TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Сімейний бюджет: справа кожного/-ої члена/-кині сім’ї?

Дана вправа сприяє розумінню, наскільки валивим є планування сімейного бюджету, розвиває вміння аналізувати власну економічну ситуацію, родинний бюджет, користуючись математичними методами; розвиває вміння ощадливості і поміркованість.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Чернівецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №37
Предмет: Математика
Тема уроку/години спілкування: Додавання та віднімання натуральних чисел.
Клас: 5
Мета вправи/заняття: Ознайомити дітей зі структурою та розрахунком сімейного бюджету, навчити визначати вид сімейного бюджету, аналізувати власну економічну ситуацію. поглибити розуміння прав людини.
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Аналітичне та критичне мислення, Гнучкість та вміння адаптуватися
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • може визначити вид сімейного бюджету;
  • знає з чого складається сімейний бюджет;
  • розуміє суть поняття «право на гідний життєвий рівень»;
  • розв’язує сюжетні задачі з реальними даними щодо розрахунку сімейного бюджету, можливості здійснення масштабних покупок;
  • усвідомлює необхідність планування сімейного бюджету;
  • застосовує набуті знання у реальному житті;
  • уміє розв’язувати задачі.
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Розставте парти у класі для розміщення 5 груп.

2. На початку уроку запропонуйте дітям обрати кольрові листочки з побажаннями на урок (листочки 5 кольорів). Далі запропонуйте дітям сісти в ту групу, якого кольору вибраний листочок. Попросіть кожну групу вибрати лідера/-ку та назву групи.

3. Запропонуйте учням та ученицям визначити речі, які, на їхню думку, необхідні їм і членам/-киням їхньої родини. Наголосіть на тому, що перелічені речі є потребами і для їх задоволення необхідні певні кошти.

4. Проведіть обговорення виконаної роботи. апитання для обговорення:

- Хто, на вашу думку, несе відповідальність за те, щоб кожна людина мала можливість задовольнити базові потреби?

- Чи робити ви внесок у сімейний бюджет своєї сім’ї?

- Який внесок може зробити кожен/-а з вас для покращення сімейного бюджету?

5. Познайомте учнів та учениць із змістом ст. 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, ст. 25 Загальної декларації прав людини та надайте їм інформацію «Сімейний бюджет».

6. Запропонуйте дітям порахувати сімейний бюджет кожної групи, заздалегідь підготувавши для кожної групи їх бюджет - набір роздрукуваних купюр різних номінацій (Додаток 1).

7. Запропонуйте групам картки з назвами витрат та доходів (Додаток 2) та попросіть розподілити на дві колонки: доходи і витрати.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці усвідомлюють, наскільки важливим є внесок кожного/-ої члена/-кині сім’ї, який внесок вони можуть зробити для покращення сімейного бюджету. Діти розуміють  важливість уміти аналізувати власну економічну ситуацію, сімейний бюджет, користуючись математичними методами; практикують уміння аргументувати та відстоювати свою позицію, ощадливість і поміркованість.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас», с. 396, 602–603

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Клас, обладнаний стільцями та партами для роботи 5 груп; роздатковий матеріал на кожну групу, купюри грошей, картки з назвами дохадів та витрат.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда