TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Подорож у минуле України

Учні та учениці визначать важливі для них події з історії України, розташують їх на лінії часу та познайомляться з думками своїх колег.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ ЛОР ЛОІППО
Освітня галузь: Громадянська та історична
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Хронологія / Літочислення / Лінія часу
Клас: 5
Ключова складова громадянської компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей
Очікувані результати:

- розташовує події у хронологічній послідовності [6 ГІО 1.1.2-1];

- виявляє інтерес до вивчення переконань, цінностей, традицій та світогляду інших людей.

Критерії успіху для учнів / учениць: я пригадую 5 важливих, на мою думку, для України подій; я розташовую їх у послідовності від найдавнішої до найближчої до нашого часу та поясню, чому я обрав ці події; я слухаю презентації своїх однокласників і однокласниць і стараюся зрозуміти, чому обрані ними події для них важливі.
Тривалість вправи: 30 хв / цілий урок
Інструкція для проведення вправи:

Підготовчий етап (5 хв.)

  1. На початку уроку діти стоять або сидять у колі. Об’єднайте дітей у групи по 5 осіб. Наприклад, це можна зробити просто розрахувавшись (від 1 до 5 в класі з 25 дітьми, від 1 до 6 – у класі з 30 дітьми тощо). Або можна наблизити дітей до теми, запропонувавши розрахуватися за допомогою назв знайомих їм культурно-історичних епох (скажімо, античний світ, середньовіччя, відродження, просвітництво, сучасність тощо). Можна використати періодизацію історії України, напр., за Орестом Субтельним: найдавніші часи; Київська Русь; польсько-литовська доба; козацька ера; під імперською владою; Україна у 20 ст.; Україна у 21 ст..
  2. Група дітей (за одним числом або з однієї епохи) сідає за парту. У них є половинка фліпчартного аркуша, на якій намальована лінія часу, та по 5 стікерів на кожного. 

Основна частина. Робота в групах (15-25 хв)

  1. Діти індивідуально упродовж 5-7 хв думають про 5 найважливіших, на їхню думку, подій в історії України. Записують кожну подію на окремому стікері.
  2. Коли всі записали події, одна дитина у кожній групі розпочинає, називає події, які записала, пояснює, чому вважає їх важливими, та розташовує їх на лінії часу. 
  3. Наступна дитина називає свої події, пояснюючи вибір, і розташовує їх на лінії часу. 
  4. Якщо у дітей виникають запитання щодо правильності хронології, вони звертаються за допомогою до вчителя. 
  5. Після того, як усі в групі представили обрані події та розташували їх на фліпчарті, учитель_ка просить дітей сісти в коло, щоб усі бачили один одного.

Дебрифінг та підсумки (10-15 хв)

  1. Дебрифінг вправи у колі, запитання від учителя:
  • З якими подіями виникали проблеми щодо розташування на лінії часу? Чому? 
  • Які події у ваших групах називали декілька учнів? Як ви думаєте, чому саме ці події?
  • Які події, з тих, які називали ваші однокласники й однокласниці, вас здивували? Чому?
  • Про які події, яких ви не знали раніше, ви довідалися? 
  • Чому ці події важливі для вас?
  • Чому для нас важливо знати хронологію / вміти розташовувати події на лінії часу?
  • Чого ви навчилися, виконуючи цю вправу?


Увага! Якщо є потреба і можливість присвятити цій темі та вправі цілий урок, можна влаштувати галерею ліній часу (перед дебрифінгом; між кроком 7 та 8). Плакати груп залишаються на партах, групи рухаються між партами по годинниковій стрілці, мають 2-3 хв. (на розсуд вчителя), щоб познайомитися з лінією часу іншої групи, відмітити події, які вони вказали так само / події, які вони не вказали. (10-15 хв.)

Використані джерела:

Освітня збірка «Всі різні – всі рівні», вправа «Лінії історії», с.93-94

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: У класі мають бути рухомі парти. Якщо можливо, краще почати урок на стільцях у колі (і так його й завершити), натомість у кутках класу організувати «робочі станції» на відсунутих під стіни партах. Кількість робочих станцій дорівнює кількості груп з 5ти осіб, які можна створити у класі (5 «станцій» у класі з 25 дітей, 6 – у класі з 30 дітей і т.д.). На робочих станціях мають бути половинки фліпчарного аркушу з намальованою «лінією часу» (або аркушів А3) та стікери (мін. по 25 стікерів; можна 5 кольорів, тоді кожен учень/кожна учениця обере свій колір), фломастери або маркери (можна – ручки).
Опис вправи для проведення в онлайн форматі:

Цю вправу можна виконати в онлайн, застосовуючи дошку Padlet та працюючи в Zoom.

  1. Учитель_ка створює дошку в застосунку Padlet (https://padlet.com/), обираючи варіант розміщення публікацій «Timeline» (можна зробити розмітку на століття):

  1. На початку уроку вчитель_ка просить кожну дитину подумати про 5 найважливіших подій в історії України; записати їх собі в зошиті чи на картці паперу, знайти в інтернеті точну дату, коли ці події відбулися (5-7 хв).
  2. Вчитель_ка об’єднує учнів у групи по 5 осіб у сесійних залах. (Якщо діти знайомі з дошкою Padlet, кожній групі можна призначити колір, з доступних на дошці:

Напр., перший зал – червоний, другий зал – жовтий, третій – зелений тощо. Тоді діти з одніїє групи (зали) будуть писати «свої» дати на наліпці певного кольору; в кінці буде видно, які зали які події запропонували). 

  1. Діти отримують завдання обговорити події, які вони записали індивідуально, одна дитина у кожній групі розпочинає, називає події, які записала, пояснює, чому вважає їх важливими, та розташовує їх на лінії часу на падлеті. 
  2. Потім «свої» події та дати озвучує наступна дитина, пояснює свій вибір і розташовує їх на лінії часу на дошці. І так далі (15-20 хв)

Вчитель_ка ходить сесійними залами, щоб упевнитися, що учні зрозуміли завдання; при потребі допомагає технічно.

  1. Після того, як закінчився відведений на вправу час, всі повертаються з сесійних зал на загальну зустріч. 
  2. Перед дебрифінгом можна прокрутити спільностворену лінію часу. При потребі, вчитель може її трохи прокоментувати, перепитати учнів/учениць про невірно розміщені події, розташувати їх правильно (3-4 хв).
  3. Дебрифінг відповідно до запитань очної вправи.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда