Вправа сприяє кращому усвідомленню існування відмінностей між людьми, спричиненими їхніми особистостями і культурами, до яких вони належать. Налаштовує на бачення однієї ситуації з різних сторін.
Шторм на морі
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Новокостянтинівська ЗОШ І-ІІІ ст Братської районної ради Миколаївської області
- Предмет: Зарубіжна література
- Тема уроку/години спілкування: Людина та пошуки сенсу існування в прозі другої половини ХХ ст., Е. М. Гемінгвей “Старий і море”.
- Клас: 11
- Ключова складова громадянської компетентності: Повага
- Додаткова/і складова/і компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей, Впевненість у собі
- Очікувані результати:
Формулюють і висловлюють власну думку, аналізують побачене,
дають коментарі, розвивають критичне мислення. - Тривалість вправи: 20 хв
- Інструкція для проведення вправи:
Вправу доцільно провести після прочитання твору та знайомства з його персонажами, це дасть можливість учням краще зрозуміти і потім проаналізувати образ головного героя.
1. Покажіть учням/ученицям відеозапис морського шторму. Попросіть учасників та учасниць ні з ким не спілкуватися.2. Попросіть всіх письмово описати (декілька речень) переживання, які вони відчули під час перегляду відеозапису.
3. Об’єднайте учнів/учениць у групи по 5 осіб за допомогою різнокольорових стікерів. (Кількість стікерів дорівнює кількості учнів/учениць у класі)
4. Попросіть учасників/учасниць груп обговорити їхні записи, знайти спільне і відмінне у враженнях та записати їх на окремий аркуш А-4.
5. Мікрогрупи звітують про своє обговорення для цілої групи.
6. Індивідуальна робота: всі учні/учениці отримують різні рольові картки (морячка, поетеса, восьмирічний хлопчик, людина з великого міста, кочівник з пустелі, старий рибалка, екологиня, і т. п. Якщо учнів/учениць у класі багато, ролі можуть повторюватися) тепер їм треба уявити, як на цей відеозапис зреагували б різні люди.
7. Кожен/а учасник/ця розповідає про шторм з точки зору своєї ролі.
Дебрифінг:
- Як ви почувалися, коли вперше переглядали запис?- Що ви відчули, коли вам присвоїли роль?
- На чому ґрунтувалися ваші здогади про можливі реакції людей?
- Як ви вважаєте почувався старий рибалка Сантьяго, перебуваючи один далеко у морі?
- Як ставилися до старого рибалки його односельці?
- Чим відрізнялося ставлення головного героя до природи, до тварин у зіставленні з іншими рибалками його селища?
- Чому погляди, думки різних людей заслуговують на повагу, незалежно від їхнього культурного походження, статусу та інших особливостей?
- Чому одні люди сприймають якісь ситуації як поразку, інші як перемогу?
- Що допомагало головному герою долати труднощі?
- Що вам допомагає справлятися з труднощами?
- Які складні ситуації зі свого життя ви могли б згадати і те, що ви навчилися з цього досвіду?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні усвідомлять можливість існування різних думок на одну ситуацію, відмінностей між людьми, спробують краще зрозуміти і проаналізувати образ Сантьяго.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Наскрізні компетентності для демократії, видання друге, вправа 22 “Шторм на морі” с. 121
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Стікери 5 різних кольорів для кожного учня в класі, 3-4 аркуші А4 на кожну групу (в залежності від кількості дітей у класі).