TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Що ви бачите?

Запропонована вправа поглибить в учнів/учениць розуміння пропагандистських стратегій країн-учасниць Другої світової війни, що мали на меті захоплення інших територій.  Попрацювавши з прикладами експансіоністської пропаганди СРСР та Німеччини перед та на початку війни, учні/учениці переконаються в її маніпулятивній природі; очевидною стане однотипність наративів і приводів, що їх використовували ці країни для виправдання своєї агресії, а порівняння їх з пропагандистськими наративами уряду Росії в контексті її війни проти України виявить спадковість, що існує між сьогоденною стратегією Кремля та маніпулятивними традиціями часів Другої світової війни.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Новокостянтинівський ЗЗСО Братської селищної ради Миколаївської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Передумови Другої світової війни. Радянсько-німецький пакт про ненапад (пакт Молотова-Ріббентропа) і таємні протоколи до нього
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Поглибити навички критичного мислення та аналізу різних джерел інформації, проаналізувши використання образів, зображених на карикатурі історичних діячів для подачі інформації та виклику емоційних реакцій.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Емпатія
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- розуміє співвідповідальність СРСР за розпалювання Другої світової війни;

- уміє визначити сфери впливу Німеччини та СРСР за таємним протоколом до пакту Молотова-Ріббентропа;

- може оцінити політичну позицію та діяльність європейських лідерів в умовах назрівання війни.

Тривалість вправи: 45 хвилин (1 урок)
Інструкція для проведення вправи:

Підготовка: Підіберіть відповідні візуальні джерела: карикатури на радянсько-німецький договір, Пакт Молотова - Ріббентропа (Додаток).

На аркушах із роздрукованими карикатурами має бути передбачене місце для коментарів.

Інструкція: 

Крок 1. Об’єднайте учнів/учениць у 7 груп (за кількістю ілюстрацій) за днями тижня - понеділок, вівторок, середа, четвер, п’ятниця, субота, неділя (1 хвилина).

Крок 2. Роздайте учасникам/учасницям картки з візуальними джерелами. Попросіть розглянути та обговорити зображене. Запропонуйте придумати заголовок до карикатури та підписати її (5 хвилин).

Крок 3. Запросіть групи презентувати свої напрацювання. Допоможіть вивісити на дошку карикатури з заголовками (7 хвилин /1 - на групу/).

Організовуйте обговорення в загальному колі груп: Чи достатньо вам матеріалу, щоб визначити подію? Чому?

Крок 4. Запропонуйте попрацювати з текстом пакту за підручником для 10 класу (7 хвилин). Наприклад, підручник: Ігор Щупак Всесвітня історія, 10 клас К.: Оріон,2018р. - с.155. Режим доступу: https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/10-klas/5-vsesvtnya-storya-10-klas/vsesvtnya-storya-rven-standartu-pdruchnik-dlya-10-klasu-zakladv-zagalno-seredno-osvti-shchupak--ya/

Крок 5. Організуйте обговорення в загальному колі: Як співвідносяться карикатура і документ? Як карикатура  передає зміст документу?

Крок 6. Проведіть дебрифінг (20-25 хвилин). Поговоріть з учнями/ученицями про таке: 

  • Озвучте емоції, які викликали у вас ці зображення?
  • На кого спрямована карикатура? Хто є цільовою аудиторією? До чого вона спонукає чи закликає? Кому це може бути вигідно?
  • Що відбувалося під час вправи?
  • Чого ви навчилися?
  • Скільки інтерпретацій має кожне зображення?
  • Що ви побачили спільне? Що відмінне?
  • Як карикатури показують політичну позицію та діяльність європейських лідерів Німеччини та СРСР в умовах назрівання війни?
  • На що ви, у першу чергу, звертаєте увагу, коли читаєте газети чи журнали - на зображення чи підписи під ними? Чому?
  • Наскільки зображення показують правдиву версію подій?
  • Як використовують зображення, щоб передати інформацію, викликати емоції, симпатію/ антипатію?
  • Чи можна такі приклади назвати “мовою ворожнечі”? Чому?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці на основі аналізу візуального ряду аналізують історичних діячів і їх вплив на події; діти ідентифікують прояви пропаганди і “мову ворожнечі”; демонструють навички емоційного інтелекту.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016 (вправа “Що ви бачите” ст.182).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці мають бути розміщені острівцями для 7 груп або стояти навколо 7 столів. Матеріали: А4 (1 аркуші на групу), маркери різних кольорів для здійснення запису заголовка карикатури.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда