TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Три речі. Поговоримо про початок трудової еміграції

Вправа дає можливість учням і ученицям зрозуміти, які труднощі постають перед людиною, яка покидає рідну домівку. Учасники/учасниці груп активно долучаються до дискусії, наводять аргументи на підтвердження власної думки, дають оцінки.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Красноріченський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів" Красноріченської селищної ради Кремінського району Луганської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Особливості соціально-економічного розвитку західноукраїнських регіонів у другій половині ХІХ століття
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Сформувати уявлення і розуміння того, які труднощі доводиться долати людині, яка має намір покинути власну домівку.
Ключова складова громадянської компетентності: Впевненість у собі
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • знає особливості соціально-економічного розвитку західноукраїнських регіонів;
  • розумієособливості політичного, соціально-економічного й культурного розвитку українських регіонів у складі Австро-Угорської монархії;
  • уміє пояснити роль і місце українських регіонів у господарському житті Австро-Угорщини, причини і наслідки трудової еміграції.
Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Попросіть дітей опрацювати текст на с.173-174 до пункту 5 "Початок трудової еміграції українців" (підручник «Історія України» для 9 класу, автори Гісем О.В., Мартинюк О.О.).
  2. Обговоріть такі запитання:
  • Що таке еміграція?
  • Чому відбувається таке явище як еміграція?   
  •  Якими були причини трудової еміграції українців/-ок на західноукраїнських землях?
  • Законодавство якої держави визначало міграційну політику на західноукраїнських землях?
  • У яких формах відбувалась еміграція?
  • До яких країн переважно емігрували українці/-ки?
  • Визначте хронологічні межі першої хвилі трудової еміграції та її результати.
  1. Ознайомте учнів/учениць із ситуацією: Уявіть, що ви проживаєте у Східній Галичині в другій половині ХІХ ст. і потрапили в ситуацію, коли змушені покинути домівку.
  2. Об'єднайте учнів/учениць у три групи по 5-6 осіб у кожній.
  3. Попросіть дітей уявити,що через причини соціально-економічного характеру їм необхідно залишити домівку. Наголосіть, що вони мають право взяти з собою лише 3 речі. Попросіть дітей обрати 3 речі з "Перелік  речей для емігранта/-ки" (Додаток 1) та записати кожну з них на окремий стікер (роздайте по 3 стікери кожній дитині).
  4. Дайте завдання у групах представити одне одному вибрані речі, пояснити та аргументуйте свій вибір.
  5. Запропонуйте обговорити у групах обрані варіанти:
  • Чому обрали саме цей варіант?
  • Що спонукало до обрання саме цих речей?

 Заохочуйте дітей знайти спільне рішення, формуючи розуміння, що є найнеобхіднішим для того, щоб вижити і визначитись з пріоритетом обраних речей від найбільш важливих до найменш важливих.

  1. Роздайте групам маршрутний лист та поясніть, що діти мають підійти ознайомитися з результатами роботи учасників/учасниць інших груп і занотувати спільні речі та відмінні.

Маршрутний лист.

1 група - до 3 групи, а потім до 2 групи.

2 група - до1 групи, а потім до  3 групи.

3 група-до 2 групи, а потім до 1 групи.

        9. Проведіть дебрифінг:

  • Чому надавали першочергове значення при виборі речей (тому, що дає можливість вижити фізично, або тому, що задовольняє духовні та емоційні потреби)?
  • Чи були речі, які ви хотіли б взяти з собою?
  • Чи легко було визначитись із переліком речей?
  • Чиї потреби враховувалися?
  • Продемонструйте емоції, які викликала дана вправа (учні/учениці показують і коментують емоції виразом обличчя, поглядом, жестом, рядками пісні чи віршу).
  • Яким/-ою ви побачили себе, що нового в собі відкрили?
  • Як  можна запобігти такому явищу як еміграція? (Орієнтовна відповідь: любити свою країну, добре вчитися, бути креативними, конкурентними, займати активну громадянську позицію, з 18 років вносити особисті петиції на сайт Президента України і тим самим робити свою країну кращою).
  • Чого навчила вас вправа? Які висновки можна зробити? (Орієнтована відповідь: вести дискусію, аргументувати думку, визначати пріоритети, бути відповідальним/-ою, толерантним/-ю, співпрацювати й поважати одне одного; перед тим, як приймати в своєму житті складне рішення, треба все добре обміркувати та зважити).
  • Наскільки корисною була вправа? (Орієнтована відповідь: ураховуючи, що явище еміграції серед українців/-ок не зникло, і спостерігається тенденція її зростання сьогодні, кожний/-а може опинитись у цій ситуації).
  • Запропонуйте рефлексійну ромашку для дебрифінгу. Для цього роздайте групам шаблон квітки (Додаток 2). Поясніть, що кожна дитина має записати відповідь на пелюстці квітки. Запросіть обраних спікерів/-ок груп озвучити результати роботу і закріпити ромашки на дошці. Наголосіть, що учасники/учасниці всіх груп можуть доповнити відповідь спікерів/-ок. 
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці знають про право вибору особою місця проживання, про труднощі, з якими доводиться мати справу людям, які намагаються емігрувати до інших країн, розуміють, що вирішити складне життєве питання можна тільки тоді, коли навчишся брати на себе відповідальність. Діти можуть визначати й розставляти пріоритети, робити правильний вибір, а також встановлювати й пояснювати причинно-наслідкові зв'язки трудової еміграції. Учні/учениці розширюють свою правову обізнаність та набувають громадянських компетентностей.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

КОМПАС: Посібник з освіти з прав людини за участю молоді (вправа "3 явища ", с. 78-80).

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда