TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Що ви бачите?

Запропонована вправа поглибить в учнів/учениць розуміння пропагандистських стратегій країн-учасниць Другої світової війни, що мали на меті захоплення інших територій.  Попрацювавши з прикладами експансіоністської пропаганди СРСР та Німеччини перед та на початку війни, учні/учениці переконаються в її маніпулятивній природі; очевидною стане однотипність наративів і приводів, що їх використовували ці країни для виправдання своєї агресії, а порівняння їх з пропагандистськими наративами уряду Росії в контексті її війни проти України виявить спадковість, що існує між сьогоденною стратегією Кремля та маніпулятивними традиціями часів Другої світової війни.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Новокостянтинівський ЗЗСО Братської селищної ради Миколаївської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Передумови Другої світової війни. Радянсько-німецький пакт про ненапад (пакт Молотова-Ріббентропа) і таємні протоколи до нього
Клас: 10
Мета вправи/заняття: Поглибити навички критичного мислення та аналізу різних джерел інформації, проаналізувши використання образів, зображених на карикатурі історичних діячів для подачі інформації та виклику емоційних реакцій.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Емпатія
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- розуміє співвідповідальність СРСР за розпалювання Другої світової війни;

- уміє визначити сфери впливу Німеччини та СРСР за таємним протоколом до пакту Молотова-Ріббентропа;

- може оцінити політичну позицію та діяльність європейських лідерів в умовах назрівання війни.

Тривалість вправи: 45 хвилин (1 урок)
Інструкція для проведення вправи:

Підготовка: Підіберіть відповідні візуальні джерела: карикатури на радянсько-німецький договір, Пакт Молотова - Ріббентропа (Додаток).

На аркушах із роздрукованими карикатурами має бути передбачене місце для коментарів.

Інструкція: 

Крок 1. Об’єднайте учнів/учениць у 7 груп (за кількістю ілюстрацій) за днями тижня - понеділок, вівторок, середа, четвер, п’ятниця, субота, неділя (1 хвилина).

Крок 2. Роздайте учасникам/учасницям картки з візуальними джерелами. Попросіть розглянути та обговорити зображене. Запропонуйте придумати заголовок до карикатури та підписати її (5 хвилин).

Крок 3. Запросіть групи презентувати свої напрацювання. Допоможіть вивісити на дошку карикатури з заголовками (7 хвилин /1 - на групу/).

Організовуйте обговорення в загальному колі груп: Чи достатньо вам матеріалу, щоб визначити подію? Чому?

Крок 4. Запропонуйте попрацювати з текстом пакту за підручником для 10 класу (7 хвилин). Наприклад, підручник: Ігор Щупак Всесвітня історія, 10 клас К.: Оріон,2018р. - с.155. Режим доступу: https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/10-klas/5-vsesvtnya-storya-10-klas/vsesvtnya-storya-rven-standartu-pdruchnik-dlya-10-klasu-zakladv-zagalno-seredno-osvti-shchupak--ya/

Крок 5. Організуйте обговорення в загальному колі: Як співвідносяться карикатура і документ? Як карикатура  передає зміст документу?

Крок 6. Проведіть дебрифінг (20-25 хвилин). Поговоріть з учнями/ученицями про таке: 

  • Озвучте емоції, які викликали у вас ці зображення?
  • На кого спрямована карикатура? Хто є цільовою аудиторією? До чого вона спонукає чи закликає? Кому це може бути вигідно?
  • Що відбувалося під час вправи?
  • Чого ви навчилися?
  • Скільки інтерпретацій має кожне зображення?
  • Що ви побачили спільне? Що відмінне?
  • Як карикатури показують політичну позицію та діяльність європейських лідерів Німеччини та СРСР в умовах назрівання війни?
  • На що ви, у першу чергу, звертаєте увагу, коли читаєте газети чи журнали - на зображення чи підписи під ними? Чому?
  • Наскільки зображення показують правдиву версію подій?
  • Як використовують зображення, щоб передати інформацію, викликати емоції, симпатію/ антипатію?
  • Чи можна такі приклади назвати “мовою ворожнечі”? Чому?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці на основі аналізу візуального ряду аналізують історичних діячів і їх вплив на події; діти ідентифікують прояви пропаганди і “мову ворожнечі”; демонструють навички емоційного інтелекту.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Освітня збірка: Усі різні – усі рівні. Ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих, - 3тє видання, 2016 (вправа “Що ви бачите” ст.182).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці мають бути розміщені острівцями для 7 груп або стояти навколо 7 столів. Матеріали: А4 (1 аркуші на групу), маркери різних кольорів для здійснення запису заголовка карикатури.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда