Під час командної гри, проаналізувавши смислове навантаження ключових слів з тексту твору Айзека Азімова “Фах”, учні та учениці зображують їх та інтерпретують проблеми і події повісті, пов’язавши малюнки у символічну картину світу.
Намалюй слово з твору Айзека Азімова «Фах»
- Застосування вправи: На уроці
- Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "МЕРЕФ’ЯНСЬКИЙ МЕДИЧНИЙ ЛІЦЕЙ МЕРЕФ’ЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ"
- Предмет: Зарубіжна література
- Тема уроку/години спілкування: Айзек Азімов “Фах". Розуміння сутності освіти й культури, призначення людини в сучасному світі
- Клас: 7
- Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
- Додаткова/і складова/і компетентності: Уміння співпрацювати
- Очікувані результати:
Учні та учениці зможуть розкрити ключові події сюжету твору, актуальні теми і проблеми, усвідомити цінність свободи та життя, зрозуміти важливість самостійного
мислення. - Тривалість вправи: 40 хвилин
- Інструкція для проведення вправи:
1. Підготувати в класі 4 місця для роботи окремих груп із набором фломастерів, 12 аркушів А-4 білого кольору, на яких олівцем
написати слова: Фах, Земля, Галактика, Олімпіада, Новія, новіанин, скімер, День освіти, стрічка освіти, Сонячна система, книга, технічний розвиток, День читання.
(Слова на вибір учителя зі смислового ряду до твору Азімова «Фах»)2. Об’єднати дітей у 4 команд по 7-8 осіб, використавши для цього «абонементи» на урок, які виготовлені на аркушах паперу чотирьох кольорів. Не повідомивши мету,
запропонуйте учням та ученицям на вході до класу взяти «абонемент». На початку уроку запропонувати об’єднатися в команди за кольором й обрати назву команди.3. Пояснити, що відбудеться командна гра, яка складатиметься з 3 раундів (кожен раунд по 3 хв.).
Для цього необхідно:
- у кожній команді визначити порядок: хто, за ким виконує роль «художника» (кожен член команди повинен виконати роль хоча б 1 раз);
- на початку раунду «художники» кожної команди отримують від учителя по одному слову, яке необхідно намалювати (креативно схематично зобразити);
- повертаються в команду, малюють слово, при цьому не можна використовувати цифри, букви, не можна говорити;
- команди спостерігають за виконанням малюнка;
- по закінченню 3-х хвилин команди по черзі відгадують своє слово, пояснюючи вибір, інші команди уважно слухають;
- якщо команда не змогла відгадати своє слово, інша команда може спробувати відгадати їхнєслово і пояснити;
- за кожне відгадане слово нараховується 1 бал; перемагає команда, яка отримала більшу кількість балів.
4. Провести 3 раунди (кожен раунд 3 хв.).
5. Визначити команду, яка перемогла.
6. Попросити команди розмістити малюнки на загальній дошці у довільному порядку так, щоб їх можна було розглянути і скласти розповідь про картину майбутнього світу.
7. Запропонувати бажаючим розповісти про власне бачення картини майбутнього, звернувши увагу на розвиток власних здібностей для досягнення загального добробуту.
8. Провести обговорення:- Яке слово було намалювати найскладніше?
- Яке слово було найскладніше відгадати за малюнком?
- Що ви відчували, коли виконували роль художника?
- Як вам працювалося в команді? Під час відгадування слів?
- Що було несподіваним під час перегляду малюнків інших команд?
- Що вам особисто легше: намалювати чи висловити думку? Як ви гадаєте, від чого це залежить? - Підсумок за результатами проведення вправи:
У процесі вправи учні/учениці шляхом проблемно-тематичного аналізу твору А. Азімова «Фах» розвинуть аналітичне та критичне мислення, а завдяки виконанню креативного завдання в групі - вміння співпрацювати.
- Використані джерела:
“Компас” посібник з освіти в області прав людини за участі молоді (стор. 57)
https://www.coe.int/uk/web/compass/57
- Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: Підготувати в класі 4 місця для роботи окремих груп із набором фломастерів, 12 аркушів А-4 білого кольору, на яких олівцем написати слова: Фах, Земля, Галактика, Олімпіада, Новія, новіанин, скімер, День освіти ,стрічка освіти, Сонячна система, книга, технічний розвиток, День читання. (Слова на вибір учителя зі смислового ряду до твору Азімова «Фах») Годинник або таймер, папір для фіксації балів кожної команди.