TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Перші враження: шлях Кобзаря в малюнках

Учні/учениці, висловлюючи письмово своє перше враження від побачених зображень з життя та творчості Т.Г.Шевченка, удосконалюють уміння аналітично та критично осмислювати навчальний матеріал і свої стереотипи.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Великоновосілківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Донецька область
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: Т.Г.Шевченко. Життєвий і творчий шлях геніального поета, мислителя, пророка національного відродження в Україні
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Розвивати аналітичне та критичне мислення учнів/учениць під час вивчення життєвий і творчий шлях Т.Г.Шевченка
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Відкритість до інших культур, переконань і світогляду інших людей, Прийняття невизначеності та неоднозначності, Знання самого себе та критична самооцінка
Очікувані результати:

Предметні компетентності 

Учень/учениця знає біографію поета; розуміє його життєвий подвиг в умовах підневільного становища нації; розрізняє лірику й ліро-епіку, визначає жанр, до якого належить твір; виразно читає поезію, коментує її ідейно-художній зміст, контрастні картини в ньому. 

Ключові компетентності 

Учень/учениця висловлює судження про необхідність свободи, національного визволення для вільного розвитку особистості та побудови демократичного устрою; пояснює великий духовний імпульс, який подала діяльність Т.Шевченка в боротьбі за політичну незалежність і культурне збагачення України.

Тривалість вправи: 35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

Підготовчий етап 

  • Підготуйте добірку зображень, пов'язаних із життям і творчістю Т.Г.Шевченка (додаток 1). Кількість картинок повинна відповідати кількості учнів/учениць.
  • Підбирайте картинки так, щоб вони не чітко (нейтрально) відображали моменти, що вивчаються.
  • Наклейте обрані зображення на чистий аркуш паперу А4 зверху в кутку або по центру (одне зображення на одному аркуші) та QR-код з поясненням (наприклад, “Картинка 2. Бур'яни - місце, де малий Шевченко проводив багато часу, схованка від навколишнього світу”). Слід залишити під картинкою достатньо вільного місця.
  • Цю вправу бажано застосувати перед початком вивчення теми.

Перший етап (7 хвилин) 

  1. На початку вправи в будь-який спосіб об'єднайте учнів/учениць у групи по 5 осіб.
  2. Роздайте по одному аркушу з картинкою кожному/-ій  учню/учениці (картинки у дітей не повинні повторюватися).
  3. Попросіть школярів/-ок за 30-40 сек. роздивитися зображення та записати кількома словами свої перші враження від побаченого ВНИЗУ АРКУША.
  4. Попросіть дітей загорнути низ аркуша догори, сховавши те, що вони щойно написали, та передати його учню/учениці, який(а) сидить праворуч від нього (неї).
  5. Запропонуйте розглянути наступне зображення та записати свої враження внизу аркуша над загорнутою частиною, а тоді знову загорнути низ аркуша і передати наступному.
  6. Повторіть ці дії, аж доки аркуші не обійдуть усіх представників/-ць групи та всі не побачать кожне зображення.

Другий етап (20 хвилин)

  1. Коли всі зображення будуть розглянуті, попросіть учнів/учениць розгорнути аркуші.
  2. Роздайте в групи картки-пояснення (додаток 1) та запропонуйте учням/ученицям обрати відповідну та прикріпити її до своєї картинки  (або діти сканують  QR-коди з поясненням).
  3. Діти індивідуально аналізують відповіді однолітків/-ок із групи та роблять висновки про їх відповідність зображеним реаліям.
  4. Попросіть учнів/учениць у групах презентувати свої спостереження, прикріпивши картинки до групового аркушу фліпчарту.
  5. Запропонуйте групам обрати спікера/-ку та презентувати одну картинку від групи назагал.

Можете розмістити групові аркуші фліпчарту навколо портрета письменника.

      6. Прокоментуйте/обговоріть із учнями/ученицями роль стереотипів у житті людини.

Наприклад, цар і цариця - діти можуть сприйняти ці постаті як казкових персонажів за картинкою, а насправді вони мали негативний відбиток у житті письменника. Пам'ятник Кирилу та Мефодію - діти можуть сприйняти його просто як пам'ятник, згадку про історію мови, а в житті письменника - це участь у братстві, наслідком чого став арешт та заслання.

Третій етап: дебрифінг (8 хвилин)

  • Яке зображення було найемоційнішим?
  • Що було найскладнішого у вправі?
  • Чому записи під кожним зображенням різні? Що було спільного та відмінного у перших враженнях учнів/учениць під вашою картинкою?
  • Яким чином ваша команда обирала картинку для презентаці?
  • Пригадайте приклад, коли у вас або у ваших партнерів/-ок  виникло помилкове перше враження щодо якогось зображення? Яка роль стереотипів у житті людини?
  • Наскільки перші враження щодо продемонстрованих картинок у вашій групі відповідали карткам-поясненням?
  • Які поради учням/-цям ви можете дати щодо аналізу подібних картинок у майбутньому?
  • Що ця вправа допомогла вам зрозуміти?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці,  аналізуючи тдіяльність Т.Шевченка в боротьбі за політичну незалежність і культурне збагачення України, усвідомлюють, що перед прийняттям остаточного рішення слід аналізувати різні погляди, критично осмислювати свої стереотипи. Розуміють, що перші враження не завжди точно відображають реальність; що ідентичність особи не можна звести до лише одного ярлика. Замислюються про те, що ми часто під час соціальної взаємодії  зосереджуємося на якихось обмежених чи викривлених сторонах особистості.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

“Усі різні - усі рівні”, с. 84

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Зображення (картинки), картки-пояснення картинок, портрет письменника, секундомір (таймер), папір А4, клей, маркери, скотч, фліпчарт (дошка).
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда