Під час роботи в парах учні та учениці усвідомлюють роль кожної людини в груповій роботі, вчаться співпрацювати заради спільних інтересів.
Складний ланцюг – похідна
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 імені В.Г. Саражана
- Предмет: Математика
- Тема уроку/години спілкування: Похідні елементарних функцій
- Клас: 10
- Ключова складова громадянської компетентності: Уміння співпрацювати
- Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Громадянська свідомість
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- розуміє значення поняття похідної;
- диференціює функції, використовуючи таблицю похідних і правила диференціювання.
- Тривалість вправи: 45 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Запропонуйте учням та ученицям об’єднатися у пари за власним бажанням. Попросіть методом жеребкування визначити порядковий номер пари. Поставте завдання за 5 хвилин підготувати нескладні функції та їх похідні. Кількість прикладів учні/-ениці мають визначити самостійно.
- Після завершення відведеного часу попросіть одного/-ну учень/-ицю першої пари назвати функцію, а його/її напарник/-ця - її похідну, після чого останній/-я задає нову функцію, похідну якої повинен/-на знайти представник/-ця другої пари.
- Давши відповідь, представник/-ця другої пари, не повторюючи приклади, які вже пролунали, задає функцію, похідну якої повинен знайти його/її напарник/-ця. Відповівши, напарник/-ця задає вже свій приклад, розв’язати який повинен/-на учень/-иця із наступної пари. І так далі одне за одним усі діти класу повторюють таблицю похідних.
3.1. Вправу можна доповнити, запропонувавши тій дитині, яка відповідає, ускладнити названу нею функцію таким чином, щоб при обчисленні її похідної треба було застосувати якесь конкретне правило диференціювання.
3.2. Якщо учень/учениця помилився/-лася, не знає правильної відповіді або не може назвати функцію, яка ще не лунала, йому допомагає інший/-а учень/-иця за бажанням.
3.3. Учитель/-ка може ввести систему оцінювання та заохочення. Наприклад, бали нараховуються, кожній парі: за названу функцію, правильно обчислену похідну, застосування запитуваного правила, допомогу учням та ученицям, які помилились.
4. Проведіть дебріфінг (10 хвилин). Запитання для обговорення:
- Що ви відчували під час виконання завдань?
- Як ви вважаєте, наскільки продуктивно працювала ваша пара?
- Що допомагало вам досягати результату? Що заважало?
- У чому виникла складність, а що вийшло одразу?
- Які функції виявилися для вас складними?
- До яких висновків дійшли, працюючи разом?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Працюючи у парі, учні та учениціобговорюють та діляться інформацією з теми “Похідна та її застосування”, вчаться взаємодіяти, виконувати свою частку групової роботи, з повагою ставитися одне до одного, співпрацювати заради спільних інтересів.
- Використані джерела:
Вправа авторська
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Номерки для жеребкування, годинник.