Вправа заохочує до обговорення впливу теплової енергетики на життя людства та з’ясування умов для безпечного існування людства у майбутньому.
Сприяння порозумінню та толерантності
- Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Опорний заклад загальної середньої освіти "Престиж"
- Предмет: Фізика
- Тема уроку/години спілкування: Екологічні проблеми теплоенергетики та теплокористування
- Клас: 8
- Ключова складова громадянської компетентності: Знання та критичне розуміння світу
- Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Аналітичне та критичне мислення, Емпатія
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- визначає переваги і недоліки впливу теплових машин та інших засобів теплотехніки на довкілля;
- оцінює роль видатних учених у розвитку знань про теплоту визначає переваги і недоліки впливу теплових машин та інших засобів теплотехніки на довкілля;
- усвідомлює необхідність використання енергозбережувальних технологій.
- Тривалість вправи: 35 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Крок 1. Об'єднайте дітей у групи по 4-6 осіб за допомогою аркушів з написами назв груп шляхом жеребкування (2 хвилини).
Крок 2. Попросіть дитину зачитати статтю 50 Конституції України (Додаток 1).
Крок 3. Роздайте кожній групі свій колір та по два малюнки (Додаток 2). Озвучте твердження: «Я вірю, що кожна людина хоче щасливо жити».
Крок 4. Поясніть, що кожна група має вирішити для себе, що зображено на малюнках (3 хвилини). Заохочуйте короткий обмін думками у групах (3 хвилини).
Крок 5. Організуйте роботу з завданнями. Для цього озвучте питання: «Як можна співіснувати щасливо разом?» та роздайте кожній групі завдання (Додаток 3) (15 хвилин). Попросіть дітей робити записи ключових ідей обговорення на окремому аркуші.
Крок 6. Запросіть групи озвучити їхні думки (3 хвилини).
Крок 7. Проведіть дебрифінг стосовно покращення життєдіяльності людини та раціонального використання енергоресурсів, заміни їх на альтернативні. Запитання для обговорення:
- Як вплине на життя тварин та рослин повне вичерпання палива на планеті? А на людину?
- Як можна користуватися природними ресурсами, щоб не вичерпати їх?
Попросіть учасників/-ць груп записувати основні рекомендації на окремому спільному аркуші (Додаток 4) (10 хвилин).
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Діти розуміють глобальний вимір екологічних проблем і необхідність долучення всіх до їх вирішення.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
- Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадян-Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадян-ської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільнихпредметів. 5–9 клас. Посібник для вчителя / Рафальська М., Боярчук О., Герасим Н. та ін. – Х. : Вид. група «Основа», 2017. – 136 с.
- Компас: Посібник з освіти в області прав людини за участі молоді. (Глава 2 — Практичні вправи та методи, які використовуються в освіті в галузі прав людини). Режим доступу: https://www.coe.int/uk/web/compass/just-a-minute
- Кластер "Громадянська відповідальність". Режим доступу: https://docs.google.com/document/d/1UY_OpniKdZoOWcmHsd9CwPjjFFmYve3XJwENuoQf0Ro/edit
- Навчальна програма з фізики 7-9 класи. Режим доступу: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi
- Наскрізні компетентності для демократії. Видання друге © Європейський центр ім. Верґеланда, травень 2019 (вправа «Сприяння порозумінню та толерантності», ст. 193)
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Картки 4 кольорів, 4 маркери (будь-яких кольорів), щонайменше 5 аркушів А1, ручки, кольорові олівці, картки А4, картки з назвами груп відповідно до кількості дітей, Додатки 1-4.