TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Що, якби… автор/-ка книги думав/-ла по-іншому?

Учасники/учасниці, базуючись на фактах трагікомедії «Сто тисяч», власному досвіді, цінностях, аналізуючи ситуації за моделлю «Що, якби…», прогнозують каскад наслідків для всіх героїв/героїнь, обговорюють, які права порушено, визначаючи таким чином можливість вирішення ситуацій без порушення будь-чиїх прав. Вправу спрямовано на впровадження принципів рівної поваги до гідності й прав усіх людей незалежно від їх соціального статусу, виховання відповідальності за свої вчинки, попередження шахрайства. 

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Канівська гімназія імені Івана Франка Канівської міської ради Черкаської області
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: Іван Карпенко-Карий. Трагікомедія «Сто тисяч». Проблема влади грошей, бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Проаналізувати запропоновані ситуації, які могли б статися з героями/героїнями твору та спрогнозувати наслідки для кожного/-ої з них; визначити, які права при цьому порушено та як би могли вчинити герої, щоб не заподіяти нікому шкоди..
Ключова складова громадянської компетентності: Повага
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Відповідальність
Очікувані результати:

Предметні компетентності

Учень/учениця:

- характеризує образи у творі;

- визначає основні засоби змалювання образу Герасима Калитки. 

Ключові компетентності

Учень/учениця:

- визначає проблеми, порушені у творі, розуміє їх актуальність для сучасного життя;

- висловлює судження про бездуховність людини, про сенс людського життя;

- прогнозує можливі наслідки нерозумної діяльності. 

Тривалість вправи: 25 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Крок 1. Об’єднайте учнів та учениць у чотири групи по 5-7 осіб (методом простої лічилки).

Крок 2. Роздайте картки з ситуацією «Що, якби…»

Крок 3. Дайте кожній групі копію каскаду наслідків на аркуші А3 і маркери. Попросіть обговорити у групі та спрогнозувати наслідки запропонованої ситуації. Наголосіть на тому, що вони повинні працювати разом, однією командою, щоб заповнити аркуш, важливо, щоб кожен/-а був/-ла включений/-а у процес.

Крок 4. Попросіть кожну групу зачитати свою ситуацію на загал та презентувати каскад наслідків.

Крок 5. Проведіть обговорення:

  • Наскільки складно було уявити ситуацію та спрогнозувати її наслідки?
  • Яким чином зміна одного наслідку впливає на інші наслідки?
  • Наскільки складно робити вибір? Хто або що впливає на наш вибір? Наскільки вдається зберігати свою індивідуальність у ситуації вибору?
  • Про які права людини йдеться у вашій ситуації? Як порушує ця ситуація чиїсь права? Який вибір повинні були зробити герої/героїні, щоб усе обійшлося без порушення прав інших?
  • Наскільки складно кожному з вас у реальному житті виявляти повагу до людини, яка має відмінний соціально-економічний статус від вашого? У чому складність?
  • Наведіть, будь ласка, приклад із власного життя, коли вам довелось взяти відповідальність за прийняте рішення. Які життєві цінності ви поставили при цьому в пріоритет? Чому?
  • Які висновки ви зробили особисто для себе, виконуючи вправу?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють, що кожен/-а має поважати та захищати права людини незалежно від її соціально-економічного статусу чи інших відмінностей,  брати відповідальність за власні вчинки та прийняті рішення, заздалегідь оцінювати та прогнозувати переваги та ризики життєвих ситуацій, вирішувати їх так, щоб жодним чином не зашкодити собі та іншим.

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник з освіти дітей прав людини «Компасіто» (Вправа «Що, якби…» ст. 222-226).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: стільці (по 5-6 штук) мають бути розміщені острівцями навколо 4 столів. Матеріали: фліпчарт, 4 аркуші для фліпчарту зі схемою «Каскад наслідків» (по 1 для кожної групи), маркери (8 штук 2 кольорів по 2 на кожну групу).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда