Вправу варто провести на початку наступного уроку для закріплення теми : “Головні риси сучасного глобального світу.”
Крок 1. Визначте мету: навіщо організовуємо «кафе».
Ми організовуємо кафе для пошуку спроб вирішення загроз та ризиків глобального світу, виявити нові ідеї та можливості усуненя небезпеки наслідків глобальних проблем сучасності.
Крок 2. Об’єднайте дітей у чотири групи за певною схемою (діти обирають кубики з різними кольорами - синій, червоний, зелений, жовтий. Вчитель готує також 4 кубики білого кольору для учнів, які будуть фасилітаторами груп).
Крок 3. Запропонуйте дітям зайняти місця за партами відповідного кольору. Попросіть фасилітаторів сісти по одному за кожний стіл.
Крок 4. Завчасно підготуйте завдання (див.додаток). За кожним столиком сидить фасилітатор, що пропонує кейс:“Основні характеристики сучасного світу”, який роздає вчитель фасилітаторам груп на аркуші А-2 (або ватмані).
Крок 5. Вправа проводиться в 4 раунди . Кількість раундів залежить від кількості груп, що були утворені, відповідно схеми об'єднання учнів/учениць.
1 раунд триває 3 хв. Протягом цього часу учасники додають до переліку лівої колонки : ”Особливості глобального світу” свою ознаку і записують її. Наступні 3 раунди тривають по 2 хвилини кожний. Під час відведеного часу учні/учениці обговорюють питання й записують по 2 виклики в праву колонку напроти відповідних ознак глобалізації. Під час раундів фасилітатор залишається за своїм столом і слідкує за наповненням кейсів після дискусії у групі. Усі запропоновані ідеї записує у праву колонку. Крок 6. Після повернення груп до своїх столів, впродовж 5 хв., учні/учениці перечитують та обговорюють те, що написали в кейсі інші групи.
Обговорення у групі сприяє розвитку критичного мислення учнів/учениць, збагаченню їх цікавими ідеями та актуальними ознаками глобалізації, діти обмінюються власним досвідом подолання глобальних проблем.
Крок 7. Кейси вивішуються на дошку в класі або у вестибюлі закладу для ознайомлення учнів/учениць.
Запропоновані ідеї можуть стати подальшими проєктами учнів/учениць усього класу або соціальними проєктами для шкільного самоврядування.
Крок 8. Обговорення (дебрифінг):
- Чим сподобалась або не сподобалась така форма роботи?
- Що вас вразило, здивувало під час участі у стратегічному кафе?
- На чому ґрунтувалися ваші перші враження щодо визначених проблем?
- Наскільки реалістичні пропозиції подолання глобальних проблем?
- Чи у когось із групи був схожий досвід у реальному житті?
- Що вплинуло на вибір групою ознак та викликів глобального світу?
- Якщо групи не змогли дійти до спільного рішення, чому так сталося? Які чинники не дали вам досягти консенсусу.
- Які виклики є на вашу думку актуальними?
- Що особисто можете ви зробити, щоб усунути небезпеку наслідків глобальних проблем сучасності?