Учасники/учасниці, базуючись на фактах, досвіді, цінностях, створюють «каскад наслідків», що висвітлює зв’язок між наслідками радіаційного впливу та відповідальністю і правами людини.
Поговоримо про радіацію?
- Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Комунальний заклад "Привільненська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Привільненської сільської ради
- Предмет: Фізика
- Тема уроку/години спілкування: Йонізаційна дія радіоактивного випромінювання. Природний радіоактивний фон. Дозиметри. Біологічна дія радіоактивного випромінювання
- Клас: 9
- Ключова складова громадянської компетентності: Повага до людської гідності та прав людини
- Додаткова/і складова/і компетентності: Відповідальність, Аналітичне та критичне мислення, Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- знає про вплив радіоактивного випромінювання на живі організми;
- пояснює йонізаційну дію радіоактивного випромінювання;
- використовує набуті знання для безпечної життєдіяльності;
- оцінює ефективність методів захисту від впливу радіоактивного випромінювання.
- Тривалість вправи: 20 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
- Познайомте учнів та учениць із поняттям пролонгованого (тривалого) опромі́нювання (вплив на людину іонізуючого випромінювання від джерел, розташованих поза організмом людини (зовнішнє опромінення), або від джерел, що містяться всередині організму людини (внутрішнє опромінення). Сума доз від цих джерел, присутніх в ареалі людського перебування, призводить до певної величини існуючої річної радіаційної дози на осіб, які там проживають. Пролонговане опромінювання на населення від діяльності людини зазвичай є результатом викидів довгоіснуючих радіонуклідів у навколишнє середовище) та схематичним представленням різних джерел пролонгованого опромінювання (Додаток 1).
- Об’єднайте учнів та учениць у групи через жеребкування. Поясніть, що кожна група працюватиме з одним з джерел пролонгованого опромінювання (кольорові картки) (Додаток 2).
- Продемонструйте дітям «каскад наслідків» та на одному прикладі поясніть, яким чином працювати з ним. Наголосіть на необхідності спільної роботи в групі.
- Роздайте групам копії «каскаду» та запропонуйте шляхом жеребкування вибрати одне з джерел пролонгованого опромінювання, яке необхідно проаналізувати (Додаток 3, Додаток 4).
- Запросіть групи або представника/-цю групи презентувати результати.
- Проведіть обговорення. Запитання для дебрифінгу:
- У чому була складність побудови «каскаду наслідків»?
- Чи є зв’язок між наслідками джерел пролонгованого опромінювання та правами людини? У чому саме він полягає?
- Чи можуть бути порушені права людини у цій сфері? Якщо так, то які саме?
- Хто може нести відповідальність за ці порушення? Чому?
- Як ви можете вплинути на дотримання прав людини у цьому питанні?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Підведення до висновку про взаємозв’язок між правами та відповідальністю; що кінцеву відповідальність за безпеку суспільства та збереження довкілля несуть держава та посадові особи, оскільки саме вони є гарантами, тобто відповідальними за дотримання прав людини.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Громадянська відповідальність: 80 вправ для формування громадянської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільнихської та соціальної компетентностей під час вивчення різних шкільнихпредметів. 5–9 клас. Посібник для вчителя / Рафальська М., Боярчук О., Герасим Н. та ін. – Х. : Вид. група «Основа», 2017. – 136 с. (вправа «Що, якщо…», с. 99).