Вправа допоможе учасникам та учасницям зрозуміти вплив особистих поглядів і стереотипів на прийняття рішень (на основі аналізу Берестейської унії).
Перевірка багажу
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Новокостянтинівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Братської районної ради Миколаївської області
- Предмет: Історія
- Тема уроку/години спілкування: Берестейська унія та її вплив на українське суспільство
- Клас: 8
- Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
- Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності культурного різноманіття, Громадянська свідомість, Вміння слухати та спостерігати
- Очікувані результати:
Учень/учениця:
- може охарактеризувати релігійне життя на українських землях в 16 - на початку 17 століття;
- може визначати причини і наслідки укладення Берестейської унії.
- Тривалість вправи: 25 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
Підготовка
Заздалегідь підготуйте набір карток для обговорення (Додаток 1), обираючи твердження–сподівання, які покладали в українському суспільстві на Берестейську церковну унію. Оскільки картки розраховані на малу групу, знадобиться така кількість наборів, яку кількість груп ви плануєте створити.
Покладіть кожен набір у конверт (мішечок). Крім того, для завершення вправи підготуйте декілька чистих карток, по одній на кожного/-у учасника/-цю.
Хід вправи
- Розпочніть вправу з визначення цінностей, якими керуються учні/учениці, коли роблять будь-який вибір. Далі запропонуйте дітям намалювати валізу і «скласти» в неї/записати ці цінності, не озвучуючи їх.
- Запропонуйте учням/ученицям навмання витягнути одну картку з конверта. Попросіть їх прочитати інформацію про Берестейську унію на цій картці й обговорити, як це могло вплинути на українське суспільство загалом, різні верстви населення зокрема (козацво, селянство, міщанство, шляхта, духовенство). Дайте групам декілька хвилин на обговорення, потім двічі або тричі повторіть цей процес з іншими картками.
- Поставте стільці колом та попросіть декількох учнів/учениць (за бажанням) розповісти про свої висновки – беручи картки по одній та записуючи будь-які невідповідності між розповідями різних груп у процесі їхніх розповідей.
- Поясніть дітям поняття «культурного багажу» та попросіть їх зробити власний вибір – сформулювати власне ставлення до Берестейської унії.
- Проведіть обговорення того, як цінності суспільства чи окремих груп можуть вплинути на прийняття рішення, як визначити власні упередження й припущення, приймати компромісне рішення.
- Підведіть обговорення, запитуючи учнів/учениць про вплив їхніх переконань і цінностей на вибір рішення.
- Дайте кожному/-ій учневі/учениці чисту картку, на якій потрібно написати речення про самого/саму себе, як змінився власний «багаж» після переосмислення цінностей.
- Проведіть обговорення:
● Які складності ви відчували, коли виконували це завдання? З чим це пов’язано?
● Які емоції ви відчули під час переоцінки цінностей?
- Підсумок за результатами проведення вправи:
Діти розуміють важливість зусиль заради досягнення взаєморозуміння та змістовного діалогу між людьми і групами, які різняться між собою, усвідомлюють необхідність аналізувати ситуацію, перш ніж зробити висновок.
- Додаткові матеріали: Завантажити файл...
- Використані джерела:
Життя з протиріччями: Навчання суперечливих питань шляхом освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини (ОДГ/ОПЛ). Навчальний курс для вчителів, ст. 43.
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Твердження на окремих аркушах, конверт.