TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Особисті герої/героїні

Ви прагнете познайомитись із героями/героїнями нашого часу? Натискайте кнопку "Детальніше". Ця вправа допоможе вам надихнути учнів/учениць на активну комунікативно-пошукову роботу в групах і розкрити потенціал їхніх громадянських компетентностей по-новому.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1 імені Олега Ольжича Миколаївської міської ради Миколаївської області
Предмет: Українська мова
Тема уроку/години спілкування: Цитата як спосіб передачі чужої мови
Клас: 9
Мета вправи/заняття: Формувати вміння поважати і сприймати інакшість людей, розвивати прийняття невизначеності та неоднозначності через відпрацювання комунікативних навичок аргументувати власну думку під час роботи в групі та використання дібраних із мережі Інтернет цитат.
Ключова складова громадянської компетентності: Повага
Додаткова/і складова/і компетентності: Повага до людської гідності та прав людини, Прийняття невизначеності та неоднозначності, Мовні, комунікативні вміння та багатомовність
Очікувані результати:

Учень/ учениця:

  • ставить і пояснює розділові знаки в реченнях, що містять цитати;
  • визначає в тексті речення з цитатами.
Тривалість вправи: 30 хвилин (залежно від кількості груп час на виконання вправи може збільшуватися).
Інструкція для проведення вправи:

1. Об'єднайте учнів та учениць у групи по 4 особи зручним для вас способом (1 хвилина).

2. Зазначте  час на виконання кожного кроку після оголошення інструкції щодо його виконання.

3. Попросіть учасників і учасниць груп подумати індивідуального про трьох людей, яких вони вважають своїми героями/ героїнями (1 хвилина).

4. Запропонуйте всім учням/ ученицям розповісти по черзі (черговість учасники/учасниці групи визначають самостійно) про власний вибір героїв/героїнь своїй групі та пояснити, що саме їх захопило у цих людях (4 хвилини). Зазначте, що кожному/ кожній представнику/представниці групи виділено по 1 хвилині на висловлювання. 

5. Дайте учасникам/учасницям груп час на запитання та обмін думками, коментарями щодо висловленого в групах (2 хвилини). 

6. Попросіть кожну групу записати на одному аркуші паперу формату А 4 ім'я одного/одної героя/героїні та зазначити їхню національність, головну сферу діяльності, гендерну приналежність. Зазначте, що група самостійно має домовитись про того/ту героя/героїню, якого/яку вона буде презентувати (3 хвилини).

7. Запропонуйте кожній групі дібрати в мережі Інтернет вислів їхнього/їхньої героя/героїні, який необхідно оформити у вигляді цитати на цьому ж аркуші паперу формату А 4 (3 хвилини).

8. Запросіть кожну групу представити свої напрацювання всій авдиторії.  Дайте час кожній групі індивідуально визначити формат презентації своїх напрацювань (1 хвилина). Час представлення роботи кожної групи 1 хвилина (орієнтовно 7 хвилин залежно від кількості груп).

9. Проведіть обговорення з учнями/ученицями за такими питаннями (10 хвилин):

  • Наскільки комфортно вам було, коли ви представляли своїх героїв/героїнь у групі?
  • Яким саме чином вам у групі вдалося домовитися про того/ту героя/героїню, якого/яку ви мали презентували на загал?
  • Що саме стало ключовим під час колективного вибору героя/героїні?
  • Чи зіткнулися ви з труднощами, коли обирали вислів вашого/вашої героя/ героїні? Якщо так, то з якими саме?
  • Як ви вважаєте, наскільки універсальні ваші герої/героїні? Чому?
  • Як вислів героя/героїні, який ви обрали, пов'язаний із вашими цінностями?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/ учениці під час виконання вправи комунікують у групі, аргументуючи свій вибір, обговорюючи спільні рішення, відповідаючи та ставлячи запитання; сприймають інакшість людей, проявляючи до них повагу і визнаючи їхні права; доцільно працюють з цитатами.

Використані джерела:

1.      Освітня збірка «Усі різні - усі рівні» : ідеї, ресурси, методи і вправи для неформальної міжкультурної освіти молодих людей та дорослих. Вправа «Особисті герої» / Пет Брендер та ін., 3-тє вид. Рада Європи, 2016 ; український переклад Надії Чушак ; літ. ред. Олени Шинаровської, Юрія Сколоздри. Європейський центр ім. Вергеланда, 2020. С. 153 – 154.

2. Українська мова. 5 – 9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання. − К.: Видавничий дім «Освіта», 2013 (зі змінами, затвердженими наказом МОН України від 07. 06. 2017 № 804). 

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Освітній простір (кабінет, авдиторія, “зелений клас”), папір формату А 4 (за кількістю груп), маркери / ручки / олівці, смартфон (мінімум один на групу) із доступом до мережі Інтернет.
Коментарі:

Цю вправу ви легко можете трансформувати в синхронний онлайн-формат за допомогою програми “Zoom” (чи будь-якої іншої, зручної та звичної саме для вас), об’єднавши учнів / учениць в окремі зум-кімнати для роботи в групах по 4 особи.  

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда