Негативний досвід - це теж досвід. Вправа сприяє усвідомленню, що в кожній негативній події чи отриманому негативному досвіді можна знайти позитивні риси, поштовх для розвитку, можливість навчитися чогось. Учасники/учасниці мають можливість поглянути на негативні події під іншим кутом зору, знайти в них позитив.
Позитивне в негативному
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 45 Маріупольської міської ради Донецької області"
- Предмет: Історія
- Тема уроку/години спілкування: Революція 1848-49 рр. в західноукраїнських землях
- Клас: 9
- Ключова складова громадянської компетентності: Впевненість у собі
- Додаткова/і складова/і компетентності: Аналітичне та критичне мислення, Гнучкість та вміння адаптуватися, Знання самого себе та критична самооцінка
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- знає хронологію подій революції;
- уміє назвати її здобутки та прорахунки;
- аналізує наслідки революції,
- закріплює поняття про причинно-наслідкові зв’язки.
- Тривалість вправи: 25 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Намалюйте на дошці лінію часу, що охоплює період революції 1848-49 років в західноукраїнських землях. Роздайте учням/ученицям стікери двох кольорів. Попросіть кожну дитину індивідуально написати на стікері 2-4 події революції 1848-49 рр. На стікерах одного кольору треба позначити події, що учень/учениця характеризує як здобутки, на іншому - негативні події.
Порада для вчителя/-ьки: якщо учні/учениці забули позначити якусь подію, у процесі виконання завдання зробіть невеличку корекцію/підказку.
2. Попросіть дітей прикріпити стікери з подіями вздовж лінії часу.
3. О’єднайте учнів/учениць у групи по 4-5 осіб. Запропонуйте кожній групі обрати для обговорення один із фактів революції з негативним досвідом.
4. Роздайте групам великі аркуші, маркери й завдання: знайти в кожній негативній події позитивні риси/ наслідки: “Чого вона могла б навчити, що змінила б тощо”.
5. Запросіть групи презентувати і пояснити свою роботу. Аркуші вивішуються на видному місті.
6. Проведіть обговорення:
- Які у вас відчуття після виконаного завдання?
- Якими зазвичай є уявлення людей про негативний досвід та події в їх житті?
- Як можна по-іншому поглянути на негативний досвід?
- Який зв’язок між неприємними подіями та корисним досвідом?
- Що необхідно зробити, які людські якості мобілізувати, щоб негативний досвід перетворити на позитивні наслідки в майбутньому?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Учні/учениці розуміють, що важливо аналізувати події з негативним досвідом, знаходити позитивні наслідки, які допоможуть замислитися, мобілізуватися, змінити обставини, знаходити нові шляхи вирішення ситуації в майбутньому.
- Використані джерела:
- Український переклад: Наскрізні компетентності для демократії: 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань. Видання друге© Європейський центр ім. Верґеланда, травень 2019 (вправа 2, ст. 49).
- Підручник Історія України 9 клас.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Намальована на дошці “лінія часу”, стікери двох кольорів, великі аркуші (по одному на групу), маркери, підручник історії.
- Коментарі:
Як цю вправу можна провести в онлайн-режимі:
- Учитель/-ка на дошці Рadlet створює лінію часу, що охоплює період революції 1848-49 років на західноукраїнських землях. Методом “мозкового штурму”, зі слів учнів/учениць, заповнює її стікерами з подіями революції ( якщо діти добре знайомі і вміють працювати в Рadlet, то можуть самі, переходячи за наданим посиланням, розташовувати події на лінії). Також шляхом спільного обговорення варто визначити, які з подій можна вважати позитивним досвідом (або досягненням), а які - ні. Усі події треба позначити стікерами різних кольорів, один колір - позитивні, інший - негативні.
- Учні/учениці об’єднуються в групи по 4-5 осіб. Учитель/-ка пропонує кожній групі обрати для обговорення один із фактів революції з негативним досвідом.
- Групи отримують посилання на фрейм Jamboard та завдання: Знайдіть в кожній негативній події позитивні риси і позитивні наслідки. Чого вона навчила, що змінила тощо. Розташуйте стікери з позитивними наслідками на наданому фреймі.
- Групи презентують і пояснюють свою роботу. Результати роботи в Jamboard демонструються на загальному екрані.
- Обговорення:
- На що ви очікували, коли обирали подію?
- Як вам працювалося, які емоцї це викликало?
- Якими зазвичай є уявлення людей про негативний досвід та події в їх житті?
- Як можна по-іншому поглянути на негативний досвід?
- Який зв’язок між неприємними подіями та корисним досвідом?
- Що необхідно зробити, які людські якості мобілізувати, щоб негативний досвід перетворити на позитивні наслідки в майбутньому?
- Чого навчила ця вправа особисто вас?