TEWC CoE 2 correct 

Вхід

E-mail *
Пароль *
Пам'ятати мене

Тулбокс для вчителів

Тулбокс - це збірка вправ та матеріалів для формування та оцінки громадянських компетентностей на різних предметах у школі та в рамках позаурочної і позашкільної програми. Всі вправи, викладені у Тулбоксі, розроблені або модифіковані вчителями-практиками, контактна інформація яких міститься у кожному доданому матеріалі. Заохочуємо всіх учителів ділитися своїми розробками з колегами і власноруч додавати матеріали до Тулбоксу, попередньо зареєструвавшись на нашій сторінці.

Європейський центр ім. Вергеланда і Програма "Демократична школа" не несуть відповідальності за якість викладених матеріалів, проте залишають за собою право здійснювати редагування тексту і перевірку відповідності вправ заявленій тематиці.

Фільтр

На чиєму ви боці?

Учні/учениці шляхом активного обмірковування різних позицій формують висновки та власну позицію щодо зовнішньої політики європейських держав часів Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького.

 

Застосування вправи: На уроці
Повна назва закладу/установи/організації, в якій Ви працюєте: П'ЯДИЦЬКИЙ ЛІЦЕЙ ІМЕНІ СТЕПАНА МЕЛЬНИЧУКА П'ЯДИЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ОБ'ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ КОЛОМИЙСЬКОГО РАЙОНУ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Предмет: Історія
Тема уроку/години спілкування: Українська гетьманська держава в системі міжнародних відносин
Клас: 8
Мета вправи/заняття: Сприймати, опрацьовувати, інтерпретувати різновидові джерела інформації, історичні джерела, використовувати їх для розвитку критичного мислення учнів/учениць.
Ключова складова громадянської компетентності: Аналітичне та критичне мислення
Додаткова/і складова/і компетентності: Вміння слухати та спостерігати, Уміння співпрацювати
Очікувані результати:

Учень/учениця:

  • може проаналізувати відносини Війська Запорозького з державами-сусідами;
  • може обґрунтувати власні судження про державотворчу та військово-політичну діяльність Богдана Хмельницького, його сподвижників.
Тривалість вправи: 30-35 хвилин
Інструкція для проведення вправи:
  1. Об’єднайте учнів/ученицьув 7 груп та запропонуйте кожній групі сісти за окремий круглий стіл.
  2. Дайте кожній групі по аркушу (форматом А-1 або А-2), маркер, скріпку і картку з однією з позицій.
  3. Попросіть групи обміркувати думку, що викладена у їхній картці, та обговорити переваги та недоліки сприйняття в суспільстві конфліктних, суперечливих питань. Поясніть, що учні/учениці мають зафіксувати власні висновки (при цьому можуть використовувати докази на підтвердження власної думки), розділивши свій аркуш вертикально: перша колонка “Переваги обговорення у суспільстві суперечливих питань”, друга – “Ризики заборони суспільної дискусії щодо питань, що розділяє соціум”. Поясніть, що вони не повинні використовувати усю площину аркушу на цьому етапі, а повинні залишити нижню частину листка порожньою.
  4. Після того, як мине 3-4 хвилини, попросіть групи прикріпити скріпкою їхні картки з позицією до нижньої частини їхнього листка та викласти своє ставлення до позиції певної держави відносно конфлікту середини ХVІІ століття між Військом Запорозьким і Річчю Посполитою. Після цього попоросіть групи пересісти за інший стіл за годинниковою стрілкою.
  5. Поясніть дітям, що, сидячи за іншим столом, вони мають прочитати коментарі попередньої групи та поставити галочку навпроти тез, з якими вони згодні, і додати власні коментарі у разі, коли вони з чимось не погоджуються або можуть доповнити своїми аргументами.
  6. Після 3-х хвилин попросіть групи перейти за наступний стіл і повторити процедуру.
  7. Повторюйте її доти, доки кожна з команд не завершить повне коло.
  8. Далі прикріпіть аркуші паперу для фліпчарту на стіну та запросіть учасників/учасниць підійти й ознайомитися з ними.
  9. Роздайте учням/ученицям маленькі наліпки, щоб кожен/-на проголосували за одну із семи позицій, перед тим додайте нову позицію «Нейтральна позиція». Таким чином ми дізнаємося, на чиєму боці клас.
  10. Проведіть обговорення:
  • Як вам працювалося? Що ви відчували під час виконання завдання?
  • Як ви розумієте значення терміну “суспільна позиція”?
  • Якщо хтось з учасників/-ць проголосува/-лав за нейтральну позицію, попросіть прокоментувати такий вибір. Чому ви зробили такий вибір?
  • Що ви помітили спільного в позиціях різних країн?
  • Яку позицію ви обрали б, якби були громадянами/-ками Речі Посполитої або Московської держави?
  • Яка державницька позиція найбільше враховує сучасні підходи щодо дотримання прав людини?
Підсумок за результатами проведення вправи:

Учні/учениці усвідомлюють, що кожна держава має право на захист своїх державних інтересів, як і кожна людина, яка проживає в цій державі, має право на захист її основних прав. Проте, це не означає, що держави і громадяни держави можуть порушувати права людини, щоб захистити свої. Діти розуміють, що в епоху раннього нового часу ці ідеї перебували на стадії формування. 

Роздаткові матеріали: Завантажити файл...
Використані джерела:
  • Рамка компетентностей для культури демократії – том 2.
  • Український переклад: Наскрізні компетентності для демократії: 60 вправ для розвитку та оцінювання ставлень, умінь і знань. Видання друге© Європейський центр ім. Верґеланда, травень 2019.
  • Історія України : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закладів / О. В. Гісем, О. О. Мартинюк. — Х. : Вид-во «Ранок», 2016. 
  • Історія України. Всесвітня історія 5–9 класи навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів.
Необхідне обладнання/матеріали, облаштування класу, тощо: 7-8 аркушів, фліпчарт, маркери, стікери, наліпки.
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter

logos foot 2024

Програма реалізується у співпраці з Благодійною організацією “Центр освітніх ініціатив”, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та Благодійним фондом "SaveEd" за підтримки Міністерства освіти і науки України та фінансується Міністерством закордонних справ Норвегії


krok za krokom coi whitesavED logo white transparent

© 2024 Програма підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа», Європейський центр ім.Вергеланда