TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Римське право. Вибери три правила

Вправа сприяє усвідомленню, що права людини, рівність, демократія є цінностями сучасного життя.

Учні/учениці, вивчаючи правове становище населення Давнього Риму, вибирають три найголовніших, на їхню думку, правила, а потім, працюючи в групі, продовжують працювати з правилами і розставляють їх за ступенем пріоритетності.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №87 Харківської міської ради Харківської області
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Римське право
Клас: 6
Мета вправи/заняття: Виховувати повагу до дотримання прав людини, демократичних цінностей, справедливості, рівності, розглядаючи правове становище населення Давнього Риму.
Ключова складова громадянської компетентності: Визнання цінності демократії
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага, Аналітичне та критичне мислення, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • розуміє особливості античної демократії, зміст прав і обов’язків громадян Риму, становища рабів/рабинь;
  • уміє показати, як соціальне становище особи впливало на її повсякдення;
  • порівнює правове становище різних груп громадян, а також негромадян у Стародавньому Римі.
Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Після ознайомлення з теоретичною частиною теми поясніть, що зараз учні/учениці будуть обирати три найголовніші правила з усіх римських законів.

  1. Об’єднайте учнів/учениць у малі групи. Кількість груп і кількість учасників/учасниць у кожній групі залежать від кількості дітей у класі. Оптимальна кількість учасників/учасниць групи – 4-5. Способи формування груп можуть бути різними. Наприклад, діти обирають стікери, на яких написані назви верств населення чи посадовці (кількість стікерів має співпадати з кількістю учнів/учениць у класі, а також бути пропорційною до назв, щоб утворилися групи з рівною кількістю учасників/учасниць) - «патриції», «плебеї», «диктатори», «сенатори», «трибуни» і т.д. (Додаток 1).
  2. Роздайте учасникам/учасницям по три стікери (чи папірці невеликого формату) і попросіть взяти ручки.
  3. Поясніть, що зараз учні/учениці мають уявити, що вони знаходяться на засіданні Сенату і їм необхідно скоротити кількість римських законів. Кожен/-а має обрати тільки ТРИ найголовніших правила і записати кожне з них на окремий стікер.
  4. Попросіть кожну дитину розставити три правила в порядку пріоритетності для себе (від найголовнішого до другорядного і ще менш важливого), поклавши аркуші на парті у відповідній послідовності.
  5. Тепер попросіть учнів/учениць попрацювати в групі і дійти згоди, розставивши всі стікери з правилами, що є в групі за пріоритетністю (можна ускладнити завдання і сказати, що діти мають обрати і залишити тільки 3-5 найголовніших правил).
  6. Поясніть, що учні/учениці мають пройтися класом і подивитися на результати роботи інших груп (або кожна група коротко презентує результати своєї роботи, коментуючи їх).
  7. Після ознайомлення з результатами роботи інших груп запросіть дітей до обговорення. Обговорення відбувається по таким питанням:

- Чи сподобалася вам вправа? Чому?

- Чи легко було розставити особисті пріоритети?

- Як ви доходили згоди в команді, якщо пріоритети не співпадали?

- Чи можна говорити про наявність прав людини в Давньому Римі?

- Яким було правове становище різних суспільних верств в Давньому Римі?

- Чим відрізнялося правове становище різних суспільних верств?

- Якби вам доручили залишити одне правило в римських законах, то яке б ви вибрали? Чому?

- Чи бачите ви щось спільне в законах і правилах Давнього Риму і сучасної України?

- У чому ви бачите принципову різницю в законах і правилах Давнього Риму і сучасної України?

- Як ви будете діяти, якщо побачите, що порушуються права інших людей?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють важливість прав людини, рівноправ’я, поваги до гідності людини; розуміють, що демократія – це велике надбання людства, що були часи, коли демократія була обмеженою. У результаті вправи діти усвідомлюють, що в результаті співпраці, застосування вмінь вирішувати конфлікти можна дійти згоди навіть у складних ситуаціях.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Компас: Посібник з освіти з прав людини за участю молоді (вправа «3 явища», с.78-80).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Облаштування класної кімнати: парти і стільці можуть бути розставлені у відповідності до кількості груп і учасників/-ць (якщо часу перед уроком обмаль,то парти і стільці можна залишити на звичних місцях, а за необхідності п’ятий стілець можна доставити). Матеріали: стікери для об’єднання в групи (відповідно до кількості учасників/-ць), папірці невеликого формату чи стікери (по три на учасника/-цю), ручки (по одній на учасника/-цю).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда