TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи розроблені або модифіковані вчителями-практиками. 

Щоб підібрати матеріал, який вас цікавить, користуйтесь фільтрами в лівій частині сторінки або застосовуйте кнопку «Пошук», уводячи ключові слова запиту.


Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

Наше майбутнє

Учні та учениці міркують про зміни у супільстві та роблять ескізи міст майбутнього, які відображають їхні ідеали і прагнення.

Учитель/-ка та учні/учениці розглядають особливості жанру «наукова фантастика», що ставив і розв’язував соціально-естетичні проблеми зображення моделі майбутнього, відповідальності людей науки і людей, що відповідають за науку; обговорюють проблематику науково-фантастичних творів Айзека Азімова: людина та досягнення науки і техніки, людина і цивілізація, відповідальність учених за наслідки відкриттів.

Застосування вправи: На уроці, Поза уроком
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КНЗКОР "Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів"
Предмет: Зарубіжна література
Тема уроку/години спілкування: Сучасна література. Я і світ. Айзек Азімов. «Фах». Роздуми про майбутнє людини і людства.
Клас: 7
Мета вправи/заняття: Орієнтувати на розуміння, що почуття відповідальності за свою діяльність та її результати дає змогу адекватно й об’єктивно оцінювати себе як частинку суспільства, як суспільного діяча та громадянина.
Ключова складова громадянської компетентності: Відповідальність
Додаткова/і складова/і компетентності: Громадянська свідомість, Уміння співпрацювати, Знання та критичне розуміння світу
Очікувані результати:

Учень / учениці:

- прогнозує загрози для розвитку інтелекту людини, пов’язані з науково-технічним прогресом;

- розуміє важливість самостійного мислення;

- цінує свободу;

- аналізує ступінь ризику під час прийняття життєво важливого рішення, усвідомлює цінність життя;

- виявляє здатність оперативно та адекватно реагувати на технологічні зміни у житті суспільства.

Тривалість вправи: 20 хвилин
Інструкція для проведення вправи:

1. Учитель/-ка пропонує учням/ученицям озвучити свої думки про те, як змінилося суспільство протягом певного часу.

Можна продемонструвати старі фотокартки: як місцева площа міста/села виглядала десять чи двадцять років тому. Також можна подумати про глобальні зміни. Наприклад, про те, що тридцять років тому Інтернет був предметом наукової фантастики, але наразі підключення до Інтернету є в багатьох школах, бібліотеках, будинках.

2. Після короткого обговорення учасники/-ці об’єднуються в групи по 3–4 особи.

3. Завдання групам: зробити ескіз міст майбутнього, які відображають їхні ідеали і прагнення.

4. Для виконання вправи можна представити орієнтовний перелік запитань:

• Хто буде жити тут? Люди, які народилися тут, або новачки? Якого віку вони будуть?

• Яким буде їхнє повсякденне життя? Як вони будуть їздити та подорожувати? Яким буде навколишнє середовище?

• Якими будуть їхні будинки?

• Якими будуть їхні школи?

• Яке наукове відкриття чи нова технологічна розробка змінить нашу свідомість? Якими можуть бути її переваги та загрози для розвитку суспільства?

5. Орієнтовні запитання для загального обговорення:

• Як ви почувалися у ролі творців майбутнього?

• Який аспект було висвітлити найважче? Чому?

• Від чого залежатиме — позитивними чи негативними будуть наслідки для людини, планети, всесвіту від практичного застосування наукового відкриття?

Підсумок за результатами проведення вправи:

Орієнтація учасників/-ць на розуміння того, що майбутнє не є визначеним, це те, що ми робимо та за що маємо нести відповідальність, у тому числі навчитися поводитися з власними знаннями, зберегти планету для наступних поколінь; від того, як використовуються практично наукові досягнення, залежить майбутнє людства (реальним прикладом безвідповідального ставлення може стати Чорнобильська катастрофа).

Використані джерела:

Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас», с. 214 Посібник з освіти в галузі прав людини за участі молоді «Компас», с. 511 (Глобалізація).

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у партнерстві з БО “Центр освітніх ініціатив”, ВФ “Крок за кроком”, освітньою програмою UActive БФ savED та освітньою програмою “Крок за кроком” (Молдова) за фінансової підтримки Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparentpuiul intors jpg

© 2025 Програма “Демократична школа: освіта для демократичної стійкості”, Європейський центр ім. Вергеланда