Вправа навчає учнів та учениць 5 класу співпрацювати і співчувати, поважати й любити природу. Діти практикуються у знаходженні компромісу, щоб жити у злагоді з оточуючими.
Сервірувальний килимок
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Кущівська гімназія Міської ради міста Кропивницького" (Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Кіровоградської міської ради Кіровоградської області)
- Предмет: Українська література
- Тема уроку/години спілкування: Є. Гуцало «Лось». Вічне протистояння добра і зла
- Клас: 5
- Ключова складова громадянської компетентності: Повага
- Додаткова/і складова/і компетентності: Прийняття невизначеності та неоднозначності, Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- переказує оповідання, визначає його тему та жанрові особливості;
- коментує фрагмент, що найбільше вражає;
- характеризує образи;
- дає власну оцінку зображуваному;
- міркує про великий світ природи й людину в ньому, про добро і зло, любов і милосердя.
- Тривалість вправи: 15 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
1.Об’єднайте учнів/-ениць у групи по четверо, проговоривши словосполучення “оберігати й цінувати”, “людина і природа”. Ті, хто промовив «оберігати», - одна група, ті, хто сказав «цінувати», - друга група, ті, хто промовив «людина»,- третя група, і «природа» - четверта група. Роздайте кожній групі набір з чотирьох маркерів різного кольору.
- Попросіть учнів/-ениць кожної групи підготувати сервірувальний килимок: слід намалювати на аркуші формату А3 прямокутник, розподілений на чотири сектори та колом посередині.
- Попросіть учнів/-ениць індивідуально написати у своєму куті килимка твердження, яке відповідатиме на таке запитання: “Хто з героїв оповідання, на вашу думку, є Добром, а хто – Злом”. Дайте час записати свою відповідь. Нагадайте, що кожен/-а має писати маркером певного кольору.
- Поясніть, що тепер учасникам/-цям груп треба записати чотири речення, що відображатимуть груповий консенсус, який випливає з індивідуальних висновків кожного учня/-ениці. Кожен/-а учень/-иця групи записує маркером певного кольору одне з чотирьох речень посередині килимка. Таким чином, посередині килимка будуть усі чотири кольори.
- Запропонуйте учасникам кожної групи обговорити те, що вони запишуть посередині килимка.
- Попросіть групи по черзі озвучити записані результати.
- Запропонуйте учням/-еницям сісти в коло для обговорення:
- Наскільки комфортно вам було працювати в групах?
- Що викликало напругу?
- Наскільки легко/важко вам було висловлювати власну думку?
- Що нового ви відкрили для себе на уроці?
- Як змінилося ваше ставлення до природи після уроку?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні та учениці навчилися, працюючи в групах, розподіляти ролі; зрозуміли ефективність співпраці; усвідомили важливість поваги до думки іншого; удосконалили навички аналітичного та критичного мислення, вивчаючи тему «Є. Гуцало «Лось». Вічне протистояння добра і зла»; розвинули вміння слухати й спостерігати.
- Використані джерела:
«Наскрізні компетентності для демократії». “60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань”. Ференц Арато, Йозеф Губер, Ільдіко Лазар і Паскаль Момпуа-Гайяр. Видання друге. Ст. 185-187
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Аркуші формату А-3, маркери різних кольорів, клейка стрічка.