І етап 20 хв.
І.1.(2 хв) Поясніть здобувачам, що діти мають точно такі самі права, що й дорослі. Однак визнано, що діти потребують особливого піклування і допомоги, з цієї причини вони також мають «свій» договір про права людини — Конвенцію про права дитини (КПД). КПД включає 54 статті, в яких описаний повний і детальний спектр прав. Правозахисні статті Конвенції про права дитини можна згрупувати за трьома категоріями, які часто називають «Три П» (англ. «Three Ps» — participation, protection, provision), тобто категорії Захисту, Забезпечення та Участі.
І.2.(1 хв.) Об'єднайте здобувачів у три групи (жовта, синя, зелена) за кольорами стікерів, які попередньо приліпили під стільцем кожного. Учасники займають місця за столами, кожен стіл має кольорову позначку групи, та отримують:
- маркер для роботи, у кожної групи свій колір маркеру для виконання завдань на всіх етапах;
- постер, створений ЮНІСЕФ до 30-річчя Конвенції про права дитини Додаток 1;
- ватман А3, заголовком якого є одна із категорій “три П” групи правозахисних статей КПД;
- ножиці та клей.
І.3. Метод “Літаючі плакати”(17 хв.):
РОБОТА В ГРУПАХ (7 хв.): Завдання для кожної групи: створити колаж “Права дитини” вибравши зображення статей у постері. Учасники групи обирають з постера зображення, які на їх думку відносяться до тієї категорії “три П” яку вони отримали:
ЖОВТА- Захист, що гарантує безпеку дітей і охоплює конкретні питання, такі як неприпустиме відношення, бездоглядність та експлуатація;
СИНЯ- Забезпечення, що охоплює особливі потреби дітей, такі як освіта та медичне обслуговування і т.д.;
ЗЕЛЕНА- Участь, що визначає здатність дитини, що розвивається, приймати рішення та брати участь у житті суспільства в міру дорослішання.
Важливо: якщо група не може визначити основу статті за зображенням можна скористатися Додатком 2 “Основні положення Конвенції ООН про захист прав дітей (переказані дітьми)”.
ЗНАЙОМСТВО З КОЛАЖАМИ ІНШИХ ГРУП (4 хв): На даному етапі поясніть дітям, що вони будуть передавати свої колажи по колу за годинниковою стрілкою, при цьому кожен колаж уважно аналізують та обговорюють вибір інших груп, кольором маркера своєї групи роблять поправки та пропозиції до змін і обов'язково надають один загальний фідбек через “смайлики для оцінювання” Додаток 3, які оцінюють роботи за критеріями: 1) Дякуємо, ви чудово попрацювали. Все зрозуміло!; 2) Чудова робота, але ми трішки додали своїх пропозицій; 3) На жаль нам було недостатньо інформації від вас, але розберемося разом з цим питанням.
В результаті всі групи повинні опрацювати усі 3 коллажа.
ПРЕДСТАВЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ (6 хв): Представники кожної групи по черзі демонструють свій колаж всій аудиторії та вказують на зауваження та пропозиції, які отримали від інших груп.
ІІ етап 10 хв.
Дебрифінг:
Емоції та відчуття:
- Трьома словами передайте свої емоції під час роботи у групі.
- Що сприяло успішному результату роботи вашої групи?
Процес навчання (громадянська та предметна складова)
- Чому суспільство має поважати та захищати права дітей?
- У чому полягає необхідність виділяти права дитини окремим документом?
Питання пов'язані з власним досвідом:
- Які приклади порушення прав дитини вам відомі у сьогоденні?
- Який може бути ваш особистий внесок для підтримки дотримання прав людини/дитини