TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Три країни

У даній вправі проводиться дискусія та визначається діамантова послідовність, що допомагає учням/ученицям зрозуміти, як це - покидати свої домівки та обирати країну для життя.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: ліцей №15 м. Чернігова
Предмет: Географія
Тема уроку/години спілкування: Механічний рух населення
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Закріпити вивчений матеріал щодо механічного руху населення і дати розуміння того, як це покидати свої домівки, розвивати вміння співчувати та солідарності до біженців/-ок.
Ключова складова громадянської компетентності: Емпатія
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Аналітичне та критичне мислення
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- удосконалює знання про міграції, їх причини та наслідки;

- розуміє права людини та усвідомлює проблему порушення цих прав. 

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Обговоріть/пригадайте з учнями/ученицями поняття «міграції»: “Міграція - це процес переміщення або через міжнародні кордони, або в межах однієї країни, що включає будь-які пересування людей, незалежно від причин”. Мозковим штурмом з'ясуйте причини виїзду людей на проживання в інші країни.
  2. Запропонуйте учням/ученицям уявити, що  їм доведеться покинути свої домівки через те, що в нашій країні війна. Важливо! З’ясуйте попередньо про дітей ВПО, щоб делікатно підійти до цього питання. 
  3. Зачитайте статтю з Конвенції прав людини: 

Загальна декларація прав людини. 

Стаття 13.

- Кожна людина має право вільно пересуватися і обирати собі місце проживання у межах кожної держави.

- Кожна людина має право покинути будь-яку країну, включаючи й свою власну, і повертатися у свою країну.

       4. Попросіть учнів/учениць об’єднатись у малі групи (наприклад по 5-6 учнів), кожній групі дайте по три картки – папірці та олівець.

       5. Запропонуйте кожній групі обрати 3 країни для проживання та назвати 3 причини свого вибору (аргументувати вибір країн). Дайте всім групам 2 хвилини на обговорення вибору країн. 

       6.  Далі попросіть групи по черзі представити свій вибір та обґрунтувати його протягом 1-2 хвилин.

       7. Поясніть, що всі учасники/-ці мають попрацювати разом, щоб знайти консенсус та розставити країни, використовуючи метод діамантової послідовності (див. посібник Компас ст. 65.http://humra.org/wp-content/uploads/2016/03/compass_UA.pdf ), тобто одна з країн має бути в пріоритеті, на першому місці, інші дві - менш сприятливі для життя, а три інші - ще менш сприятливі. 

       8. Після виступу груп обговоріть питання:

  • Що ви відчували, коли під час вправи довелося "стати мігрантом/-кою"? 
  • Наскільки актуальне питання міграції для нашої країни?
  • Чи захищаються права мігрантів/-ок?
  • Які поради ви б дали людям, що стали біженцями/-ками?
  • У який спосіб ви б могли підтримати таких людей? 
  • Як країни мають підтримувати і захищати права мігрантів/-ок? 
 
Підсумок за результатами проведення вправи:

Під час проведення вправи учні/учениці з’ясовують, що таке міграція, які є причини міграцій. На певний час кожен/-а із них стає мігрантом/-кою та постає перед вибором, до якої з країн переїжджати. Таким чином учні/учениці можуть співчувати та бути солідарними до біженців/-ок. Діти розуміють, що права людини слід поважати та захищати, адже кожен/-а може стати біженцем/-кою.

Використані джерела:

Посібник «Компас»; стор.78-80 /вправа «3 явища»

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Загальна декларація прав людини https://childrenandarmedconflict.un.org/keydocuments/ukranian/universaldeclara1.htm. Набір карток 3 шт. (8 см на 8 см) для кожної групи, по 1 ручці для кожної групи, годинник для контролю часу. Розставити столи та стільці для роботи в групах.
Коментарі:

Перед проведенням вправи, з’ясуйте попередньо про наявність у класі/групі дітей-внутрішньо переміщених осіб, щоб делікатно підійти до цього питання.

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда