TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Трюмо

Дана вправа сприяє розвитку критичного мислення, усвідомленню, що кожна людина є особливою і неповторною.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: П`ядицький ліцей імені Степана Мельничука, П`ядицької ОТГ, Коломийського району, Івано-Франківської області, Ніжинська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 17 Ніжинської міської ради Чернігівської області
Предмет: Біологія
Тема уроку/години спілкування: Поняття про вищу нервову діяльність і її основні типи. Дослідницький практикум. Визначення типу вищої нервової діяльності та властивостей темпераменту
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Розвинути в учнів та учениць відчуття самоповаги та краще розуміння своїх однокласників та однокласниць через визначення власного типу вищої нервової діяльності та властивостей темпераменту
Ключова складова громадянської компетентності: Знання самого себе та критична самооцінка
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Емпатія
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- озрізняє типи вищої нервової діяльності та властивості темпераменту.

Тривалість вправи: 40 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1.Попросіть усіх учнів та учениць сісти в коло, роздайте кожній дитині 3 аркуші з намальованими дзеркалами. У центрі кожного є анкета для визначення типу темпераменту людини. Попросіть учнів/-ениць написати на рамі кожного дзеркала своє ім`я.

2. Поясніть алгоритм подальшої роботи:

Крок 1. Кожен/-а учень/-иця передає своє дзеркало № 1 однокласнику/-ці, який/-а сидить праворуч. Водночас отримує дзеркало № 1 сусіда/-ки, що сидить зліва. Усі заповнюють анкети, які вони отримали, де характеризують власника/-цю дзеркала, і підраховують результати та визначають тип темпераменту (5 хвилин).

Крок 2. Повторюйте дію, передаючи дзеркало № 2 сусідові/-ці ліворуч. Водночас ви отримаєте дзеркало № 2 від сусіда/-ки, що сидить справа. Усі мають заповнити анкети, які вони отримали, де характеризують власника/-цю дзеркала і підраховують результати та визначають тип темпераменту (5 хвилин).

Крок 3. Кожен/-а заповнює самостійно анкету дзеркала № 3 (самооцінка). Підраховують результати та визначають тип темпераменту (5 хвилин)..

3. Попросіть учнів/-ениць склеїти всі три аркуші, де зображені дзеркала, у центрі яких заповнені анкети. Наголосіть, що склеювати потрібно таким чином, щоб всередині було дзеркало з власною анкетою (самооцінка), а по боках відповідно дзеркала з оцінкою однокласника/-ці зліва та однокласника справа. Повинно сформуватись трюмо.

4. Попросіть учнів/-ениць провести аналіз: порівняти власну самооцінку із оцінкою своїх однокласників/-ць (5 хвилин) та ознайомитися в підручнику із основними характеристиками свого типу темпераменту.

5. Проведіть дебрифінг.

  • Як ви почувалися під час вправи?
  • Як ви почувалися, заповнюючи анкету свого/єї однокласника/-ці?
  • Які частини вправи далися вам легко, а які - складно? Чому?
  • Що лежить в основі поділу на 4 типи темпераменту за І. Павловим?
  • Чому, на вашу думку, деякі властивості, що написані у вашому дзеркалі, не співпали із вашою самооцінкою? 
  • Що корисного ви взяли для себе з отриманої інформації?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці розуміють, що кожна людина є індивідуальною, неповторною, в основі її поведінки лежать особливості вищої нервової діяльності; діти усвідомлюють, що варто поважати іншу людину як рівну собі.

Використані джерела:

TASK. Наскрізні компетентності для демократії. 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань. Видання друге, Ференц Апарато, Йозеф Губер, Ільдіко Лазер, Паскаль Момпуа-Гайяр, ст.47-48

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Аркуші паперу з анкетами на кожної дитини (по 3 шт.), клей для склеювання анкет, анкети для визначення типу темпераменту (із підручника Біологія (Міщук, Жирська, Степанюк, Барна) 8 клас. Кімнату підготувати так, щоб діти могли сісти в коло.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда