TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Шторм на морі

На прикладі сюжету фільму «Ярослав Мудрий», який присвячений ситуації із застосування норм «Руської правди», учні/учениці висловлюють власні емоції та судження з приводу подій, що розглядають з позицій різних учаснків/учасниць.

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Великоновосілківська ЗОШ № 2 Великоновосілківської районної ради Донецької області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: «Руська правда Ярослава Мудрого» (Київська держава (Русь-Україна) наприкінці X – у першій половині XI ст.)
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Сприяти усвідомленню існування відмінностей між людьми, їх точками зору та ставленнями до певної ситуації, що спричинено різним рівнем розвитку особистості, положенням в суспільстві, приналежністю до ситуації.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності демократії
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • визначає суспільну роль різних верств населення Київської держави (Русі-України);
  • характеризує «Руську правду» на основі витягів;
  • розуміє історичне значення кодифікації звичаєвого права (укладення «Руської правди»).
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. На першому етапі уроку ознайомте учнів/учениць з історичним документом, першою писаною збіркою законів «Руська правда» (як саме опрацьовуватиметься документ, визначте самостійно). Важливо, щоб після роботи з документом учні/учениці висловили своє ставлення до збірки законів та назвали, на їх думку, слабкі та сильні сторони цього документу.
  2. Після завершення роботи з документом об’єднайте учнів/учениць у чотири групи (можна використати різні методи об’єднання в групи, наприклад, це можуть бути четвірки, які діти утворюють, сидячи на своїх місцях за двома партами). Роздайте кожній групі аркуш А2 та маркер, які необхідні для роботи. 
  3. Попросіть учнів/учениць переглянути сюжет (5 хвилин) з художнього фільму «Ярослав Мудрий» та занотувати собі, без спілкування з іншими, свої переживання, враження, емоції, які вони відчули під час перегляду сюжету. Після перегляду надає ще 1-2 хвилини, щоб кожна дитина закінчила свою роботу. Лише після того, як всі завершили, запропонуйте групам записати на аркушах А2 ті тези які були занотовані членами/-кинями групи самостійно: ті, що збіглися, та ті, що не збіглися (2-3 хвилини).
  4. Після закінчення роботи (важливо, щоб всі групи закінчили і слухали одне одного) запропонуйте одному/-ій спікеру/-ці від групи презентувати роботу. Аркуші бажано розмістити на дошці.
  5. Проведіть обговорення:
  • Яка саме емоція переважала у вас під час перегляду сюжету? Чому ви так себе відчували?
  • Що вплинуло на формування ваших емоцій?
  • Кого і чому ви підтримуєте в даній ситуації?
  • Оцініть цю ситуацію з позиції дівчини Неждани, братів Любомира, князя Ярослава Мудрого, простого спостерігача/-ки (по черзі назвіть головних героїв/героїнь сюжету).
  • Коли вас попросили уявити себе в різних ролях, на чому ґрунтувались ваші відповіді?
  • Чому різні люди мають різні емоції, що на це впливає?
  • Як ви вважаєте, емоції можуть заважати здоровому глузду?
  • Наведіть приклад з життя, коли емоції «говорять» одне, а закон інше?
  • До чого може призвести «перемога» емоцій?
  • Наскільки вірно або невірно вчинив князь?
  • Наскільки змінилось або не змінилось ваше ставлення до «Руської правди»?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють відмінності у сприйнятті різних ситуацій різними людьми, розуміють вплив емоцій на поведінку людей.

Використані джерела:

Український переклад: Наскрізні компетентності для демократії: 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань. Видання друге© Європейський центр ім. Верґеланда, травень 2019 (вправа "Шторм на морі", ст.123).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Аркуші А2 (кількість залежить від кількості груп), проєктор, відеосюжет «Ярослав Мудрий» (1981 р. режисер Г.Кохан) https://drive.google.com/file/d/1urWFGBls2OUiTu6p3gqZ7nFWCfo227py/view?usp=sharing
Коментарі:

Відеосюжет. Режим доступу: https://drive.google.com/file/d/1urWFGBls2OUiTu6p3gqZ7nFWCfo227py/view?usp=sharing

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда