Вправа сприяє усвідомленню, що кожна людина є особлива й неповторна, має власну індивідуальність, переконання та світогляд. Учасники/учасниці, базуючись на фактах, досвіді, створюють «квітку потреб», потім, аналізуючи оповідання, роблять висновок про сенс людського життя.
Сила квітів. Що потрібно для щастя?
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Кременчуцький ліцей №10 "Лінгвіст" Кременчуцької міської ради Полтавської області
- Предмет: Українська література
- Тема уроку/години спілкування: Скарб – узагальнений образ щастя. Повчальний характер оповідання
- Клас: 7
- Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учні висловлюють власні міркування про сенс людського буття, щастя людини; осмислюють цінність життя, його наповненість і сенс
- Тривалість вправи: 45 хв.
- Інструкція для проведення вправи:
1 етап. Індивідуальна робота.
Учні отримують шаблони різнокольорових квітів (рожевих, блакитних, жовтих, зелених) із зазначеними на пелюстках потребами людини (8 пелюсток: особиста безпека, матеріальне забезпечення, стосунки з іншими, освіта, культура, відпочинок, самореалізація). На пелюстках пишуть відповіді на запитання: «Які потреби має задовольнити людина, щоб відчути себе повноцінною особистістю»?
2 етап. Робота в групах
Учні об'єднуються в 4 групи по 8 осіб за кольорами квітів, обговорюють потреби (ротаційні кола) та записують на пелюстках ще однієї (групової квітки).
3 етап. Учні об’єднуються у 2 групи (рожеві+блакитні; жовті + зелені). По 1 представнику від кожної з 4 груп представляють «квітку потреб», після обговорення в даній групі записують на окрему (групову) квітку.
4 етап. На основі змісту оповідання аналізують: Які потреби задовольнив Павлусь, а які – ні. Чи можна його назвати щасливим? Чому? (Роблять позначки на пелюстках із потребами )
Виступ по 1 представнику від кожної групи з проєктом.
Обговорення (дебрифінг)
- Як вам працювалося індивідуально? у групах?
- Чи важко вам було робити вибір потреб?
- У чому полягає сенс людського життя?
- Яку людину можна назвати щасливою?
- Хто допомагає дитині в задоволенні потреб?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні усвідомлять важливість реалізації їхніх прав та потреб; дійдуть висновку, що кожна людина відповідальна за вчинки та свої помилки; з’ясують, що варто поважати іншу людину як рівну собі.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільних предметів. 5–9 клас. Посібник для вчителя / Рафальська М., Боярчук О., Герасим Н. та ін. – Х. : Вид. група «Основа», 2017. – 136 с.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці мають бути розміщені острівцями для 4 груп.
- Коментарі:
У додатках шаблон квітки. На різнокольоровому двосторонньому папері форматом А4 за цим шаблоном друкуються квіточки, які знадобляться для індивідуальної та групової роботи під час проведення даної вправи.