Вправа
про те, як сприяти збереженню самоідентичності
для того, аби не загубитися в соціумі,
через порівняльну характеристику образів літературних персонажів. Вона є канвою проведення усього уроку.
Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.
Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.
Вправа
про те, як сприяти збереженню самоідентичності
для того, аби не загубитися в соціумі,
через порівняльну характеристику образів літературних персонажів. Вона є канвою проведення усього уроку.
Учень / учениця:
Увага! Заздалегідь (не пізніше, як за 2-а уроки перед тим, на якому ви запланували провести цю гру) подбайте про таке:
Крок 1. Роздайте учасникам/учасницям, які сіли за робочі місця довільно, кольорові картки 4-ох кольорів, щоб об’єднати їх у групи невимушено, й попросіть, коли сядуть за парти з відповідним кольоровим маркуванням, не загубити “кольорові відзнаки” до кінця уроку - написати на них своє прізвище, ім’я, рису характеру, яку цінують у собі найбільше, якою пишаються. Із цього моменту це їхні “Кольоровізи учасника/учасниці гри”.
Крок 2. Зверніться до учасників/учасниць усіх груп із проханням, щоб той/та, котрі уміють робити висновки й швидко занотовувати на гаджеті висловлювання інших, були спостерігачем/спостерігачкою. Поясність, що ця людина має сидіти за межами кола та записувати історію, яку інші створюватимуть, у “Відомості фіксації реплік до спільної історії про персонажа/персонажку” (Додаток 3).
Крок 3. Скажіть решті учасникам/учасницям групи, що разом вони створюватимуть колективну історію за допомогою м’ячика.
Крок 4. Далі скажіть: «Це історія про білого коня Шептала, головного персонажа твору Володимира Дрозда “Білий кінь Шептало”.
Крок 5. Перед основною частиною цієї вправи скористайтеся додатковою експрес-вправою - “Віза відкрита” (за методом «Ручки всередині» “Читання і письмо для розвитку критичного мислення” (ЧПКМ), який покликаний сприяти тому, щоб у всіх учнів була можливість брати участь у навчальній діяльності при роботі в групі, а також стимулювати вчителя для запитань до окремих учнів про їхній внесок у роботу групи) - скажіть їм таке: “Перед тим, як я передам м’ячики комусь у кожній групі, щоб гра розпочалася, попереджаю: той/та, у кого опинитиься цей м’ячик, ставить свою “Кольоровізу учасника/учасниці гри”, промовляючи: “Я цінують в собі найбільше рису характеру… / Я пишаюся такою рисою свого характеру...”, - пред’явіть (залиште на середені столу) “Кольоровізу учасника/учасниці гри” на середину столу й продовжіть: “Вона є/її немає у (назива.те персонажа якого характеризує ваша група)... Далі продовжіть історію про героя твору одним чи двома реченнями, а тоді передати м’яч комусь ще”.
Крок 6. Продовжуйте таким чином колективно створювати історію, поеи всі учасники в групі не висловляться. Спонукайте тих до розмови, котрі не відразу йдуть на контакт, але не довше, як 15 хвилин.
Крок 7. Після того, як м’ячик перейде з рук у руки усіх учнів/учениць, візьміть його собі й попросіть усіх, озвучивши: «Шептало знає Джонатана Лівінгстона, персонажа твору американського письменника Річарда Баха, у якого також є своя історія, яку ви пізнали на уроці зарубіжної літератури”.
Крок 8. Запропонуйте малим групам створити “Асоціативне ґроно / асоціативний кущ” (за стратегією ЧПКМ). Суть методу полягає в тому, що учні добирають асоціації, котрі виникають у пам'яті стосовно образу, історію якого складали: висловлюють спочатку найстійкіші асоціації, потім — другорядні. Фіксують відповіді у вигляді своєрідного «куща» - гілочок-променів від назви персонажа довільної форми на окремому аркуші А-4 (Додаток 2), який поступово «розростається».
Крок 9. Спонукайте до підшукування в текстах творів цитат, які підтверджують записані асоціативні елементи рис характеру й на клейких аркушах відповідного кольору запишуть їх початок і кінцівку в лапках, а в круглих дужках зазначать сторінку/сторінки, з якої /яких виписано (10 хвилин).
Крок 10. Попросіть учасників/учасниць, які працювали над образом Джонатана Лівінгстона, об’єднатися в більшу групу з тими, котрі мають відзнаку того ж кольору іншого відтінку (якщо ж такої змоги немає, то назвіть вілповідні кольори свмі), Нагадайте їм про те, об не забули взяти з собою “Кольоровізу учасника/учасниці гри”.
Крок 11. Коли усі сядуть на запропоновані місця, передайте комусь із них м’ячика й зазначте, що продовження історії за допомогою слів-асоціацій про риси характеру відбудеться з незначним доповненням - цитатою (15 хвилин).
Крок 12. Попросіть кожного/кожну спостерігачів/спостерігачок по 1 хвилині підсумувати/удосконалити висловлене учасниками/учасницями груп, що вони занотували з озвучених групових історій за “Відомістю фіксації реплік до спільної історії про персонажа/персонажку” (Додаток 3) (4 хвилини).
Крок 13. Прикріпіть на дошцічи фліпчарті шаблон “Реальна магія самоідентичності” (“Діаграми Вена”) (Додаток 1).
Крок 14. Зверніться до учасників/учасниць груп підтвердити головні моменти історії про життя Шептала й Джонатана зачитуванням підібраних із творів цитат, прикріплюючи у відповідному місці “Реальна магія самоідентичності” (“Діаграма Вена”). Коментуйте по ходу, де це потрібно.
Крок 15. Попросіть учнів/учениць на окремих аркушах одного кольору написати за 5 хвилин 5 фактів про те, чим персонажі 2-ох творів різні (натякніть на те, в якій вони “народилися” і подібне), а потім на 5-ти аркушах іншого кольору написати за 5 хвилин 5 фактів про те, чим вони подібні.
Крок 16. Запропонуйте учасникам/учасницям почергово прикріпити записані факти на плакат “Реальна магія самоідентичності” (Додаток 1), коментуючи/озвучуючи їх.
Крок 17. Попросіть учнів/учениць переглянути свої “Кольоровізу учасника/учасниці гри” й тих, риси характеру котрих перегукуються з рисами персонажів, прикріпити посередині, озвучивши одним реченням, чому саме.
Крок 18. Обговоріть із учнями/ученицями за такими запитаннями:
Учні/учениці усвідомлено ставляться до вираження почуттів і психічних станів інших осіб, уміють співпереживати, мають навички толерантних взаємин, розуміють важливість позбуття власних стереотипів шляхом усвідомленого сприйняття іншості й самого/самої себе за допомогою компаративної характеристики літературних персонажів.
Цю вправу легко застосувати під час навчання онлайн у застосунку ZOOM, якщо він проплачений і ви добре послуговуєтеся його інструментарієм. Організуйте роботу груп у окремих кімнатах, де спостерігачі/спостерігачки одночасно можуть взяти на себе роль модераторів/модераторок. Замість “ритуального” м’ячика можуть слугувати “підняті руки” (які є в інструментах застосунку Zoom) та репліка, яку розпочинає спостерігач/спостерігачка, далі - кожен/кожна наступний/наступна учень/учениця, промовляючи: “Передаю слово… (називає ім’я та прізвище учасника/учасниці)”, а “Кольоровізи учасника/учасниці гри” можна замінити інтерактивними позначками, розміщеними під екраном застосунку.