Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками.
Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.
Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.
Фільтр
Римське право. Вибери три правила
Вправа сприяє усвідомленню, що права людини, рівність, демократія є цінностями сучасного життя.
Учні/учениці, вивчаючи правове становище населення Давнього Риму, вибирають три найголовніших, на їхню думку, правила, а потім, працюючи в групі, продовжують працювати з правилами і розставляють їх за ступенем пріоритетності.
Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №87 Харківської міської ради Харківської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Римське право
Клас: 6
Мета вправи/заняття: Виховувати повагу до дотримання прав людини, демократичних цінностей, справедливості, рівності, розглядаючи правове становище населення Давнього Риму.
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності демократії
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Аналітичне та критичне мислення, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність
Очікувані результати:
Учень/учениця:
розуміє особливості античної демократії, зміст прав і обов’язків громадян Риму, становища рабів/рабинь;
уміє показати, як соціальне становище особи впливало на її повсякдення;
порівнює правове становище різних груп громадян, а також негромадян у Стародавньому Римі.
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
Після ознайомлення з теоретичною частиною теми поясніть, що зараз учні/учениці будуть обирати три найголовніші правила з усіх римських законів.
Об’єднайте учнів/учениць у малі групи. Кількість груп і кількість учасників/учасниць у кожній групі залежать від кількості дітей у класі. Оптимальна кількість учасників/учасниць групи – 4-5. Способи формування груп можуть бути різними. Наприклад, діти обирають стікери, на яких написані назви верств населення чи посадовці (кількість стікерів має співпадати з кількістю учнів/учениць у класі, а також бути пропорційною до назв, щоб утворилися групи з рівною кількістю учасників/учасниць) - «патриції», «плебеї», «диктатори», «сенатори», «трибуни» і т.д. (Додаток 1).
Роздайте учасникам/учасницям по три стікери (чи папірці невеликого формату) і попросіть взяти ручки.
Поясніть, що зараз учні/учениці мають уявити, що вони знаходяться на засіданні Сенату і їм необхідно скоротити кількість римських законів. Кожен/-а має обрати тільки ТРИ найголовніших правила і записати кожне з них на окремий стікер.
Попросіть кожну дитину розставити три правила в порядку пріоритетності для себе (від найголовнішого до другорядного і ще менш важливого), поклавши аркуші на парті у відповідній послідовності.
Тепер попросіть учнів/учениць попрацювати в групі і дійти згоди, розставивши всі стікери з правилами, що є в групі за пріоритетністю (можна ускладнити завдання і сказати, що діти мають обрати і залишити тільки 3-5 найголовніших правил).
Поясніть, що учні/учениці мають пройтися класом і подивитися на результати роботи інших груп (або кожна група коротко презентує результати своєї роботи, коментуючи їх).
Після ознайомлення з результатами роботи інших груп запросіть дітей до обговорення. Обговорення відбувається по таким питанням:
- Чи сподобалася вам вправа? Чому?
- Чи легко було розставити особисті пріоритети?
- Як ви доходили згоди в команді, якщо пріоритети не співпадали?
- Чи можна говорити про наявність прав людини в Давньому Римі?
- Яким було правове становище різних суспільних верств в Давньому Римі?
- Чим відрізнялося правове становище різних суспільних верств?
- Якби вам доручили залишити одне правило в римських законах, то яке б ви вибрали? Чому?
- Чи бачите ви щось спільне в законах і правилах Давнього Риму і сучасної України?
- У чому ви бачите принципову різницю в законах і правилах Давнього Риму і сучасної України?
- Як ви будете діяти, якщо побачите, що порушуються права інших людей?
Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці усвідомлюють важливість прав людини, рівноправ’я, поваги до гідності людини; розуміють, що демократія – це велике надбання людства, що були часи, коли демократія була обмеженою. У результаті вправи діти усвідомлюють, що в результаті співпраці, застосування вмінь вирішувати конфлікти можна дійти згоди навіть у складних ситуаціях.
Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
Компас: Посібник з освіти з прав людини за участю молоді (вправа «3 явища», с.78-80).
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: парти і стільці можуть бути розставлені у відповідності до кількості груп і учасників/-ць (якщо часу перед уроком обмаль,то парти і стільці можна залишити на звичних місцях, а за необхідності п’ятий стілець можна доставити). Матеріали: стікери для об’єднання в групи (відповідно до кількості учасників/-ць), папірці невеликого формату чи стікери (по три на учасника/-цю), ручки (по одній на учасника/-цю).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter