TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Ножі та виделки: участь молоді в громаді

Ця вправа через захопливу та емоційну гру розвиває аналітичне мислення учнів/учениць, показує важливість інформованості кожного/-ї представника/-ці громади про можливості його/її участі, знайомить дітей із Переглянутою Європейською хартією про участь молодих людей у місцевому та регіональному житті та формує усвідомлення принципів побудови тухольської громади.

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: Пустомитівський ЗЗСО №2 І-ІІІ ст. ім. Василя Кучабського Пустомитівської міської ради
Предмет: Українська література
Тема уроку/години спілкування: Іван Франко "Захар Беркут". Образ тухольської громади; роль і місце кожної людини в суспільному житті
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Розвинути в дітей уміння спостерігати та шукати приховані взаємозалежності, сформувати розуміння важливості участі кожної людини в житті громади
Ключова складова громадянської компетентності: Громадянська свідомість
Додаткова/і складова/і компетентності: Визнання цінності демократії, Прийняття невизначеності та неоднозначності, Аналітичне та критичне мислення, Вміння слухати та спостерігати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

- аналізує власний досвід і порівнює його із описаними подіями;

- вчиться висловлювати власні емоції й думки;

- встановлюює прричинно-наслідкові зв'язки між фактами й явищами;

- критично осмислює художній текст;

- дискутує на суспільні питання.

Тривалість вправи: 30 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Попросіть учасників/учасниць сісти у коло.
  2. Повідомте учасникам/-цям, що правила гри буде розяснено лише один раз, тож варто бути дуже уважними. 
  3. Поясніть, що всі мають бути сконцентрованими на тому, як вони почуваються під час гри. Від учасників/-ць вимагається, щоб вони передали іншому/-ій учаснику/-ці поряд ніж та виделку або перехрещеними, або у звичайний спосіб. Під час процесу передачі кожен з учасників/-ць має голосно промовити до групи, чи ніж та виделка перехрещені, чи ні. Після цього ви повідомите, чи правильним є твердження, чи ні. Не давайте більше інструкцій учасникам, навіть якщо вони запитають.
  4. Розпочніть вправу. Таємним правилом є те, що виголошення позицій «перехрещені» чи «не перехрещені», насправді, не залежить від ножа та виделки. Це залежить від позиції ніг учасника/-ці на момент передачі ножа та виделки. Ніж та виделка можуть бути розташовані при передачі у будь-який спосіб, але анонсована позиція буде коректною лише у випадку, коли вона співпадає з положенням ніг учасника/-ці на момент передачі предметів.
  5. За 10 хвилин зупиніть гру, адже, зазвичай, цього часу достатньо, щоб учасники/-ці виразили весь емоційний спектр.
  6. Проведіть обговорення за запитаннями:
  • Як ви себе почували, доки не дізналися таємне правило? (записати на дошці)
  • Яві відчуття були, коли вже знали правило?
  • Як ви почувалися, коли розповіли іншим про таємне правило? Або чому ніхто не розповів?
  • Наскільки така спільнота людей може досягти успіху?

       7. Надайте інформацію про підхід ПЗПМП (право, засоби, простір, можливості, підтримка) /Додаток 1/. Закцентуйте  увагуна просторі інформаційному, що кожен/-а має знати про можливості участі в житті громади.

       8. Проведіть обговорення симуляції й описаних у повісті «Захар Беркут» загальних зборів:

  • Чи кожен член/-киня громади знав/-ла, що має право брати участь у вирішенні проблем? (так. Оголошення зборів і запрошення кожного/-ї).
  • Які були засоби для участі? (Тухля не бідувала, бо спільно вирішувала проблеми. Місце зборів було відкрите для всіх, зрозуміла процедура).
  • Які можливості  для самореалізації мали тухольці? (кожен/-а мав/-ла право говорити і до його/її думки дослухалися).
  • Яку підтримку щодо участі в житті громади мали тухольці? (жодного/-у жителя/-ьку не залишали в біді, сприяли розвитку громади, для кожного/-ї знаходили функцію)
  • Що означає ланцюг на хоругві тухольців? Як можна порівняти нашу симуляційну громаду з тим ланцюгом? Чому?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні та учениці розуміють важливість усвідомленої інформованої участі кожної людини, зокрема молоді, у житті громади, а також необхідність усіх елементів у підході ПЗПМП. Діти відчувають відповідальність за майбутнє своє та громадське. Вони можуть пояснити, що Іван Франко пропагував сучасні принципи демократії у повісті "Захар Беркут" ще наприкінці 19 ст.

Додаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:

Посібник Ради Європи «Скажи своє слово» с. 101 вправа «Ножі та виделки», с. 37-42 (пояснення підходу ПЗПМП).

Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Матеріали: ніж, виделка, дошка або фліпчарт. Облаштування класу: стільці розставити в круг, залишивши проміжок для себе. За бажання можна використати презентацію /Додаток 1/, тоді будуть необхідні технічні засоби для її трансляції.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда