Вправа сприяє усвідомленню, що ми по-різному сприймаємо інформацію ЗМІ; уміємо аналізувати, знаходити, що є правдою, а що - ні; працюючи в групі, завжди знаходимо спільне та врівноважене рішення для вирішення будь-якої проблеми, маючи при цьому різні думки. Учасники/-ці, базуючись на фактах, подіях, явищах, фантазії створюють новини, що висвітлюють проблеми минулого і теперішнього, щоб в майбутньому не зробити помилок і впевнено досягти своїх цілей. |
Новини про гетьманство Івана Виговського
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальна установа "Андрієвицький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Ємільчинської селищної ради Житомирської області"
- Предмет: Історія
- Тема уроку/години спілкування: Гетьманщина в роки правління гетьмана Івана Виговського
- Клас: 8
- Ключова складова громадянської компетентності: Уміння співпрацювати
- Додаткова/і складова/і компетентності: Впевненість у собі, Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- дає оцінку правління гетьмана Івана Виговського;
- називає особливості його внутрішньої та зовнішньої політики на базі проведених репортажів з місця подій.
- Тривалість вправи: 35 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Об’єднайте учнів та учениць у чотири групи будь-яким зручним методом.
- Запропонуйте дітям методом таємного голосування вибрати тему і матеріал для подальшої роботи: «Внутрішня політика І.Виговського», «Зовнішня політика І.Виговського», «Гадяцький договір» та «Конотопська битва» (Додаток 1, Додаток 3).
- Попросіть групи уявити себе в ролі будь-якої телевізійної служби новин (Додаток 2) і підготувати спецвипуск новин на 5 хвилин максимум, який би висвітлював матеріал Додатку 3 та/або містив вигадану інформацію (дайте до 15 хв на підготовку).
- Коли групи підготуються, попросіть їх презентувати свої "новини" іншим групам (тобто група виконуватиме роль тележурналістів/-ок, котрі висвітлюють подію чи політичну діяльність історичного персонажа), які мають зафіксувати в зошити основу інформацію та спробувати "виокремити" фейк.
- Попросіть групи презентувати свої новини по черзі. Після того, як виступили всі учні/учениці, попросіть учасників/учасниць порівняти репортажі та поговоріть про те, що вони дізналися, яка інформація була несправжньою (на презентацію кожної групи дайте по 5 хвилин).
- Проведіть обговорення (дебрифінг):
- Як ви себе почували у ролі авторів/-ок новин? Як у ролі глядачів/-ок?
- Як обирали, що саме повідомити?
- Що було складно / легко?
- Що впливало на ваш репортаж? Що зробило його цікавішим?
- Чого ви очікуєте від новин та шоу? Лише повідомлення про події чи також коментарів та думок?
- Наскільки, на вашу думку, достовірні новини, які показують по телевізору? Від чого, на вашу думку, залежить достовірність або недостовірність інформації?
- Яким чином особиста точка зору людини на той чи інший факт може впливати на репортаж?
Для економії часу на уроці кроки 1-3 можуть бути випереджальним завданням. Тоді вправа починається з кроку 4.
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці усвідомлюють важливість своєї творчої роботи і залежність результату групи від внеску кожної людини, удосконалюють навички співпраці. Діти можуть побачити і зрозуміти "механізм" створення новин і фейків, вплив власної дуки на презентацію фактів; вчаться визначити схожість та розбіжності між новою та вже відомою інформацією, між достовірною та фейковою.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
- Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016 (вправа «Створення новин», с.125-126).
- Підручник «Історія України 8 клас» Гісем 2016р. («Гетьманство І.Виговського», с.153-157).
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці та стіл мають бути розміщені острівцями для 4 груп. Матеріали: ножиці, папір А4 (4 аркуші на групу), мікрофон, камера, комп’ютер чи ноутбук (за бажанням).