TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Шторм на морі

На прикладі сюжету фільму «Ярослав Мудрий», який присвячений ситуації із застосування норм «Руської правди», учні/учениці висловлюють власні емоції та судження з приводу подій, що розглядають з позицій різних учаснків/учасниць.

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Великоновосілківська ЗОШ № 2 Великоновосілківської районної ради Донецької області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: «Руська правда Ярослава Мудрого» (Київська держава (Русь-Україна) наприкінці X – у першій половині XI ст.)
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Сприяти усвідомленню існування відмінностей між людьми, їх точками зору та ставленнями до певної ситуації, що спричинено різним рівнем розвитку особистості, положенням в суспільстві, приналежністю до ситуації.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності демократії
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • визначає суспільну роль різних верств населення Київської держави (Русі-України);
  • характеризує «Руську правду» на основі витягів;
  • розуміє історичне значення кодифікації звичаєвого права (укладення «Руської правди»).
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. На першому етапі уроку ознайомте учнів/учениць з історичним документом, першою писаною збіркою законів «Руська правда» (як саме опрацьовуватиметься документ, визначте самостійно). Важливо, щоб після роботи з документом учні/учениці висловили своє ставлення до збірки законів та назвали, на їх думку, слабкі та сильні сторони цього документу.
  2. Після завершення роботи з документом об’єднайте учнів/учениць у чотири групи (можна використати різні методи об’єднання в групи, наприклад, це можуть бути четвірки, які діти утворюють, сидячи на своїх місцях за двома партами). Роздайте кожній групі аркуш А2 та маркер, які необхідні для роботи. 
  3. Попросіть учнів/учениць переглянути сюжет (5 хвилин) з художнього фільму «Ярослав Мудрий» та занотувати собі, без спілкування з іншими, свої переживання, враження, емоції, які вони відчули під час перегляду сюжету. Після перегляду надає ще 1-2 хвилини, щоб кожна дитина закінчила свою роботу. Лише після того, як всі завершили, запропонуйте групам записати на аркушах А2 ті тези які були занотовані членами/-кинями групи самостійно: ті, що збіглися, та ті, що не збіглися (2-3 хвилини).
  4. Після закінчення роботи (важливо, щоб всі групи закінчили і слухали одне одного) запропонуйте одному/-ій спікеру/-ці від групи презентувати роботу. Аркуші бажано розмістити на дошці.
  5. Проведіть обговорення:
  • Яка саме емоція переважала у вас під час перегляду сюжету? Чому ви так себе відчували?
  • Що вплинуло на формування ваших емоцій?
  • Кого і чому ви підтримуєте в даній ситуації?
  • Оцініть цю ситуацію з позиції дівчини Неждани, братів Любомира, князя Ярослава Мудрого, простого спостерігача/-ки (по черзі назвіть головних героїв/героїнь сюжету).
  • Коли вас попросили уявити себе в різних ролях, на чому ґрунтувались ваші відповіді?
  • Чому різні люди мають різні емоції, що на це впливає?
  • Як ви вважаєте, емоції можуть заважати здоровому глузду?
  • Наведіть приклад з життя, коли емоції «говорять» одне, а закон інше?
  • До чого може призвести «перемога» емоцій?
  • Наскільки вірно або невірно вчинив князь?
  • Наскільки змінилось або не змінилось ваше ставлення до «Руської правди»?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють відмінності у сприйнятті різних ситуацій різними людьми, розуміють вплив емоцій на поведінку людей.

Використані джерела:

Український переклад: Наскрізні компетентності для демократії: 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань. Видання друге© Європейський центр ім. Верґеланда, травень 2019 (вправа "Шторм на морі", ст.123).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Аркуші А2 (кількість залежить від кількості груп), проєктор, відеосюжет «Ярослав Мудрий» (1981 р. режисер Г.Кохан) https://drive.google.com/file/d/1urWFGBls2OUiTu6p3gqZ7nFWCfo227py/view?usp=sharing
Коментарі:

Відеосюжет. Режим доступу: https://drive.google.com/file/d/1urWFGBls2OUiTu6p3gqZ7nFWCfo227py/view?usp=sharing

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда