Під час вправи учні/учениці в ігровій формі формують уміння визначати положення прямої в системі координат залежно від коефіцієнтів рівняння; вчаться працювати в команді, чути та аналізувати відповіді інших, нести відповідальність за свою частку у командній роботі.
Перегони
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Пустомитівський ЗЗСО № 2 І-ІІІ ступенів імені Василя Кучабського
- Предмет: Математика
- Тема уроку/години спілкування: Лінійні функції
- Клас: 7
- Ключова складова громадянської компетентності: Уміння співпрацювати
- Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Відповідальність, Знання самого себе та критична самооцінка
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- розв’язує вправи, що передбачають з’ясування окремих характеристик функції за її графіком;
- розрізняє положення прямої в системі координат в залежності від коефіцієнтів рівняння.
- Тривалість вправи: 20-25 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Об’єднайте дітей у дві команди з однаковою кількістю учнів/учениць.
- Кожній команді роздайте кілька аркушів А4 та маркери.
- Відмітьте “Старт” та “Фініш” клейкою стрічкою на рівній відстані для обох команд і розмістіть команди у кінці класної кімнати за лінією старту (3 хвилини).
- На першому етапі дайте одному/одній з учнів/учениць кожної команди початкову формулу, записану на аркуші. і поясніть почергово, як схематично виглядатиме графік даної функції у залежності від коефіцієнтів формули, зобразивши його на мультиборді у графічному калькуляторі GeoGebra або на дошці. Цей аркуш стає першим на лінію старту.
- Далі у словесній формі видозмініть формулу (наприклад: “дана пряма має перетинати вісь ОУ у точці з координатою (0;7)” - для однієї команди і “дана пряма має мати нахил вліво “ - для другої команди). Учні/учениці кожної команди міняють у початковій формулі потрібні параметри, записують її на аркуші і показують її учителю/учительці. Поясніть: якщо відповідь правильна - учень/учениця ставить свій аркуш із записаною відповіддю після першого аркуша у напрямку “Фінішу”.
- Знову видозмініть у словесній формі утворену формулу (для кожної команди по-іншому) і наступний/наступна учень/учениця команди записує відповідь на аркуші, який демонструє для перевірки учителю/учительці. Якщо відповідь правильна - команда додає свій аркуш до попереднього. Перемагає команда, яка першою досягне “Фінішу” (10- 5 хвилин).
- Проведіть обговорення виконаної вправи (7 хвилин). Запитання для дебрифінгу:
- Які емоції викликала у вас проведена вправа?
- Що ви відчували, коли розв’язували свою частину завдання?
- Чи були ви особисто відповідальні за результат вашої команди? Що ви при цьому відчували?
- Які прогалини у знаннях ви спостерігали у себе та однокласників/однокласниць?
- Чого ви навчилися у ції вправі?
- Якби у вас була можливість виконати вправу ще раз, що б ви зробили по-іншому?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці можуть пояснити положення прямої у системі координат відносно коефіцієнтів; демонструють уміння співпрацювати у команді і нести відповідальність за результат спільної роботи, помічають позитивні моменти у негативному досвіді.
- Використані джерела:
- Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016 (вправа “Доміно”).
- Рамка компетентностей для культури демократії. Том 2.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: 30-40 шт. аркушів А4, 4 маркери, мультиборд (робота у графічному калькуляторі GeoGebra) або дошка та крейда, наклеєні розмітки старту і фінішу.