TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Створення новин

Створюючи репортаж про подію, учні/учениці формують розуміння того, що повідомлення у мас-медіа можуть бути упередженими та суб’єктивними. Вправа сприяє  усвідомленню того, як наше власне сприйняття може бути спотвореним.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Канівська гімназія імені Івана Франка Канівської міської ради Черкаської області
Предмет: Громадянська освіта
Тема уроку/години спілкування: Достовірність інформації в мас-медіа. Джерела інформації. Факт та судження
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Усвідомлення учнями/ученицями необхідності використання переконливих доказів для формування суджень та важливості критичного осмислення будь-якої інформації.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Знання та критичне розуміння світу
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- здатен/-на усвідомити різницю між реальною подією та її відображенням у медіа тексті;

- володіє базовими технологіями запобігання впливу маніпулятивних та пропагандистських медіа повідомлень;

- описує відмінності між фактом і судженням.

Тривалість вправи: 40 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Крок 1 (2 хвилини). Запропонуйте учням методом простого голосування вибрати найцікавішу для них тему з-поміж таких: «Вегетаріанство», «ГМО», «ЛГБТ –спільнота» тощо.

Крок 2  (3 хвилини). Об’єднайте учнів/учениць у три групи в такий спосіб: озвучте якесь контраверсійне твердження щодо вибраної теми  (наприклад:  "Їсти тварин - це погано. / ГМО  потрібно повністю заборонити. / ЛГБТ спільноти не мають права проводити масові заходи")   Попросіть учнів/учениць, які повністю погоджуються з цим твердженням, переміститися у визначений заздалегідь сектор класу (наприклад, зайняти позицію зліва (група 1), справа -  тих, хто категорично не погоджується (група 2) , по центру - хто не визначився (група 3).

Крок 3 (10 хвилин). Попросіть першу і другу группу уявити себе видавництвом журналу, розподілити ролі (журналісти/-ки - створюють дописи, фотографи/-ні-ілюстратори/-ки - відповідають за візуалізацію, технічні редактори/-ки - підбирають матеріали для оформлення статті і т.ін.) та підготуватися для створення газетного допису про визначену подію. Попросіть  групу 3  разом попрацювати над створенням короткої 5-хвилинної рольової гри, сценки, діалогу, що ґрунтується на якійсь події чи випадку. Це може бути справжня чи вигадана подія, в якій був конфлікт між різними культурами чи стилями життя, що може стосуватися обраної теми. У той час, коли група з готується до інсценізації, запропонуйте першій та другій групі підготуватися до створення репортажу: визначитись із назвою свого видання та підготувати необхідні матеріали).

Крок 4 (5 хвилин). Попросіть групу 3 розіграти сценку або діалог перед першою та другою групами.

Крок 5 (7 хвилин). Як тільки сценка закінчиться, попросіть журналістів/-ок самостійно подумати про те, що вони побачили, та підготувати репортаж для колонки новин. Разом з іншими членами/-кмнями команди оформити повідомлення на фліпчарт-папері для презентації.

Крок 5 (4 хвилини). Попросіть першу та другу групу презентувати свою новину по черзі (по 2 хвилини на презентацію).

Крок 6 (9 хвилин). Проведіть обговорення.

Почніть із питань до журналісток/журналістів:

  • Що було найпростіше запам’ятати та повідомити?
  • Що найважче? Чому?
  • Що ви робили, якщо не могли точно щось запам’ятати?
  • На чому, у першу чергу, ґрунтувались ваші висновки та судження про подію?

Тоді запитайте акторок/акторів:

  • Чи в репортажах були якісь значні прогалини? Якщо так, то які?
  • Наскільки журналістки/журналісти створили точне повідомлення про подію?

Запитання для всіх:

  • Як спільний  погляд на проблему усіх учасників/-ць групи вплинув на достовірність та неупередженість репортажу?
  • Чого ви очікуєте від новин? Лише повідомлення про події чи також коментарів та думок?
  • Наскільки, на вашу думку, достовірні новини, які показують по телевізору? Від чого, на вашу думку, залежить достовірність або недостовірність новин?
  • Яким чином особиста точка зору людини на той чи інший факт може впливати на репортаж?
  • Яким чином зміниться після сьогоднішньої вправи ваше сприйняття новин у ЗМІ?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють важливість критично сприймати інформацію, яку подають ЗМІ. Через аналіз власного досвіду зі створення медіапродукту розуміють відмінність між фактом і судженням, усвідомлюють, що їх світогляд є тільки одним із багатьох світоглядів.

Використані джерела:

Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016 (вправа «Створення новин», ст. 125).

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда