TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Що таке Європа?

Вправа активізує та поглиблює знання учнів та учениць про Європу, розвиває мовні вміння утворювати похідні слова.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Одеська загальноосвітня школа № 11 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області
Предмет: Українська мова
Тема уроку/години спілкування: «Основні способи словотворення»
Клас: 6
Мета вправи/заняття: Сприяти розумінню політичного устрою Європи, розвивати повагу та інтерес до інших культур, навчитися утворювати похідні слова різними способами від назв держав
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття
Додаткова/і складова/і компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • знає основні способи словотвору;
  • дотримується чергувань приголосних при творенні слів;
  • створює словотвірний ланцюжок.
Тривалість вправи: 40 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Об’єднайте дітей у групи шляхом розрахунку на морфеми (префікс, корінь, суфікс, закінчення, основа – 5 груп). За потреби кількість груп можна змінювати, учасників/ць у групі має бути від 3 до 6 осіб.
  2. Роздайте групам елементи мапи Європи (додаток 1), географічнф атласи, кольорові олівці, стікери.
  3. Поясніть групам завдання: по-перше, спираючись на теоретичний матеріал уроку, а також географічний атлас, учні/ениці мають  розмалювати мапу, надписати країни. По-друге, треба утворити словотвірний ланцюжок, визначивши у похідних словах спосіб словотворення та словотвірні афікси та записати на стікерах. Наприклад, Франція – французький (суф.), француз (суф.), південнофранцузький (складання основ). Час виконання – 20 хвилин.
  4. Організуйте презентацію групами результати своєї роботи, під час якої діти мають прикріпити на край ватману стікер з утвореними словами, посередині - складають пазл карти Європи.
  5. Проведіть обговорення за питаннями:
  • Як ви себе почували, працюючи у групі?
  • Як ви оцінюєте роботу у групах? Чи були розподілені обов’язки?
  • Наскільки складно було правильно утворити нові слова? Які словники можуть вам допомогти?
  • Як багато ви знаєте про країни, які вам випали? Що саме?
  • Чому важливо знати особливості кожної країни, дізнаватися про її культуру й поважати її своєрідність?

      6. Додатково можна спланувати домашнє завдання у вигляді доповіді про країну, короткої презентації її  культурних особливостей тощо.

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці усвідомлюють необхідність відкритості до інших культур, поваги до різноманіття переконань і світогляду інших народів, розширюють свої знання про європейські країни та розвивають мовні вміння зі словотвору.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник серії «Живемо в демократії», т. 2, с. 31 («Що таке Європа?»)

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Додаток 1. Шаблон мапи Європи, розрізаний на декілька частин (відповідно до кількості команд) Географічний атлас (по одному у кожної групи), ватман, кольорові олівці, стікери, клей
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда