Учні та учениці визначать важливі для них події з історії України, розташують їх на лінії часу та познайомляться з думками своїх колег.
Подорож у минуле України
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КЗ ЛОР ЛОІППО
- Освітня галузь: Громадянська та історична
- Предмет: Історія
- Тема уроку/години спілкування: Хронологія / Літочислення / Лінія часу
- Клас: 5
- Ключова складова громадянської компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей
- Очікувані результати:
- розташовує події у хронологічній послідовності [6 ГІО 1.1.2-1];
- виявляє інтерес до вивчення переконань, цінностей, традицій та світогляду інших людей.
- Критерії успіху для учнів / учениць: я пригадую 5 важливих, на мою думку, для України подій; я розташовую їх у послідовності від найдавнішої до найближчої до нашого часу та поясню, чому я обрав ці події; я слухаю презентації своїх однокласників і однокласниць і стараюся зрозуміти, чому обрані ними події для них важливі.
- Тривалість вправи: 30 хв / цілий урок
- Інструкція для проведення вправи:
Підготовчий етап (5 хв.)
- На початку уроку діти стоять або сидять у колі. Об’єднайте дітей у групи по 5 осіб. Наприклад, це можна зробити просто розрахувавшись (від 1 до 5 в класі з 25 дітьми, від 1 до 6 – у класі з 30 дітьми тощо). Або можна наблизити дітей до теми, запропонувавши розрахуватися за допомогою назв знайомих їм культурно-історичних епох (скажімо, античний світ, середньовіччя, відродження, просвітництво, сучасність тощо). Можна використати періодизацію історії України, напр., за Орестом Субтельним: найдавніші часи; Київська Русь; польсько-литовська доба; козацька ера; під імперською владою; Україна у 20 ст.; Україна у 21 ст..
- Група дітей (за одним числом або з однієї епохи) сідає за парту. У них є половинка фліпчартного аркуша, на якій намальована лінія часу, та по 5 стікерів на кожного.
Основна частина. Робота в групах (15-25 хв)
- Діти індивідуально упродовж 5-7 хв думають про 5 найважливіших, на їхню думку, подій в історії України. Записують кожну подію на окремому стікері.
- Коли всі записали події, одна дитина у кожній групі розпочинає, називає події, які записала, пояснює, чому вважає їх важливими, та розташовує їх на лінії часу.
- Наступна дитина називає свої події, пояснюючи вибір, і розташовує їх на лінії часу.
- Якщо у дітей виникають запитання щодо правильності хронології, вони звертаються за допомогою до вчителя.
- Після того, як усі в групі представили обрані події та розташували їх на фліпчарті, учитель_ка просить дітей сісти в коло, щоб усі бачили один одного.
Дебрифінг та підсумки (10-15 хв)
- Дебрифінг вправи у колі, запитання від учителя:
- З якими подіями виникали проблеми щодо розташування на лінії часу? Чому?
- Які події у ваших групах називали декілька учнів? Як ви думаєте, чому саме ці події?
- Які події, з тих, які називали ваші однокласники й однокласниці, вас здивували? Чому?
- Про які події, яких ви не знали раніше, ви довідалися?
- Чому ці події важливі для вас?
- Чому для нас важливо знати хронологію / вміти розташовувати події на лінії часу?
- Чого ви навчилися, виконуючи цю вправу?
Увага! Якщо є потреба і можливість присвятити цій темі та вправі цілий урок, можна влаштувати галерею ліній часу (перед дебрифінгом; між кроком 7 та 8). Плакати груп залишаються на партах, групи рухаються між партами по годинниковій стрілці, мають 2-3 хв. (на розсуд вчителя), щоб познайомитися з лінією часу іншої групи, відмітити події, які вони вказали так само / події, які вони не вказали. (10-15 хв.) - Використані джерела:
Освітня збірка «Всі різні – всі рівні», вправа «Лінії історії», с.93-94
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: У класі мають бути рухомі парти. Якщо можливо, краще почати урок на стільцях у колі (і так його й завершити), натомість у кутках класу організувати «робочі станції» на відсунутих під стіни партах. Кількість робочих станцій дорівнює кількості груп з 5ти осіб, які можна створити у класі (5 «станцій» у класі з 25 дітей, 6 – у класі з 30 дітей і т.д.). На робочих станціях мають бути половинки фліпчарного аркушу з намальованою «лінією часу» (або аркушів А3) та стікери (мін. по 25 стікерів; можна 5 кольорів, тоді кожен учень/кожна учениця обере свій колір), фломастери або маркери (можна – ручки).
- Опис вправи для проведення в онлайн форматі:
Цю вправу можна виконати в онлайн, застосовуючи дошку Padlet та працюючи в Zoom.
- Учитель_ка створює дошку в застосунку Padlet (https://padlet.com/), обираючи варіант розміщення публікацій «Timeline» (можна зробити розмітку на століття):
- На початку уроку вчитель_ка просить кожну дитину подумати про 5 найважливіших подій в історії України; записати їх собі в зошиті чи на картці паперу, знайти в інтернеті точну дату, коли ці події відбулися (5-7 хв).
- Вчитель_ка об’єднує учнів у групи по 5 осіб у сесійних залах. (Якщо діти знайомі з дошкою Padlet, кожній групі можна призначити колір, з доступних на дошці:
Напр., перший зал – червоний, другий зал – жовтий, третій – зелений тощо. Тоді діти з одніїє групи (зали) будуть писати «свої» дати на наліпці певного кольору; в кінці буде видно, які зали які події запропонували).
- Діти отримують завдання обговорити події, які вони записали індивідуально, одна дитина у кожній групі розпочинає, називає події, які записала, пояснює, чому вважає їх важливими, та розташовує їх на лінії часу на падлеті.
- Потім «свої» події та дати озвучує наступна дитина, пояснює свій вибір і розташовує їх на лінії часу на дошці. І так далі (15-20 хв)
Вчитель_ка ходить сесійними залами, щоб упевнитися, що учні зрозуміли завдання; при потребі допомагає технічно.
- Після того, як закінчився відведений на вправу час, всі повертаються з сесійних зал на загальну зустріч.
- Перед дебрифінгом можна прокрутити спільностворену лінію часу. При потребі, вчитель може її трохи прокоментувати, перепитати учнів/учениць про невірно розміщені події, розташувати їх правильно (3-4 хв).
- Дебрифінг відповідно до запитань очної вправи.