомогла вам зрозуміти задум автора?
Крок 3. Об’єднайтеся в групи по 4 особи, які найближче знаходяться біля вас. Уявіть себе одним із елементів картини й обміняйтеся думками про те, де ви знаходитесь, що побачили (кольори, простір, настрій, відчуття)? Оформте ваші спостереження у спільну схему “Мапа думок” (Додаток 3).
Крок 4. Складіть індивідуально усний опис картини за інструкцією та кроками опису картини (Додаток 4). Презентуйте іншим учасникам/учасницям своєї групи вашу роботу.
Дебрифінг
- Який настрій у вас після виконання вправи?
- Які кроки у вправі допомагали вам виконати завдання?
- Як саме допомогли вам ідеї однокласників/однокласниць під час роботи над складанням усного опису?
- Чому важливо називати авторів висловлювань, які ми використовуємо?
- Які навички ви вдосконалили під час виконання вправи?
- Які відкриття ви знайшли для себе, виконуючи завдання?
- Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Пушкарьова Т.О., Сидоров Д.А. Інсайт-навчання. Посібник з розвитку творчого мислення, с. 5.
Посібник «Навчаємо демократії» (том 1): Ресурсні матеріали для учнів Інструмент 7: Інтерпретація зображень, стор. 148 – 149.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Мультимедійний проєктор. Паперові стрічки для запису асоціацій, маркери.
- Опис вправи для проведення в онлайн форматі:
Вправа проводиться в Zoom. Учитель пропонує учням/ученицям виконати завдання в Genially, Mentimeter, Jamboard; обговорення картини відбувається в кімнатах Zoom. Завдання для учнів.
- Крок 1. Перейдіть за посиланням в застосунок Genially. Розгляньте картину. У Mentimeter (слайд 1) поділіться асоціаціями на основі вражень від картини у формі якісних прикметників.
- Крок 2. Поверніться в застосунок Genially. Ознайомтеся зі змістом понять в активних віконечках 1, 2 застосунку.
- Крок 3. Перейдіть у кімнати Zoom (групи формує вчитель залежно від кількості дітей у класі) та виконайте завдання:
- уявіть себе одним з елементів картини й обміняйтеся думками про те, де ви знаходитесь, що побачили (кольори, простір, настрій, відчуття)?
- Складіть та продемонструйте усний опис картини за інструкціями 3, 4 в Genially.
Запропонуйте всім учасникам після повернення повернутися у спільну кімнату для дебрифінгу в Mentimeter (слайди 2, 3) або на дошці Jamboard.